Ciddi sağlık sorunlarını gösteren küçük işaretler

Vücudunuzdaki açıklanamayan bu küçük değişiklikleri görmezden gelmeyin.

Kol uyuşması veya göğüs ağrısının kalp krizinin belirleyici bir işareti olduğu, muhtemelen herkesin bildiği ciddi bir sağlık sorunu belirtisidir. Ve ciddi bir durumun buna benzer belirtilerle geldiğini kabul etmek kolay olsa da, bu her zaman böyle değildir.

Birçok sağlık sorunu, görünüşte masum olan küçük belirtilere sahiptir. Güvende olmanıza yardımcı olmak için daha büyük ve daha ciddi bir sağlık problemini gösteren ince ve açıklanamayan değişiklikleri derledik.

Ağız kokusu

Ağız kokusu kesinlikle rahatsız edicidir ve ciddi bir sağlık durumunun işareti olabilir.

Dişinizi fırçaladıktan ve temizlediğinizden emin olduktan sonra bile geçmeyen kötü kokulu nefes; diyabet, karaciğer hastalığı ve böbrek hastalığı gibi şeylerden kaynaklanabilir. Ciddi nedenleri göz ardı etmeyin ve nedensiz ağız kokusundan şikayetçiyseniz, bir hekime başvurun.

Ağızdaki metal tat

İşte korkutucu bir istatistik: Böbrek hastalığı olan yetişkinlerin yüzde 90'ı, böbrek hastası olduğunu bilmiyor. Çünkü böbrek hastalığının belirtileri ince ve görmezden gelmesi kolay durumlar olabilir. Peki, ince belirtilerde nelere dikkat etmelisiniz? Vücutta biriken farklı atıklar, nefeste amonyak kokusu veya ağızda bir amonyak veya metal tadına yol açabilir.

Şişme

Böbrekler düzgün çalıştığında, vücuttan fazla suyu atarlar. Fakat işlerini yapamadıkları zaman bu sıvı, vücutta kalır. Böbreklerin çıkaramadığı sıvı dokularda kalabilir. Bu nedenle böbrek hastalığının bir başka belirtisi ayaklarda, ayak bileklerinde, ellerde veya yüzde şişlik olmasıdır.

Sık idrara çıkma

Sürekli tuvaleti kullanmaya ihtiyaç duymak kesinlikle bir rahatsızlıktır, ancak bu, herkesin bir rahatsızlık olarak düşündüğü bir şey değildir. Ancak idrara sık çıkma, diyabet belirtisi olabilir. Tedavi edilmezse, böbrekler, kan damarları ve enfeksiyonlarla ilgili sorunlar dahil olmak üzere birçok sağlık problemine yol açabilir . Normalden daha fazla idrara çıkıyorsanız, çok geç olmadan doktorunuza başvurun.

Geçmeyen baş ağrıları

Dünya Sağlık Örgütü'ne göre, yetişkinlerin yarısı baş ağrısı çekiyor. Bu nedenle, inme gibi daha ciddi bir sorunun belirtisi olsalar bile baş ağrıları ciddiye alınmıyor. Geçmeyen baş ağrıları, özellikle kusma, bulantı ve görsel değişiklikler eşlik ettiği zaman, inmenin yakın olduğunun bir işareti olabilir.

Çift görme

Çift görme ve sarkık göz kapağı, beyin anevrizması işareti olabilir. Çift görüyorsanız, bu durum derhal bir doktor tarafından değerlendirilmelidir.

Sert bir boyun

Boyun ağrıları grip veya diğer zararsız virüslerden kaynaklanabilir, ancak menenjit belirtisi olabileceğinden aşırı boyun ağrısı ciddiye alınmalıdır. Beyin ve omuriliği kaplayan zarların bu şekilde enfeksiyonu, şiddetli boyun ağrısına yol açabilir. Menenjit, tedavi edilmezse kalıcı nörolojik hasar ve hatta ölüme yol açabilir. Bu nedenle boyun ağrıları ve gerilmeler ciddiye alınmalıdır.

Kollarda veya bacaklarda kızarıklık

Tipik olarak bacağınız veya kolunuzda kırmızı bir bölgede ağrı veya hassasiyet olduğunu fark ederseniz, bu durum doktorun görmesine değer. Çünkü bu cildinize saldıran nadir görülen ancak ölümcül bir bakteriyel enfeksiyon olan nekrotizan fasiitin bir işareti olabilir. Küçük bir kesikten, enjeksiyon bölgesinden veya normal bir günlük olaydan kaynaklanan küçük bir yaralanmadan gelişebilir. Erken aşamalarda nekrotizan fasiit ile aynı belirti ve semptomlara sahip olan birkaç durum vardır. Bu, deneyimli klinisyenler için bile yapılması çok zor bir tanıdır. Ölümcül olabilecek bu enfeksiyonun tüm belirtilerine sahipseniz, doktorunuza bildirdiğinizden emin olun.

Yorgunluk

Hiçbir belirti yorgunluktan daha etkili bir şekilde gizlenmez. Bu nedenle, bu belirti söz konusu olduğunda içgüdülerinize güvenmeniz gerekir. Sekiz saat uyuduktan sonra sürekli olarak kendinizi dinlenmemiş hissediyorsanız ve çok yorgunsanız, bu durum kanser, diyabet veya kalp hastalığı gibi ölümcül hastalıkların bir belirtisi olabilir.

Yüz şişliği

Yüzdeki şişkinlik oldukça yaygındır, özellikle de yakın zamanda normalden daha fazla tuzlu yiyecek ve alkol tüketmişseniz. Ancak, yüzünüzdeki şişme geçmiyorsa veya normalden daha belirginse, bir tümörün işareti olabilir. Tümörler kan akışını kısıtlayabildiğinden, kanın yüze toplanmasına ve yüz şişkinliğine neden olabilir.

Sık sık mide ekşimesi

Mide ekşimesi oldukça yaygındır ve genellikle ciddi bir sağlık sorunu olarak görülmez, ancak kesinlikle birinin işareti olabilir. Geçmeyen mide ekşimesi, 'Barrett's özofagusu' denilen durumun bir belirtisi olabilir. Barrett's özofagusu olan insanlar yemek borusu kanseri geliştirme riski altındadır, bu nedenle mide ekşimenizi bir uzman tarafından kontrol ettirmeniz önemlidir.

Serkan Sıtkı Şahin / [email protected]

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ