Cevizin vücudumuza sağladığı 10 fayda

Düzenli olarak ceviz tüketmek, vücut direncini artırmanın yanı sıra birçok hastalığın da önüne geçmenizi sağlar.

Ceviz içeriğinde bulunan faydalı besinlerin vücudunuzda inanılmaz olumlu etkileri vardır. Diyabet ve kalp hastalığı gibi bazı sağlık sorunlarının risklerini azaltabilir, kanseri önlemeye yardımcı olabilir ve hatta erkeklerde üreme sağlığını iyileştirebilirler.

1. Kalp krizini önler

Kan dolaşımınızdaki yüksek kolesterol seviyeleri kalp sorunlarına neden olabilir. Ceviz, vücudunuz için zararlı olan LDL kolesterol ve trigliserit seviyelerini azaltmaya yardımcı olan bazı yağ asitleri içerir. Bazı çalışmalar ayrıca, cevizlerin kan basıncını düşürmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir. Bu, kalp krizi, felç ve kardiyovasküler hastalık riskini azaltmaya yardımcı olur.

2. Kilo vermeye yardımcı olur

2010 yılında yapılan bir araştırma, düzenli olarak ceviz yemenin bazal metabolizmanın hızlanmasına katkıda bulunduğunu göstermiştir. Ayrıca diyetlerinde ceviz olan insanların, olmayanlara göre daha fazla kilo verdikleri görülmüştür. İçeriğinde bulunan bazı maddelerin iştah keserek az yemeye teşvik ettiği de kanıtlanmıştır.

3. Diyabet riskini azaltır

Fazla kiloya sahip olan insanların yüksek kan şekerine sahip olma olasılığı daha yüksektir. Ceviz, kilo yönetimine yardımcı olur ve obeziteyi önleyerek diyabet riskinizi azaltır. 2016 yılında yapılan bir araştırmada, ceviz yağı tüketmenin kan şekeri düzeylerini iyileştirmeye yardımcı olduğu bulundu.

4. Kemikleri güçlendirir

Ceviz iyi bir bakır kaynağıdır. Bu mineralin yeterince elde edilmemesi osteoporoz riskini artırabilir. Bu durum kemiklerinizi daha ince ve daha az yoğun hale getirir ve böylece kırılmasını kolaylaştırır. Cevizlerde bulunan diğer bir mineral de kemikleriniz için önemli olan magnezyum, kemik oluşumu için gerekli olan kalsiyumu emmelerine yardımcı olur.

5. Bazı kanserin oluşumunu engeller

Ceviz yemek meme , prostat ve kolorektal kanser riskini azaltabilir. Ceviz, bağırsak mikroplarınızın ürolitinlere dönüştürebileceği polifenol ellagitanninler içerir. Bu bileşikler bir anti-enflamatuar etkiye sahip olabilir. Ayrıca vücudunuzdaki hormon reseptörlerini bloke edebilir, bu da meme ve prostat kanserleri gibi hormonla ilişkili kanser riskini azaltabilir.

6. Cildinizi nemlendirir

Ceviz, vücudunuza zarar verebilecek serbest radikallerden korumaya yardımcı olabilecek E ve F vitaminleri içerir. Ayrıca kırışıklıkları ve kuru cildi önlemeye yardımcı olurlar. Bu sayede daha sağlıklı bir cilde sahip olmanızı sağlar.

7. Sperm kalitesini artırır

Ceviz, omega 3 yağ asitlerinden en zengin olan bitkisel besinler arasında yer alır. Omega 3 yağ asitleri erkek bireylerde testislere kan akışını hızlandırır. Bu sayede sperm üretimini destekler, sperm sayısının yeterli seviyede olmasına yardımcı olur. Tüm kuru yemişlerde olduğu gibi cevizde de bolca bulunan E vitamini, cinsiyet hormonlarının yapısına katılarak üreme sisteminin düzenli bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Aynı zamanda arginin içeriği de yüksek olan ceviz meni hacminin arttırılmasını sağlar. İçerdiği antioksidan bileşenler sayesinde üreme organlarının sağlıklı bir şekilde çalışmasına katkıda bulunur, toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar.

8. Ateroskleroz riskini azaltır

Ateroskleroz (damar sertliği), kalp krizi, felç veya kalp yetmezliğine yol açabilen bir durumdur. Oksitlenmiş LDL kolesterol arterlerinizde biriktirerek daraldığında ortaya çıkar. Ceviz, LDL kolesterolün oksidatif hasarını önleyebilen ve bu nedenle ateroskleroz riskini azaltan harika bir antioksidan kaynağıdır.

9. Bağırsaktaki kötü bakterileri yok eder

Bağırsakta iyi ve kötü bakteri bulunur. İyi bakteriler sindirime yardımcı olur ve kötü bakterileri yok eder. Vücudunuzda çok fazla zararlı bakteri varsa, kilo alımı, inflamasyon ve kolorektal kanser gibi bazı sağlık sorunlarına yol açabilir. Ceviz tüketimi bağırsak sağlığını ve içindeki yararlı bakterilerin miktarını artırır.

10. Hafızayı güçlendirir

Ceviz hafızanızı ve öğrenme becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olabilir. Ayrıca bilişsel gerilemeyi ve nörodejeneratif hastalıkları önlemeye yardımcı olabilirler. Beyninizdeki oksidatif hasarı ve iltihabı azaltabilen polifenolik bileşikler içerirler.

Gizem Bozdağ

[email protected]

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ