Ceviz hem kalbinize hem ruh halinize iyi geliyor

Ceviz, sağlıklı yağlar, antioksidanlar ve minerallerle doludur. Kalp sağlığını, hafızayı ve bağışıklığı güçlendiren, ruh halini iyileştirebilen cevizi, Diyetisyen Serkan Sıtkı Şahin mercek altına alıyor.

Bir cevizin tıpkı insan beynine benzediğini fark ettiniz mi? Bu sadece bir tesadüf değil. Ceviz beyni güçlendirebilmektedir. Cevizlerin bilimsel olarak gerçek bir 'beyin gıdası' ve en sağlıklı yağlı tohumlardan biri olduğu kanıtlanmıştır.

Ceviz sağlıklı yağlar, antioksidanlar ve minerallerle doludur. Yapılan araştırmalara göre, ceviz içerdiği omega-3 sayesinde, ruh halinizi iyileştirmeye yardımcı olabilir. Omega-3 yağ asitlerinin beyin sağlığı için yapabilecekleri olağanüstü şeylere ek olarak, aynı zamanda kalp sağlığını destekledikleri ve trigliserit seviyelerini düşürerek atardamarlardaki tehlikeli plak oluşumunu azaltarak kalp hastalıklarıyla mücadele ettiği bilinmektedir.

Ceviz, kilo kontrolü için de harika bir gıda olabilir. Bazı çalışmalara göre, yemeklerden önce birkaç ceviz yemek iştah kontrolünü sağlayabilir.

Cevizin besin değerleri

Tekli doymamış yağ asitleri içeren diğer birçok yağlı tohumla karşılaştırıldığında, cevizler benzersizdir. Çünkü cevizler n-6 (linoleat) ve n-3 (linolenat) çoklu doymamış yağ asitleri bakımından zengindir. Ceviz, düşük lisin:arginin amino asit oranı ve yüksek seviyelerde arginin, folat, lif, tanen ve polifenoller gibi sağlık açısından yararlı bileşenleri içerir.

Ceviz, yüksek miktarda omega-3 yağ asidi içerir. Omega-3 yağ asitleri sadece kalp sağlığı ve beyin sağlığı için değil, iltihabı kontrol altına almak ve dolaşım, hafıza, ruh hali ve kan şekeri kontrolünü iyileştirmek için de faydalıdır. İyileştirici bir diyetin parçası olarak daha fazla ceviz yemek potansiyel olarak hastalıkların gelişmesini önleyebilir.

Omega-3'lere ek olarak, ceviz içeriğinde birçok kayda değer besin sağlar.

Yaklaşık 30 gram cevizin besin içeriği:

- 185 kalori
- 3.9 gram karbonhidrat
- 4.3 gram protein
- 18.4 gram yağ
- 3.9 gram lif
- 1 miligram manganez (günlük ihtiyacın %48'i)
- 0,4 miligram bakır (günlük ihtiyacın %22'si)
- 44,6 miligram magnezyum (günlük ihtiyacın %11'i)
- 97.8 miligram fosfor (günlük ihtiyacın %10'u)
- 0.2 miligram B6 vitamini (günlük ihtiyacın %8'i)
- 27.7 mikrogram folat (günlük ihtiyacın %7'si)
- 0,1 miligram tiamin (günlük ihtiyacın %6'sı)
- 0,9 miligram çinko (günlük ihtiyacın %6'sı)
- 0,8 miligram demir (günlük ihtiyacın %5'i)

Ceviz ayrıca A vitamini, C vitamini, E vitamini, K vitamini, niasin, pantotenik asit, kolin, betain, kalsiyum, potasyum ve selenyum içerir.

Depresyon ile mücadele yardımcı olabilir

Ceviz içeriğinde bulunan omega-3'ler çeşitli düzeylerde optimal beyin fonksiyonlarını destekler. Omega-3'ler, hücrelere yumuşak ve akışkan bir dış astar oluşturmaya yardımcı olur ve bu sayede birbirleriyle iletişim kurmalarını sağlar. Bu, dopamin ve serotonin gibi "iyi hissettiren” nörotransmiterlerin hücrelerin içine ve dışına akmalarını sağlamak için çok önemlidir. Diyetinizde yeterli miktarda sağlıklı yağ bulunmadığında, nörotransmiter işlevi yerine getiremez ve birçok kişi artan endişe, kronik stres, isteksizlik, yorgunluk ve ruh hali değişimlerindeki etkileri hisseder.

Ceviz gibi bazı yağlı tohumlara ek olarak, genellikle yabani balık formundaki yüksek miktarda omega-3 yağlarının tüketimini, düşük depresyon ve psikiyatrik bozukluk oranlarına bağlayan çalışmalar vardır. Omega-3'lerin depresyon ve kalp hastalıklarının önlenmesindeki etkilerini araştıran kontrollü klinik çalışmalar devam etmektedir. Bu özel yağ asitlerinin nasıl çalıştığı hakkında ne kadar çok şey öğrenirsek, yararlarının etkileyici olduğunu o kadar fazla anlıyoruz.

Kalp sağlığına yardımcı olur

Yüksek omega-3 tüketimi ile gelişmiş kalp sağlığı arasında güçlü bir bağlantı vardır. Birçok araştırmaya göre, ceviz, arterleri temiz tutarak, kan dolaşımını iyileştirerek, kolesterol seviyelerini dengeyerek ve hastalığa neden olan iltihabı azaltarak kalp sağlığını korur.

2012 yılında yapılan bir araştırma, ceviz tüketiminin diyabet ve kardiyovasküler hastalıkların öncüsü olan metabolik sendrom risklerini azaltmada olumlu etkileri olduğunu ortaya çıkardı. Araştırmacılar, günlük 56 gram ceviz tüketiminin etkilerini araştırdıklarında, kalp sağlığı açısından önemli iyileşmeler buldular. Hastalarda kan akışında iyileşme, daha iyi insülin kontrolü ve daha sağlıklı tansiyon seviyeleri görüldü. Altı çizilecek diğer bir nokta ise, katılımcıların yüksek yağlı ceviz yemelerine rağmen ortalama olarak kilo almamaları.

Kilo kontrolünü destekler

Ceviz kilo vermeye iyi gelir mi? Kalorisi yüksek bir besin olmasına rağmen, evet. Ceviz açlığı hafifletmeye yardımcı olur. Ceviz içerdiği yardımcı bileşiklerle göbek yağı erimesine yardımcı oluyor. İçerdiği yağ asitleri ve protein ile kendinizi zinde hissetmenize yardımcı olur. Bu, özellikle şeker ve rafine karbonhidratlar gibi yiyecekler için kullanılan yemek isteklerini engellemek için önemlidir.

Ceviz kalorisi yüksek olsa da, klinik diyet çalışmaları ceviz tüketiminin farklı bir gıda yerine yenen yiyecek olarak tüketildiğinde vücut ağırlığında net bir kazanç sağlamadığını göstermektedir. Ceviz içeriğinde bulunan yağ asitleri, protein, lif veya diğer temel besinlerden yoksun olduğunuzda, vücudun sabit bir ağırlıkta kalması, kan şekeri seviyelerini kontrol etmesi, insülini ve iştahı düzenlemesi ve kolesterolü dengelemesi daha zordur.

Öğünler arasında veya öğünlerde yenen yaklaşık 30 gram ceviz, kan şekerini dengelemeye, bilişsel işlevi iyileştirmeye ve iştah kontrolüne yardımcı olabilir. Cevizlerin doğal bir iştah denetleyicisi gibi davrandığını unutmayın. Ara öğünlerde şeker içeren besinler yerine ceviz yemeyi deneyin.

Ceviz vs diğer kuruyemişler

Cevizlere kıyasla, bademler biraz daha az kalorili, protein bakımından daha yüksek ve yağ bakımından daha düşüktür. Daha az omega-3, daha fazla tekli doymamış yağ ve daha az çoklu doymamış yağ içerirler. Badem ayrıca büyük bir lif, kalsiyum ve E vitamini kaynağıdır.

Yerfıstığı, en yüksek protein ve lifli yağlı ve en düşük kalorili yağlı tohumlardan biridir, bu da daha fazla kalori almadan daha fazla yiyebileceğiniz anlamına gelir.

Fındıklar, doymamış yağlar bakımından zengin (çoğunlukla oleik asit) ve magnezyum, kalsiyum ve B ve E vitaminleri bakımından zengindir.

Cevizin beslenme yararlarını diğer yağlı tohumlarla karşılaştırdığımızda cevizin en zengin besinlerden biri olduğunu görüyoruz. Bitkilerde bulunan bir tür omega-3 yağ asidi olan ve kalp sağlığını koruyan alfa linoleik asit (ALA), cevizlerde yüksek miktarda bulunur. Ancak, çeşitli yağlı tohumlardan yemek size en fazla yararı sağlayacaktır. Yağlı tohumlar saçınıza, cildinize, tırnaklarınıza, beyninize ve kalbinize faydalıdır çünkü hepsi sağlıklı yağlar, farklı antioksidanlar ve mineraller içerir. Birçok yağlı tohum A, B ve E vitaminleri, folik asit, kalsiyum, magnezyum, fosfor, potasyum, ve çinko bakımından yüksektir.

Paketlenmiş veya kavrulmuş olanlardan kaçınmak ve mümkün olduğunca çiğ veya kuru kavrulmuş olarak tüketmek en iyisidir.

Son not

Ceviz önemli besin maddeleri içermektedir. Omega-3, antioksidanlar, vitaminler ve mineraller de dahil olmak üzere sağlıklı bileşenlerle doludur. Lif, manganez, bakır, magnezyum ve fosforun yanı sıra içerdiği polifenoller ve tanenler gibi maddelerle büyük bir antioksidan kaynağıdır. yağlı tohumlar içinde ceviz, en iyi omega-3 çoklu doymamış yağ kaynağıdır. Karbonhidrat bakımından düşüktür ve iyi bir protein kaynağıdır. Cevizin sağlığa faydaları arasında depresyonla mücadele, beyin sağlığını ve hafızayı güçlendirmek, kalp sağlığını iyileştirmek, bağışıklık sistemini desteklemek ve üreme sağlığını iyileştirmek bulunmaktadır.

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin

[email protected]

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ