Ceviz ağacının altında neden oturulmaz hiç merak ettiniz mi? Hadi gelin öğrenelim..

Genelde halk arasında ceviz ağacının altında oturulmaz, uyunmaz denir. Bu durum birçok kişinin merakını cezbetmektedir. Peki, ceviz ağacının altında neden oturulmaz? Tüm detayları ile derledik..

Abone Ol 

Anadolu’da, ceviz ağacının altında durmanın ömrü kısalttığı inanışı hayli yaygındır. Bu inanış, halk arasında birçok fikrin yayılmasına sebep olmuştur. Peki bu inanışın; ceviz ağacının altında yatmanın zararlı olduğunun sebebini hiç merak ettiniz mi? Biz sizler için cevabını araştırdık. Haberin devamında..

Cevizin faydaları nelerdir? Ceviz ağacının altında neden oturulmaz?

 

Ceviz ağacının dibinde ve gölgesinde oturulmaz, adamı erken öldürür denir. Peki bunun neden söylenildiğini biliyor musunuz? Halk arasında da çok kullanılır bu söz, bu yüzden de ceviz gölgesinde oturmak pek makbul değildir… Cevabı bilimsel olan bir yanıtla cevap veriyoruz, ceviz ağacı ”sülfür gazı” salgılar. Havadaki diğer gazlardan daha ağır olduğu için dibe çöker ve cevizin altında oturanı git gide sersemletir. İşte Toroslar’a has bu söz oradan geliyor. Sülfür gazının ozon tabakasını tamir etme özelliği var. Sırf bu sebepten dolayı dünyadaki ceviz ağacının sayısının artırılması gerekiyor. Cevizin insan vücuduna sağladığı faydaları saymakla bitmez. Ceviz, damarlarda daha az pıhtılaşma özelliği olan kan tipinin üretimine ve iyi kolesterol oranının kötü kolesterol oranına göre artmasına yardım ediyor, kolesterolün damarları tıkama aşamasında önemli bir adım olan şişme ve kızarıklığı azaltabiliyor. Beyne benzeyen ceviz, kavrama ve anlamayı geliştiriyor. Asya’da ceviz hala beyin gıdası olarak kabul ediliyor, bu ülkelerde öğrenciler, sınavlardan önce ceviz yiyerek notlarını yükseltebileceklerine inanıyor.
Ceviz, omega-3 bakımından çok zengin. Cevizdeki yağ profili, fitosteroller ve magnezyum, safra taşı oluşumunun önüne geçiyor. Cevizdeki melatonin, beyin bezesi tarafından salgılanan melatoninin insan vücudunun kullanıma hazır formunu içeriyor. Melatonin, gece çalışan ve zaman farkından dolayı uyku düzensizliği çeken kişilerde uyuma rahatsızlıklarını ortadan kaldırabiliyor.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu