Cennet Hurmasının faydaları nelerdir?

Lezzetine ve faydalarına doyamayacağınız Cennet Hurması, tam bir şifa deposu!

Abone Ol 

  Ülkemizde Karadeniz bölgesinde sıklıkla üretilen ve tüketilen Cennet hurmasının faydalarını biliyor musunuz? Cennet hurması bir diğer adıyla Trabzon hurmasının oldukça lezzetli ve faydaları olmasına rağmen ne yazık ki ülkemizde birçok insan adını, tadını bile bilmiyor. Cennet hurması aynı zamanda vitamin ve mineral deposudur. 

İçerisinde A, C, B1, B2, B3 vitaminleri, fosfor, protein, karbonhidrat, demir, kalsiyum, sodyum, potasyum, magnezyum barındırmaktadır. Bu meyvenin kalp hastalıkları, kanser gibi çok ciddi hastalıklara karşı koruyucudur.

Cennet Hurmasının Faydaları

Sindirim Dostu 

Cennet hurması tam bir lif kaynağıdır, bir adet cennet hurması günlük lif ihtiyacınızın yüzde yirmisini karşılar. Yüksek lif oranıyla sindirime kolaylık sağlamaktadır. Aynı zamanda kilo vermeye de yardımcı olur.

Yaşlanma Karşıtı

Cennet hurmasının içerisinde bolca bulunan likopen, beta-karoten, kriptoksin yaşlanma karşıtıdır. Bu vitaminler stresi azaltır, Alzheimer’ı önler, kırışıklıkları büyük oranda giderir.

Kan Basıncı 

Bakır minerali bakımından oldukça zengin olan cennet hurması, bu özelliğiyle kan hücrelerinin oluşmasına yardımcı olur.

Bağışıklık Arttırıcı

Cennet hurmasının içerisinden bulunan bolca C vitamini bulundurmaktadır. Cennet hurması tüm meyveler arasında en çok C vitaminine sahip olan meyvedir. Günlük C vitamini ihtiyacınızın yüzde 80’nini karşılar. C vitamini içeriği ile cennet hurması toksinlere karşı savunmaya geçerek beyaz kan hücrelerinin üretimini de arttırır.

 

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu