Çekirdek sivilce yapar mı;?

Abone Ol 

Özellikle ergenlik döneminde yağlı beslenme, çok çekirdek yemek belli bir süre sonra yüzümüzde yağlanmanın artmasına, siyah noktaların oluşmasına neden olur. Yağ ve tuz bakımından zengin olan çekirdek, ciltte yağ birikmesine sebep olur ve cilt yeterince temizlenmediği zaman ciltteki gözenekleri tıkar. Yağ bezelerinde salgılanan yağdaki artış ve bu yağın tıkalı gözeneklerden atılamaması sonucu sivilce oluşur. Bu sebeple çekirdek, dolaylı yoldan sivilceye sebep olmuş olur. Çekirdek direkt olarak sivilce oluşumuna sebep olmasa da dolaylı yoldan cilt sağlığını etkiler ve sivilce oluşumunda rol oynar.

Çekirdek sivilce yapar mı;? #1

Yağ bakımından oldukça zengin bir besin olan çekirdek yemek kesinlikle sivilce yapacak diye bir kaide yoktur elbetteki. Burada bahsedilmek istenen şey yağlı yiyecekler cildin yağ üretimini arttırıyor ve sivilce oluşumunu hızlandırıyor. Fakat bu durum herkeste aynı etkiye sahip olmuyor. National Library of Medicine tarafından İran'da bir dermatoloji kliniğinde yapılan bilimsel araştırmada, 15-30 yaş grubu 50 kişilik hasta iki gruba ayrıldı, 15 gün boyunca ilk grup hiç çekirdek yemezken, ikinci gruba ise günde 25 gram çekirdek verildi. 2 haftalık deney sonunda çekirdek yiyen kişilerin bazal akne şiddet indeksinde (ASI) artış gözlemlendi. Sonuç olarak çekirdeğin sivilce oluşumunu tetiklediği kanaatine varılmıştır. Genellikle toplumda çekirdek yemenin zararlı olduğu kanısı bulunur. Fakat gerekli miktarda tüketildiği zaman zararı bulunmamakta, tam tersine pek çok yönden yarar sağlamaktadır.

Çekirdek sivilce yapar mı;? #2

Ay çekirdeğinin faydaları nelerdir?

– Cildi gençleştirir

– Ay çekirdeği beyin sağlığını geliştirir

– Sağlıklı bir kalp için oldukça gereklidir

– Kilo verilmesinde yardımcı olur.

– Kolesterol seviyelerinin dengede kalmasını sağlar.

– Hücrelerde meydana gelen hasarı önler.

– Bağışıklık sistemini güçlendirir.

– Cildin parlak bir görünüme sahip olmasını sağlar.

– Vücuda enerji verir.

– Diyabet hastalıklarını önlemeye yardımcı olur.

Çekirdek sivilce yapar mı;? #3

Çekirdeğin zararları var mı?

Severek tükettiğimiz çekirdek yüksek yağ, vitamin ve minerallere sahiptir. Bu nedenle çok fazla tüketildiği zaman ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Çekirdek özellikle karaciğer toksinlerini ciddi derecede olumsuz etkiler ve ciltte tahribata neden olur. Pek çok uzman bu anlamda günde 1 avuç çekirdekten fazla tüketilmemesi gerektiğini belirtmişlerdir. Bunlar dışında çekirdeği fazla tüketmek ağız içi yaralara da neden olmaktadır. Dudakların kuruması gibi kötü sonuçları doğurabilir. Bu nedenle çekirdeğin yararları dışında fazla tüketildiğinde pek çok yönden zararları da bulunmaktadır.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu