Çavdar glutensiz mi

Son zamanların en popüler beslenme şekilleri arasında olan glutensiz diyette en çok merak edilenler arasında olan çavdarın gluten içeriğini, Dyt. Serkan Sıtkı Şahin yazdı.

Glutensiz diyet son zamanlarda dünya çapında oldukça popüler hale geldi ve birçok ürün gluten içeriği açısından incelendi. Glutensiz diyet deyince aklımıza en sık gelen tahıl buğday olsa da uzak durulması gereken başka tahıllar da var.

Çavdar, buğday ve arpanın yakın akrabasıdır ve genellikle mamüller, bazı biralar ve likörler ve hayvan yeminde kullanılır. Çavdar, secalin adı verilen bir gluten proteini içerir. Bu nedenle, sıkı bir glutensiz diyet uygularken çavdardan kaçınılmalıdır.

Çavdar unu

Çavdar unu en çok ekmek, krakerler ve özel makarnalar gibi gibi çeşitli ürünlerde kullanılır. Çavdar unu ile pişirme işleminde, çavdar oldukça ağır olduğu için, genellikle lezzeti hafifletmek ve dengelemek için beyaz un da kullanılır.

Çavdar ununun, diğer unlara göre gluten içeriği biraz daha düşük olsa da, glutensiz diyet için uygun değil.

Glutensiz alternatifler

Çavdarın tadına yakın, gluten içermeyen alternatifleri deneyebilirsiniz. Çavdar lezzetine en yakın glutensiz tahıllar; teff, karabuğday, amarant ve sorgumdur. Bunlar tam tahıl veya un olarak satın alınabilir. Ayrıca bu unlarla ekmek yaparken geleneksel bir çavdar ekmeği lezzeti vermek için tane kimyon eklenebilir.

Çavdar için bu lezzetli alternatifleri kullanarak, glutensiz diyeti daha az kısıtlayıcı ve oldukça eğlenceli hale getirebilirsiniz.

Ayrıca bu makaleyi de okuyabilirsiniz:

Çavdar ekmeği sağlıklı mı

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ