Çatlaklar hakkında bilmeniz gereken her şey

Abone Ol 

İnsanların yüzde 90'ı çatlak izlerine sahiptir.  Genellikle hamilelik sırasında veya sonrasında veya kilonuzdaki diğer ani ve hızlı değişikliklerden sonra ortaya çıkarlar. Çatlaklar, hemen hemen her yerde görünebilir. Ancak en yaygın olarak şunlarda bulunur:

– Karın

– Göğüsler

– Üst kollar

– Uyluk

– Kalça

Parmaklarınızla dokunduğunuzda cildinizde hafif bir çıkıntı veya girinti hissedebilirsiniz. Ayrıca kaşıntılı veya ağrı hissedebilirler. Çatlaklar sağlığınıza zararlı değildir. Diğer yara izleri gibi kalıcı olabilirler ya da zamanla değişebilir ve kaybolabilirler. Örneğin, hamilelikten kaynaklanan çatlaklar 6 ay içinde kaybolma ihtimali yüksektir. 

Çatlaklar hakkında bilmeniz gereken her şey #1

Çatlakların belirtileri ve semptomları

– Cildinizde uzunluk ve genişlik olarak değişebilen girintili çizgiler veya çizgiler.

– Pembe, mor, kırmızı, mavimsi veya koyu kahverengi çizgiler. Bu renk işaretleri ten renginize bağlı olarak değişebilir.

– Cildinizde zamanla beyazımsı görünebilen ince, parlak çizgiler

– Çatlaklar ortaya çıkmadan önce ciltte kaşıntı ve tahriş. 

Genel olarak konuşursak, bu çizgiler cildinizden farklı bir renk ve dokuya sahiptir. Renkleri mordan kırmızıya , açık gri veya beyazımsı olabilir .

Çatlaklar hakkında bilmeniz gereken her şey #2

Çatlaklar nasıl giderilir

Birçok ürün ve prosedür, çatlakların görünümünü en aza indirmeyi, hatta onları tamamen yok etmeyi vaat ediyor. Ancak bugüne kadar bu ürünlerin etkisini gösteren çok az kanıt var. Karşılaşmış olabileceğiniz bazı öneriler şunlardır:

Nemlendirici. Pek çok nemlendirici, çatlakları en aza indirdiğini veya yok ettiğini iddia ediyor, ancak bu iddiaları destekleyecek hiçbir kanıt yok. Çoğu araştırma, aslında çatlaklara nemlendirici uygulamanın görünümleri üzerinde hiçbir etkisi olmadığını öne sürüyor. Yine de denemek isterseniz, Amerikan Dermatoloji Akademisi (AAD) , birkaç hafta boyunca yeni çatlak izlerine nazikçe masaj yapmanızı önerir.

Kendinden bronzlaşma losyonu. AAD'ye göre, çatlaklarınıza kendi kendine bronzlaştırıcı uygulamak, tipik cilt tonunuz ile çatlak izlerinin rengi arasındaki renk farkını en aza indirmenin geçici bir yolunu sunduğunu söylüyor.

Reçeteli kremler: Bazı araştırmalar, reçeteyle verilen belirli doğal kremlerin çatlak izlerini daha az fark edilir hale getirmeye yardımcı olabileceğini öne sürüyor. Bunlar, A vitamininin sentetik bir versiyonu olan hyaluronik asit ve tretinoini içerir. 

Çatlaklar hakkında bilmeniz gereken her şey #3

Çatlaklar için yapılacaklar 

Çatlaklar genellikle zamanla kaybolur. Beklemek istemiyorsanız, görünümlerini iyileştirmeye yardımcı olabilecek tedaviler vardır. Hiçbir tedavinin çatlakları tamamen ortadan kaldıramayacağını unutmayın. Bir dermatolog çatlakların görünümünü en aza indirmek için profesyonel seçenekler hakkında daha fazla rehberlik sunabilir. 

Tretinoin kremi: Cildinize elastikiyet kazandırmaya yardımcı olan lifli bir protein olan kolajeni geri yükleyerek çalışır . Bu kremi son zamanlarda kırmızı veya pembe bir görünüme sahip çatlaklar üzerinde kullanmak en iyisidir. Bu krem ciltte tahrişe neden olabilir. Hamileyseniz, tretinoin kremi kullanmamalısınız. 

Hyaluronik asit kremi: Bu, erken çatlaklara tutarlı bir şekilde uygulandığında yardımcı olabilir. Hyaluronik asit, çoğu insanın kullanması uygundur. 

Pulsed Dye (darbeli boya) lazer tedavisi: Bu tedavi kolajen ve elastinin büyümesini teşvik eder. Bu terapi tipik olarak daha yeni oluşan çatlak izlerinde en iyi sonucu verir. Daha koyu bir cilt tonunuz varsa, cilt renginin değişmesine neden olabilir.  

Mikrodermabrazyon: Bu, daha elastik çatlakların altındaki yeni cildi ortaya çıkarmak için cildin küçük kristallerle parlatılır. Mikrodermabrazyon , bazı durumlarda eski çatlakların görünümünü iyileştirmeye yardımcı olabilir. 

Excimer lazer tedavisi: Bu, cilt rengi (melanin) üretimini uyarır, böylece çatlaklar oluşan bölgeyle daha yakından eşleşir. 

Yine, herhangi bir tıbbi prosedürün veya reçeteli ilacın çatlakları iyileştirebileceğinin garantisi yoktur. Bu prosedürlerin şişme, cilt tahrişi ve kızarıklık gibi bazı yan etki riskleri taşıdığını da unutmayın. 

Çatlaklar hakkında bilmeniz gereken her şey #4

Çatlaklar neden olur

Çatlaklar iki ana nedenden dolayı oluşur, gerilmiş cilt, vücudunuzda kortizon artışı. Kortizon, böbrek üstü bezler tarafından doğal olarak üretilen bir hormondur. Ancak bu hormonun çok fazla olması cilt elastikiyetinin kaybolmasına neden olabilir. Çatlak işaretleri de belirli durumlarda daha yaygın hale gelir:

– Pek çok insanın cildi hamilelik sırasında  gelişmekte olan fetüse yer açmak için çeşitli şekillerde gerildiğinden çatlak izleri yaşar. Bu sürekli çekme ve germeden dolayı çatlaklara neden olabilir.

– Çatlaklar bazen hızla kilo aldığınızda veya verdiğinizde ortaya çıkar. Ergenliğe giren gençler ani bir büyümeden sonra çatlakları fark edebilirler.

– Kortikosteroid kremler, losyonlar ve haplar, cildinizin esneme yeteneğini azaltarak çatlaklara neden olur.

Çatlaklar hakkında bilmeniz gereken her şey #5

Çatlak oluşumu yaşayacak kişiler

Aşağıdaki durumlarda çatlak izi olma şansınız artar:

– Kadınlar

– Ailede çatlak izleri varsa (genetik)

– Hamilelik varsa

– Marfan sendromu varsa

– Büyük bebekler veya ikizler doğurmuş kişiler

– Daha fazla vücut ağırlığına sahip olanlar

– Önemli kilo kaybı veya alımı yaşayanlar

– Kortikosteroid ilaçları alanlar

Çatlaklar hakkında bilmeniz gereken her şey #6

Dermatoloğa ne zaman gidilmeli

Çatlaklar doğal olarak oluşur ve izler sağlık problemine neden olmaz.

Bununla birlikte, altta yatan sağlık koşullarının bir işareti olarak ortaya çıkabileceğinden, bir dermatoloğa çatlaklarınız hakkında gidebilirsiniz. Özellikle aşağıda belirttiğimiz diğer olağandışı semptomlar fark ettiyseniz.

– Açıklanamayan kilo alımı,

– İnce görünen, kolayca çürüyen veya yaralanmalardan sonra yavaş iyileşen cilt,

– Kas zayıflığı ve yorgunluk,

– Genel bir rahatsızlık hissi gibi

Bir dermatologla gitmek, çatlaklarınız sizi duygusal sıkıntıya yol açacak kadar rahatsız ettiğinizde veya kollarınızı, bacaklarınızı, karnınızı ve diğer vücut kısımlarınızı çıplak bırakma konusunda isteksiz hissetmenize neden olduğunda da faydalı olabilir.

Not: Unutmayın, tıbbi tedavi de çatlaklardan tamamen kurtulmaz. Ancak bir dermatolog tarafından önerilen yaklaşımlar büyük olasılıkla daha iyi sonuçlar verir.

Çatlaklar hakkında bilmeniz gereken her şey #7

Çatlak olmuşumu nasıl önlenir

Bol su tüketmek, dengeli beslenmek ve düzenli egzersiz yapmak , hamilelik sırasında bile ani kilo alıp vermenin neden olduğu çatlakları önlemeye yardımcı olabilir. 

Kilo alıp vermeye çalışırken bir diyetisyenden destek almak , ideal kilonuza istikrarlı ve güvenli bir şekilde ulaşmanıza yardımcı olabilir ve bu da çatlak olasılığını düşürmenize yardımcı olabilir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu