'Çatışmadan Sonra' sergisi gösterime sunuldu

İngiltere'nin başkenti Londra ve Avrupa'da pek çok sanat fuarı ve festivallerde faaliyet gösteren Albumen Gallery, uluslararası çalışmalarıyla dikkat çeken Türk fotoğraf sanatçısı Nevzat Yıldırım'ın eserlerinden oluşan bir sergi gerçekleştiriyor.

Londra'da gerçekleşen sergi, Afganistan ve Yemen'de yaşanan savaş sonrasında terk edilmiş tanklar, şavaşa şahitlik etmiş insan portrelerini ve yetim cocukları konu alıyor. Sanatçının 'After The Confilct' yani 'Çatışmadan Sonra' isimli sergisi 1 Temmuz'da online olarak Londra'da sanatseverlerle buluşacak ve 30 Ağustos'a kadar açık kalacaktır.


(After The Confilct 2015© Nevzat Yıldırım, Sanatçının izniyle.)

İlk olacak

Albumen Gallery, sergiyle paralel olarak bir fotoğraf kitabı yayınlayacak. Galeri web sayfasından sergiyle aynı zamanda satışını gerçekleştiriyor. Genç sanatçı Nevzat Yıldırım'ın eserlerinin yer aldığı Albumen Gallery sadece fotoğraf sanatına odaklanan daha çok ingiliz ve avrupalı sanatçılarla çalışıyor olmasına rağmen ilk kez bir Türk sanatçı ile bir sergi düzenliyor.


(After The Confilct 2015© Nevzat Yıldırım, Sanatçının izniyle.)

"Görsel bir protesto"

Sergi küratörü, Stephan Schmid sergiyle ilgili, ''ABD, Boston Modern Sanat Müzesi'nde ve çeşitli özel koleksiyonlarda bulunabilecek seçkin bir fotoğrafçı olan Nevzat Yıldırım ile çalıştığımız için çok mutluyuz. Sanatçının eserleri, doğrudan belgesel fotoğraf ya da estetik açıdan etkisinin ötesinde asıl dikkat çekmek istediği Afganistan ve Yemendeki insanların yaşamları ve savaşın belirli jeo-politik tiyatrolarını aşan daha geniş bir kaygıyı ele alıyor olmasıdır. Çocukların ve terkedilmiş enkaz tankların hızlı bir şekilde yan yana gelmesi, güçlü bir J'Ocuse'u oluşturur ve çocukların yaşamlarının hep çatışmanın teminatlı hasarını kabul ettiğini hatırlatan görsel bir protestodur.'' ifadelerini kullandı.


(İstanbul'u Sevmek 2009© Nevzat Yıldırım, Sanatçının izniyle.)

Bu sergiyle birlikte galeri, Nevzat Yıldırım'ın İngiltere'de sınırlı sayıda basılacak eserlerinin sanat koleksiyonerlerine satışını gerçekleştirecek ve sanatçıyı Avrupa'da temsil edecektir. Buna ek olarak Yıldırım'ın galleri web sayfasında yer alan eserleri İstanbul'u sevmek başlığını taşıyor. Yıldırım'ın İstanbul'u anlatan fotoğrafları ışık, kompozisyon ve teknik olarak son derece az görülen karelerden oluşuyor. Sanatçının günümüz İstanbul'unu konu alan fotoğrafları ülkemizin en önemli küresel markası olan İstanbul'un tanıtımına da katkı sağlıyor olması dikkat çekti.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

yeezy 22-07-2019 14:44:55

WONDERFUL Post.thanks for share..extra wait .. ?

YORUM YAZ