Çapalama yöntemi ile eşinizi yada sevgilinizi kendinize bağlayın

Psikolog Esra Ezmeci, eşinizi kendinize bağlamak için çapalama yöntemini öneriyor. Bu iki yöntem sayesinde daha mutlu bir evlilik söz konusu olduğunu söylüyor. Peki bu çapalama yöntemi nedir? Ve nasıl uygulanır?

Abone Ol 

Çapalama, çok uzun zamandır psikolojide olan bir yöntemdir. Aslında farkında olmadan hayatımız boyunca sürekli çapalanıyoruz. Örneğin, çok öncesinde ameliyat olmuş biri hastanenin önünden geçerken bile midesi bulanır. Hastalık geçti, uzun yıllar sürdü ama hastane o anının tekrar hatırlanmasına neden olur.

Beş noktada çapamız var: koklamak, işitmek, görmek, tat ve dokunma duyusu. Bu kadar duyumuzu hareketlendirirsek o kadar iz bırakıyoruz karşı tarafta. Peki, çapalama ilişkilerde nasıl kullanılır? Eşinizle veya partnerinizle olduğunuz çok mutlu bir anda mesela çok keyifli bir tap noktasında iken, eşinizin avuç içine ve omzuna ya da ensesine küçük baskılar uygulayın.

Ellerde ağrı neden olur? | Sağlık Haberleri

Örneğin, eşinizin avuç içinin ortasına 3 saniyelik 4 ya da 5 kez baskı uygularsanız, o anıyı çapalamış oluyorsunuz. Ancak bu uygulamayı neden yaptığınızı eşinize çaktırmadan, masaj yapıyorum diyerek yapmanız gerekiyor. Daha sonrasında adam elini bir yere çarptı ve avuç içi baskılandığı anda aklına sizinle geçirdiği güzel anılar tetikleyici oluyor.

Ayrıca bu çapalama anında karşı tarafa “s” harflerini baskılayarak konuşursanız, hafızasına daha fazla kazınmasına yardımcı olur. Zira, “s” harfi zihinde en çok hafızaya kazınan bir harfti

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu