Canan Karatay: Un beyni sulandırıyor

'Un sağlıksız bir karbonhidrattır' diyen Karatay ekmek tüketimini önermiyor.

Yaz ayları yaklaştıkça fazla kilolar kadınların gözüne daha fazla batmaya başlıyor. Ezber bozan açıklamalarıyla olay yaratan Prof. Dr. Canan Karatay, yaz aylarına fit girmenin yollarını anlatıyor. Karatay, kebap lahmacun ve kuruyemişle zayıflamanın mümkün olduğunu söylüyor.

Prof. Dr. Canan Karatay da kilo vermek isteyenlerin merak ettiği soruları yanıtlıyor...

- Kebap, lahmacun ve yufka ekmeği yenilerek nasıl kilo verilir?

Kebap ekmeksiz yenilebilir. Lahmacun ise incedir ve mayasızdır, az miktar yemekte sakınca yok. Bana göre en sağlıklı yemektir. Eti protein, soğanı, maydanozu sebze yani vitamindir. Üstüne de limon sıkılır. Bir de yanında ayran vardır. Muhteşem bir besin kaynağıdır. Lavaş da, tava ekmeği de mayasızdır.

- Ekmek tüketilmesini önermiyorsunuz. Neden?

Çünkü un sağlıksız bir karbonhidrat. Vücutta su tutuyor. Beyni sulandırıyor. Ekmek yiyince hem şeker hem de tansiyon çıkıyor.

- Sağlıklı karbonhidratlar nelerdir?

Kuruyemişler sağlıklı karbonhidrattır. Buğday, bulgur, mercimeğin her türü, fındık, fıstık, ceviz, bamya, lahana, taze fasulye, enginar, badem... Bunların hepsi karbonhidrattır. Hem de son derece sağlıklı karbonhidratlar...

- Sakatat ve şarküterilerin zararı var mı?

Ben tavsiye ediyorum. Bol miktarda protein içerir, fiyatı da düşüktür. D vitamini ve demir bakımından zengindir. Serbest dolaşan hayvanların kuzu böbreği, dalağı, beyni, karaciğeri, yüreğinde Omega-3 vardır. Ev yapımı pastırma ve sucuk olabilir. Elazığ usulü bulgurlu çiğ köfte, içli köfte de sağlıklı birer yemektir.

Her yemeğe limon

Salata, çorba, çay ve suya limon sıkın. Limon ve sirke besinlerin hazmedilmesini yavaşlatır. Bu nedenle, yiyeceklerimiz midemizde ve incebağırsağımızda uzun süre kalabilir. Ancak çoğu markette limon suyu diye satılan sarı suların limonla yakından uzaktan alakası olmadığı gibi son derece zararlıdır.

Ayran için acıkmayın

Ayran sütten çok daha faydalıdır. Protein, kalsiyum ve yağ bakımından çok zengindir. Bağırsak florasını düzenler, mideyi rahatlatır. Her gün 1 litre ayran için, acıkmazsınız! Çünkü kalsiyum, yağ, su ve protein vücuda girer. Laktoz alerjisi olanlar da korkmadan rahatlıkla bol bol ayran tüketebilir.

Yorumlar

YORUM YAZ