Canan Karatay: Fıstık yiyin fıstık gibi olun

Bir festivalde sağlıklı yaşam için açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Canan Karatay "Turp yiyin turp gibi olun, fıstık yiyin fıstık gibi olun" dedi.

Aydın'ın Nazilli ilçesinde düzenlenen 7. Kültür Sanat ve Edebiyat Festivali'ne konuk olan Prof. Dr. Canan Karatay, uzun ve sağlıklı yaşamın sırlarını anlattı.

"Turp yiyin turp gibi olun. Fındık fıstık yiyin fıstık gibi olun"

Prof. Dr. Karatay, "İstediğiniz kadar yağ yiyebilirsiniz, istediğiniz kadar doğal olanından sebze meyve yiyebilirsiniz, istediğiniz kadar da proteinle beslenebilirsiniz. Ama ne olursa olsun içinde karbonhidrat barındıran meyve sularından, şekerli ve gazlı içeceklerden, ekmeğin her türlüsünden uzak durmalısınız. Unutmayın ki bir bardak kolada 22 paket toz şeker barınmakta. Vücuda alınan şeker insülin direnci nedeni. İnsülün direncinden kurtulmak istiyorsanız yoğun egzersizler aşırı sporlar yapmanıza gerek yok. Her gün 20 dakika yürüyün yeter ve ayrıca bir insan vücudu iki öğün yemek ile sağlıklı kalır. Ancak üç öğün yemek ile hastalıklar ortaya çıkar. Vücudun yağlanmasının yağ depolamasının tek sebebi ekmek ve şeker olduğu asla unutulmamalıdır. Turp yiyin turp gibi olun. Fındık fıstık yiyin fıstık gibi olun" şeklinde konuştu.

Yorumlar

YORUM YAZ