Can Yaman’a ünlülerden tepki yağıyor

Ünlüler dünyasında son günlerin tepki çeken ismi Can Yaman, şimdi de kadın hayranına yönelik skandal sözleri ile hedef tahtasında yer alıyor.

'Libido' açıklamasının ardından övgü içeren samimi soruya cevabı ile bir kez daha tepkilerin odağında yer alan Can Yaman'a, ünlülerden tepkiler çığ gibi büyüyor.

Kadın hayranına: Arka odaya geçelim

Can Yaman, İspanya'da bir televizyon programına konuk oldu. Bir kadın hayranı Can Yaman'a İspanyolca "Buradan Can Yaman'ın mükemmel, ideal bir insan olduğunu düşünerek gideceğiz ancak bize Can Yaman'ın bu dünyadan olduğunu kanıtlayacak bir şeyler anlatabilir misin” diye sordu.

Yaman, stüdyonun arka tarafını göstererek "Arka odaya geçelim” yanıtını verdi. Yaman'ın verdiği cevap magazin dünyasını karıştırdı. Sosyal medyada da olay yaratan açıklamaya ünlü isimlerden tepki yağdı.

Beklenen dizisinden iptal kararı

Son günlerde yaptığı açıklamalar ve çirkin laflarıyla gündemden düşmeyen Can Yaman'a ilk tepki, yakında yayına başlayacak olan yeni dizisinin yapımcısı Faruk Turgut'tan geldi. 2. Sayfa programına telefonla bağlanan Turgut, Yaman'ın çizmeyi aştığını söyledi.

Şubat ayında çekimlerine başlanması beklenen Can Yaman'ın dizisinin ilk etapta bazı aksaklıklar nedeniyle ertelendiğini söyleyen Turgut, oyuncunun talihsiz açıklamaları ve İspanya'daki tavrından dolayı projenin eylül ayına kadar iptal edildiğini belirtti.

Yaman'ın yaptığı çıkışlar çok tepki çekince Faruk Turgut "Can çizmeyi aştı. Yaptığı açıklamalar talihsizdi. Diziyi eylüle kadar rafa kaldırıyoruz” dedi.

Gökhan Özoğuz

Allah'ım bir yerden verip bir yerden alıyorsun yarabbim!

Atilla Taş

Libido yüksek olunca demek, oluyo böyle şeyler. 'Nerede Tarık Akan'lar, Ayhan Işık'lar, Cüneyt Arkın'lar, Kadir İnanır'lar?' Dedirtiyorlar insana. Bi ayağın yere bassın be oğlum.

Dilara Gönder

Can Yaman'a bu kadar yüklenmeyi doğru bulmuyorum. Lütfen elinizi vicdanınıza koyun. Belli ki ciddi problemleri var. Hem fiziksel hem de ruhsal. Umarım ailesi tedavi ettirir, yazık lan gencecik çocuk. Siz de almayın garibanı ciddiye. Bak şimdi yine üzüldüm.

Ayda

Kafasını duvara çarpan emoji nerede?

Gonca Vuslateri

Bir kadına 'Arka odaya geçelim kanıtlayayım' nedir ya! Sıfır nezaket!

Esra Sönmezer

Bence son yılların 'en saçı uzun aklı kısa' açıklaması... Neredeyse dünyaya rezil oluyorduk. İltifat etmeye çalışan bir hayranına arkaya odaya geç vs... diye cevap vereni tarihte hiç gördünüz mü?

Seray Sever

Yaptığı şey erkekliğe sığmıyor. Eski ilişkisini deşifre etmek, 'libido' üzerinden anlatmak zaten terbiyesizlikti. Bir kadına yapılan terbiyesizlik vardı orada, çok sinirlenmiştim. Şimdi de hayranına arka odada ne gösterecek çok merak ediyorum. Nasıl gösterecek erkekliğini? Erkekliğini nasıl göstereceğini merak ettim. Yaşayan bir varlık olduğunu sadece oradan gösterebiliyor. Egoyu geçtim, bu kibrin de ötesine geçti.

Rayka Kumru

Seksolog Rayka Kumru da, kendi Instagram hesabında durumu bilgilendiren geniş bir açıklamada bulundu. Sevgili Kumru'nun açıklamasını da sizlerle paylaşalım:

"Ama çok yakışıklı”, dediğin zaman kendine sor: birinin fiziksel özelliklerini, seni hoş hissettirişini, kimin bedensel ve kişisel haklarından üstün tutuyorsun? #MeToo hareketinin dünyaya yayıldığı, kadınların sokaklarda gözleri kapalı haykırdığı, cinsel şiddetin bu kadar yüksek oranda deneyimlendiği bir dünyada, nasıl kameralar ona doğrultulmuşken "arka odada göstereyim var olduğumu” diyebilir bir insan? Der. Kimsenin ağzından çıkan lafı kontrol edemeyiz, fakat bundan sonra o sözlerle medyanın, prodüksiyon şirketlerinin, halkın ne yapacağını etkileyebiliriz. O dizideki rol "izleniyor ama ne yapalım?”, denip bu şahsa verilecek mi? O marka reklam filminde oynatmaya karar verecek mi? Bunlara bakmalıyız. Olay, bir şahsın boykot edilmesinden öte, belli bir davranışın ödüllendirilmiyor olması. Bakın, cezalandırılıyor olması bile demedim, ödüllendirilmiyor olması dedim. Yakışıklı, kaslı, zengin, reyting çeken, güçlü... Her neyse özellikleri, başkasının sağlık ve hakkından üstün olmadığının takibini yapmalı ve kendimize de dönüp bir bakmalıyız. Değişim kolay olmayacak, olmuyor. Konfor alanımızda, izlediğimiz dizleri izlemeye devam ederek, dinlediğimiz sanatçıları dinlemeye devam ederek, aynı şakalara "boşver ya şaka yapıyor o aslında öyle biri değil” diyerek vesile olamayız. Değişim, öncelikle kendi değişiminle başlar. Aksi taktirde bizler sadece şiddete maruz bırakılanların arkasından vah vah demeye, "ne olacak bu ülkenin hali” diye ağlamaya, bir iki sosyal medya paylaşımı yapıp "yaptım görevimi” diye kendi sırtımızı sıvazlamaya devam ederiz ancak; tüm sorumluluğu bizzat o şiddete maruz kalanlara yükleyerek. Bu bir boykot çağrısı değil. İçe dönme, elini kalbine koyup "benim tüm bu sisteme desteğim nerede, ve bu desteği nasıl kesip dönüşüme yönlendirebilirim” diye sorma çağrsıdır.

Söz konusu söylem cinsel şiddettir. Hollywood Kevin Spacey'i House of Cards'dan attıysa, Harvey Weinstein'e cevabını verdiyse, biz de bir zahmet cevabımızı veririz diye umuyorum. Hadi görelim, ödül almak için bizim acılarımızı kullanıp farkındalık reklam filmi çekenleri, "artık şiddet olan diziye destek vermiyoruz” diyen markaları. Bekliyoruz. Sabırla değil. Artık sabrımız kalmadı çünkü!

Yorumlar

YORUM YAZ