Çalışırken konsantrasyonunuzu arttıracak yöntemler!

Çalışırken dikkatiniz çok çabuk dağılıyor ve işinize odaklanmakta zorlanıyor musunuz? İşte verimli çalışmanızı sağlayacak ve odağınızı arttıracak yöntemler!

Abone Ol 

Frekans müzikleri

İnsanlar ikiye ayrılır: Çalışırken müziksiz yapamayanlar ve asla müzik dinleyerek çalışamayanlar.  Frekans müzikleri her iki gruba da hitap ediyor. Alternatif tıp gibi pek çok alanda kullanılan, aynı zamanda dikkat dağınıklığı için muhteşem bir çözüm yöntemi olan frekans müzikleri, içerisinde bulunan titreşimler sayesinde beyninizde olumlu ve güçlü etkiler yaratır. Aynı zamanda herhangi bir söz içermediği için dikkatinizi dağıtmadan işinize odaklanmanızı sağlar. Pek çok açıdan şifa barındıran bu müzikleri ihtiyacınıza göre internette aratarak erişebilirsiniz.

Ders Çalışırken Müzik Dinlemek Zararlı Mı?

Pomodoro tekniği

Dinlen ve mola ver sistemine dayalı bu çalışma tekniği özellikle ders çalışmak için oldukça faydalı. Kısaca şu şekilde işliyor: 25 dakika çalışın 5 dakika mola verin. 4 set bu şekilde tekrar edin 4. setin sonunda bu sefer 15 dakika mola verin.Çalışma süreleri ve mola süreleri isteğe göre artabilir ancak hepsinin bir tekniği var. Yani kafanıza göre değil pomodoro kurallarına göre dakikanızı ayarlamalısınız. Bu teknik sayesinde çalışmanıza daha çok odaklanacak ve mola vererek dinlenmiş olacaksınız.

Hocalara Geldik on Twitter: "📌 Pomodoro Tekniği https://t.co/BT2kw81fdW" / Twitter

Odanızda güzel kokulara yer verin

Çalışırken sizi motive edecek şeylere yer açın. Mesela odanıza güzel bir mum alabilirsiniz. Siz çalışırken mumunuz yanarak hoş kokular yaysın. Kokular hafızayı geliştirmek açısından çok faydalı aynı zamanda konsantrasyonu arttırır ve dinginlik verir.

Evde Mum Yakmak Sağlığa Zararlı mı? - Haber365

Odanızı düzenli tutun

Çalıştığınız konu kadar çalışma ortamınız da çok önemli. Karışık bir ortamda çalışmak beyni yorar ve çalışma motivasyonunu kırar bu yüzden mutlaka düzenli ortamda çalışın.

6 adımda minimalist çalışma odası

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu