Çağımızın vebası: Sabah yorgunluğu

Her sabah yorgun uyanışlarınızdan nasıl kurtulursunuz?

İnsan vücudunun ihtiyacı olan uyku süresi günde 8 saattir. Uzmanlarca kanıtlanmış olan bu süre bazen hayatımızda süregelen olaylar sebebiyle artış ya da azalma gösterebilir. Günlük uyku süremiz kadar uyuduğumuzda sabahları dinç ve dinlenmiş olarak uyanmamız gerekirken son günlerde herkesin ağzından duyduğum bir yakarış var: Sabahları elimi kolumu kaldıramayacak kadar yorgun uyanıyorum!

Kronik yorgunluk günlük hayatımızı ciddi oranda etkileyecek bir durum. Peki bunun bir çözümü yok mu?

"Neden yorgun uyanıyorum?" sorusuna cevap arıyor ve bu sorunu en kısa zamanda aşmak istiyorum diyorsanız işte yapılması gerekenler…

1 - Duygusal problemler

Hepimizi zaman zaman acıtan olaylar vardır; bir de bunlara duygusal sendromlar eklendiğinde olayların içinden çıkılmaz bir hale geldiğini görürüz. Sürekli depresif hissetmek ve üzgün uyumak vücuda kas ağrısı ve halsizlik olarak dönebilir. Bu da şüphesiz ki sizi en savunmasız olduğunuz ilk uyanma anında yakalar.

2 - Aşırı kafein ve ilaç tüketimi

Haddinden fazla tüketilen kafeinli içecekler ve doktor tavsiyesi olmadan alınan ilaçlar kalp atım hızının artmasına, tansiyon yüksekliğine ve yorgunluğa sebep olmaktadır. Özellikle kahve ve çayı aşırı tüketmekten kaçınmalısınız.

3 - Dengesiz beslenme ve katı diyetler

Kafamıza göre bir diyetisyen yardımı almadan hazırladığımız yemek reçeteleri ve şok diyetler vücudumuzu olumsuz anlamda etkilemektedir. Zayıflamak uğruna yaptığımız katı diyetler vücudumuzda metabolik dengesizliklere sebep olmaktadır. Bunun yanı sıra bayılmalar, kalpte ritm bozuklukları hatta kalp krizlerine bile sebebiyet vermektedir. Bu yüzden yapılan diyetlere çok dikkat edilmeli dengeli beslenmeye özen gösterilmelidir.

3 - Sabahları ertelenen alarm

Hepimiz sabahları çalan o alarma sinirleniyoruz ve arka arkaya kurduğumuz alarmları erteleyene kadar yataktan kalkmıyoruz. Oysaki sabahları yorgun uyanmamıza sebep olacak gizli düşmanlardan biri de budur. Alarmları ertelerken o kısa uykular arasında gidip geliriz. Bir yandan kalkmak ister bir yandan içimizden 5 dakikadan bir şey olmaz düşüncesine kapılırız. Bu kısa alarmlar arasındaki uyku ve uyanıklık hali yataktan çıktığımızda daha yorgun hissetmemize sebebiyet vermektedir. Bu yüzden tek alarm kurmalı ve bu alarmla kendinizi zorlayarak da olsa uyanmalısınız.

4 - Ortamı karartmayın

Perdeleri sıkı sıkıya kapayıp karanlıkta uyumayı hepimiz severiz. ama sabahları o kasvetli ortamın havasından bir türlü çıkamayız. Oysa perdeler açık olsa ve ışığın odamıza dolmasına izin versek odaya dolan ışık sebebiyle vücudumuzda uyanması gerektiği sinyalini alacaktır.

5 - Uyku öncesi duş almayın

Uyku öncesi duşun vücudu rahatlatıp daha iyi bir uykuya zemin hazırladığı söylenir oysa tam tersidir. Güne zinde başlamak ve dinç uyanmak isteyenler sabah alınan ılık bir duş size daha iyi hissettirecektir.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ