C vitamini ileri yaşlarda kas kütlesini koruyor

İngiltere'de bir üniversitede yapılan araştırmaya göre, bol C vitamini tüketen ileri yaştaki yetişkinler daha az kas kaybı yaşıyor.

İngiltere'de bulunan East Anglia Üniversitesi'nin 48 ila 82 yaşları arasında olan 13 bin kişi ile yürüttüğü araştırmaya göre, bol miktarda C vitamini tüketen ileri yaştaki insanların kas kütleleri daha iyi korunuyor.

Her gün 1 portakal yeterli

Katılımcıların bir hafta boyunca tükettikleri C vitamini miktarını ve kanlarındaki c vitamini miktarını takip eden uzmanlar, aynı zamanda kas kütlelerini hesap etti. Yapılan gözlemlerde, C vitaminini bol miktarda tüketmenin kas kütlesinin korunmasına yardımcı olduğu görüldü. Araştırma ekibinden Dr. Richard Hayhoe, konuyla ilgili yaptığı açıklamada "Beslenmelerinde veya kanlarında C vitamini en yüksek olan kişilerin, iskelet kas kütlesi en iyi olanlar olduğunu gördük. İnsanların devasa dozlara ihtiyaç duyduğunu söylemiyoruz. Her gün portakal gibi bir turunçgiller ya da sebze tüketmek birçok insan için yeterli olacaktır." ifadelerini kullandı.

Araştırma başkanı Prof. Dr. Ailsa Welch, 50 yaşın üzerindeki insanların her yıl iskelet kas kütlesinin neredeyse yüzde 1'ini kaybettiğini belirterek, "Bu büyük bir sorun, çünkü güçsüzlüğe ve sarkopeni, fiziksel yetersizlik, tip 2 diyabet gibi olumsuz sonuçlara neden olabiliyor. Yaşam kalitesini düşürüyor." dedi.

Yorumlar

YORUM YAZ