C vitamini eksikliğinin belirtileri

Vitamin eksikliği sağlığınızı etkiler. Vücudunuzdaki problemlerin nedeni C vitamini eksikliğinden dolayı olabilir. Yaşam kalitenizi arttırmak için bu belirtileri bilmenizde fayda var...

C vitamini, vücudunuzun sağlıklı olması ve düzgün çalışması için çok önemlidir. Her gün yeteri kadar almanız gerekir. Çünkü diğer vitaminlere göre C vitamini vücutta çok uzun süre kalmaz. Vücudun C vitamini eksikliği, düşük yaşam kalitesine ve rahatsız edici semptomlara neden olur. Bazı belirtiler ile C vitamini eksikliğini erken tanıyabilirsiniz.

C vitamini eksikliğinin belirtileri

Diş etlerinin sık sık şişip kanaması.

Günlük alım miktarınızı tam olarak alamıyorsanız, diş etinde iltihaplanma olması mümkündür. Diş hijyeni konusunda kendinize iyi bakıyorsanız ama yine de şişme ve diş eti kanaması geçiriyorsanız, daha fazla C vitamini almayı deneyin. Yetişkin kadınlar için günde yaklaşık 75 mg ve yetişkin erkekler için günde 90 mg'dır.

Vücutta oluşan koyu lekeler.

Vücudunuzda oluşan morarmalar, çürümeler C vitamini eksikliğinden olabilir. Bunun için her gün sebze ve meyve yemeniz gerekir. Ayrıca, yaraların iyileşmesinin uzun sürmesi de vitamin eksikliğinden gelir.

Aşırı saç dökülmesi ve kırılması.

Eğer saç dökülmesi ve kırılması yaşıyorsanız büyük ihtimalle yeme alışkanlığından dolayı olabilir. C vitamini açısından zengin besinle tüketmek bu sorunu önler. Yaygın olarak yenen yiyeceklerin çoğunda yeteri kadar C vitamini vardır, bu nedenle takviye almak gerekmez.

Sık sık eklem ağrısı yaşamak.

C vitamini güçlü bir antioksidan olduğundan, vücudunuzdaki eksikliği eklemlerinizin ağrımasına neden olur.

Sürekli hastalanıp bağışıklık sisteminin zayıf olması.

Sık sık grip, soğuk algınlığı ve enfeksiyon vakası geçiriyorsanız, muhtemelen bağışıklığınız azalıyor demektir. C vitamini, bulaşıcı hastalıklar ve yabancı istilacılarla savaşan beyaz kan hücrelerinin üretimini uyarır.

Belirgin bir neden yokken kilo almak.

Günlük C vitaminin almamak karında yağlanmaya neden olur.

Sürekli uykulu ve yorgun hissetmek.

Gece boyunca yeterince uyuyabiliyorsanız, ancak gün boyunca hala halsiz hissediyorsanız, o zaman yeterince C vitamini alamamışsınız demektir. Günlük alımınızı ayarladıktan sonra daha az yorgun hissedeceksiniz.

Cildiniz kuru ve mat görünmesi.

C vitamini kolajen üretimi için çok önemlidir. Bu, yeterli C vitamini almazsanız, cildinizin mat ve buruşuk görünme ihtimalinin yüksek olduğu anlamına gelir.

Sık sık burun kanaması yaşamak.

Burun kanaması genel sağlığınız için tehlikeli değildir, ancak bunu sıklıkla yaşıyorsanız, vücudunuzun daha fazla C vitamini alması gerektiği anlamına da gelebilir.

İnce ve zayıf tırnaklar.

Vücudun demirden daha iyi emilmesi için C vitaminine ihtiyacı vardır. Vücudunuzda C vitamini eksikliği varsa, kırılgan tırnaklara neden olan demir eksikliği anemisine yol açar. Diyetinizi taze meyve ve sebzelerle yükseltmek bu sorunu çözebilir ve genel sağlığınızı iyileştirebilir.

Yorumlar

YORUM YAZ