C Vitamini eksikliği belirtileri ve tedavisi

C Vitamini eksikliği, bağışıklık fonksiyonundan cilt sağlığı ve enerji seviyelerine kadar hemen hemen her konuda hasara yol açabilir. C Vitamini eksikliği ve izlenilebilecek yolları Diyetisyen Serkan Sıtkı Şahin yazdı.

C vitamini, güçlü bir antioksidan görevi gören önemli bir suda çözünür vitamindir. Zararlı serbest radikallerle savaşmaya ve hücreleri oksidatif hasara karşı korumaya yardımcı olur. C vitamini ayrıca yara iyileşmesi, kemik oluşumu, kollajen sentezi ve vücuttaki bağ dokularının gelişimi de dahil olmak üzere sağlık açısından önemli bir rol oynar.

Ayrıca, bazı araştırmalar bu kilit vitaminin aynı zamanda hastalık önleme ve bağışıklık güçlendirme fonksiyonunun da bulunduğunu göstermektedir. Peki, C vitamini seviyeleri düşük ise ne olur? Diş etlerinde kanama, zayıf dişler ve deri döküntüleri gibi belirtiler C vitamini ekslikliğini işaret edebilir. Ancak, eksiklik belirtileri burada bitmiyor. Diğer C vitamini eksikliği belirtilerinden bazıları yorgunluk, depresyon, şişkinlik ve zayıf bağışıklık fonksiyonudur.

C Vitamini eksikliği belirtileri

C vitamini eksikliği belirtileri şunlardır:

- Yorgunluk
- Yavaş yara iyileşmesi
- Kronik ağrı
- Şişme
- Zayıflamış kemikler
- Zayıf bağışıklık fonksiyonu
- Dengesiz kilo almak
- Pürüzlü cilt
- Nefes darlığı
- Depresyon
- Diş eti kanaması
- Zayıf dişler
- Anemi
- Kolay morarma
- Kuru cilt
- Ciltte kırmızı lekeler
- Kaşık şeklindeki tırnaklar

C Vitamini eksikliği nedenleri

C vitamini eksikliği, özellikle gelişmiş ülkelerde nadirdir. Ancak, yetersiz beslenmeden veya taze meyve ve sebzelerden yoksun bir diyetten kaynaklanabilir. Anoreksiya ya da aşırı kısıtlayıcı bir diyet de eksikliğe neden olabilir.

Diğer potansiyel C vitamini eksikliği nedenleri arasında Crohn hastalığı ve ülseratif kolit gibi besin emilimini etkileyen altta yatan sağlık koşulları vardır. Sigara içmek aynı zamanda eksiklik riskini de artırabilir, bu nedenle sigara içenlerin ihtiyaçlarını karşılamak için günlük olarak daha fazla miktarda C vitamini alması gerekir.

C Vitamini eksikliği tehlikeleri

Doğru tedavi ile C vitamini eksikliği belirtilerinin çoğu birkaç hafta içinde kolayca çözülebilir. Örneğin, saç dökülmesi, yavaş yara iyileşmesi ve kuru cilt gibi konular, C vitamini eksikliği teşhisi konulduktan ve tedaviye başlandıktan kısa bir süre sonra azalır. Uzun vadede, C vitamini eksikliğinin sağlık üzerinde daha ciddi etkileri olabilir ve hatta kronik hastalıklara katkıda bulunabilir. Araştırmalar, C vitamini eksikliğinin yüksek inflamasyon ve oksidatif stres düzeyleri ile birlikte artmış kalp hastalığı riski ve daha yüksek vücut kitle indeksi ile ilişkili olabileceğini göstermektedir.

Neyse ki sağlıklı ve çok yönlü bir diyet çoğu insan için herhangi bir C vitamini eksikliği hastalığının riskini neredeyse tamamen ortadan kaldırabilir ve cilt değişiklikleri, diş eti kanaması ve kolay morarma gibi kısa vadeli semptomları haftalar içinde azaltabilir.

C Vitamini eksikliği nasıl önlenir

Bu noktada C vitamini seviyenizi nasıl arttırabileceğinizi merak ediyor olabilirsiniz. En kolay ve en etkili C vitamini eksikliği tedavisi diyetinizi değiştirmeye başlamaktır.

C vitamini bakımından özellikle meyve ve sebzelerin içeriği yüksektir ve genellikle günlük ihtiyaçlarınızı karşılamak için sadece birkaç porsiyon yeter. En iyi C vitamini kaynaklarından bazıları şunlardır:

- Kırmızı biber
- Kivi
- Yeşil biber
- Portakal
- Çilek
- Papaya
- Brokoli
- Süs lahanası
- Kara lahana
- Karnabahar
- Greyfurt
- Mandalina
- Limon

Bazı durumlarda, bir eksikliği tedavi etmek için takviye de önerilebilir. Yetişkin erkeklerin günde en az 90 miligram ve yetişkin kadınların günde en az 75 miligram C vitamini almaları önerilir. Bununla birlikte, bu ihtiyaçlar sigara içenlerin yanı sıra hamile veya emziren kadınlarda da artmaktadır.

C vitamini eksikliğinizden şüpheleniyorsanız, sizin için en iyi tedavi yöntemini belirlemek için güvenilir bir sağlık uzmanına danışmak en iyisidir.

Son not

C vitamini suda çözünür bir vitamindir. Bu, fazla miktarların vücutta depolanmadığı, bunun yerine idrarla atıldığı anlamına gelir. Bu nedenle, büyük miktarlarda C vitamini bakımından zengin besinler tüketmenin, herhangi bir olumsuz yan etkiye neden olması muhtemel değildir. C vitamini takviyesi çoğu insan için genellikle güvenli olsa da, yüksek miktarlarda kullanıldığında negatif semptomlara neden olabilir. Takviye ile ilişkili en yaygın yan etkilerden bazıları mide bulantısı, ishal ve mide ağrısıdır. C vitamini takviyelerinin kullanımı, özellikle erkeklerde, böbrek taşlarının gelişme riskini yükseltebilir.

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin

[email protected]

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

ibrahim 29-03-2019 14:40:41

zerdeçal c vitamini deposu değil mi?

YORUM YAZ