Buzdolabına konulmaması gereken yiyecekler!

Birçok yiyeceği buzdolabına koyarak aslından onları zararlı hale getiriyor olabiliriz..

Abone Ol 

Daha önce buzdolabından saklamamanız gereken yiyecekleri hiç düşündünüz mü? Çoğu zaman neden bozuldu acaba diyeceğiniz yiyeceklerin en başında aslında muhafaza şekli vardır. Eğer sıcak seven bir yiyeceği buzdolabında soğuk ve nemli bir ortamda muhafaza ederseniz ne yazık ki ilk günkü tazeliğini kaybedebilir.

DOMATES

Buzdolabında saklanan domatesler kısa süre içerisinde hem lezzetini hem dokusunu kaybedecektir. Üstelik soğuk domatesin oldukça tatsız olduğunu da hepimiz biliyoruz. Yalnız, dışarıda muhafaza ettiğiniz domatesleri güneş ışığından uzak tutmanız oldukça önemlidir.

EKMEK

Bayatlamaması ya da erkenden küflenmemesi için ekmeğinizi buzdolabına koyduğunuzda daha çabuk bayatlamasını ve kurumasını sağlamış oluyorsunuz. En iyisi yeteri kadar ekmek alarak bayatlamamasını sağlamak olacaktır. Böylece hem buzdolabında yer kaplamayacak hem de ekmeklerin bayatlamasını önlemiş olacaksınız.

PATATES

Patates buzdolabına girdiğinde yumuşar ve küflenir. Patatesin içerisinde bol miktarda bulunan nişasta soğuğu sevmez. Patatesin dokusunu ve tadını koruyabilmek için soğuk değil serin bir ortamda saklamalısınız. Aynı zamanda patatesler soğukta kaldığında filizlenir ve vücudunuza zarar verebilir.

SOĞAN VE SARIMSAK

Soğan ve sarımsak buzdolabına konulduğunda soğuk ve kuru hava nedeniyle nemini ve dokusunu kaybedebilir. Soğan ve sarımsaklarınızı serin ve karanlık bir alanda muhafaza edebilirsiniz. Ancak dilimlenmiş olanları, hava geçirmez bir kabın içerisinde buzdolabında saklayabilirsiniz. Hatta kestiğiniz soğanları su dolu bir kabın içerisinde muhafaza edersiniz hem taze kalacaktır hem de kokusunu yaymayacaktır.

ÇİKOLATA

Soğuk ve nemli ortam çikolatanın yapısını ve tadını bozar. Çikolatalar serin bir yerde muhafaza edilmelidir. Buzdolabına konan çikolatalarda içerisinde bulunan yağın dışarı çıkmış olduğunu görürüz.

KAHVE

Kahveyi buzdolabında muhafaza ettiğinizde, soğuk ve nemin kahvenin tadını bozduğunu görürsünüz. Bu yüzden kahve, cam kavanozda ve serin bir yerde muhafaza edilmelidir.

MUZ

Muz sıcakta yetişen, sıcak seven ve dışarıda muhafaza edilmesi gereken bir meyvedir. Muzu buzdolabında serin ve nemli bir ortamda sakladığınızda kararmaya başladığını fark edersiniz. Bu nedenle muz buzdolabında saklanmamalıdır.

BAL

Bal yapısı gereği soğuk ortamlarda saklandığında içerisinde bulunan şeker molekülleri kristalleşerek şekerlenme meydana gelir ve eski pürüzsüz yapısını kaybeder. Ancak balın şekerlenmesi balın bozulduğu anlamına da gelmez. Eğer şekerlenmesini istemiyorsanız balı buzdolabında değil serin ve mümkün olduğunca ışık almayan bir yerde saklamalısınız.

AVOKADO

Olgunlaşmamız avokadolarınızı mümkün olduğunda buzdolabından uzak sıcak ve karanlık bir yer de tutmalısınız. Hatta olgunlaşmamız avokadolarınızın olgunlaşmasını istiyorsanız bir kabın içerisine bolca pirinç koyup avokadoları pirinçte saklayabilirsiniz. Birkaç gün sonra göreceksiniz ki avokadolar olgunlaşmış olacak.

Başa dön tuşu