Buzdolabı alırken dikkat edilmesi gerekenler

Beyaz eşyalarını yenilemek isteyenlerin dikkatine!

Abone Ol 

Yeni evlenecekler ya da beyaz eşyalarını yenilemek isteyenlere küçük ama hayat kurtaran tavsiyelere hazır mısınız?

Öncelikle Buzdolabı evin yapı taşıdır. Manavdan, pazardan aldığımız tazecik sebzelerin uzun süre tazeliğini koruması, güzelce soğutması, iç hacmi, derinliği derken aslında birçok özelliğe sahip olmasını isteriz, ee tabi bütçe dostu da olmalı. Bir buzdolabında direct cool sisteminin olması, buzdolabına konulan ürünlerin çok daha hızlı bir şekilde soğumasını sağlar. Bu sayede gıdalar daha uzun süre dayanır, donma veya çürüme yaşamaz, koku yapmaz ve bakteri üretmezler.

Eski buzdolaplarının en büyük sıkıntısı bizden bağımsız olarak arka kısmında veya derin dondurucusun da karlanma ve aşırı buzlanma yapmasıdır. Buda ürünlerimize zarar verir. Bunu engellemek için geliştirilen teknoloji frost free yada no-frost özellikli buzdolabı seçmeye özen göstermelisiniz.

Renk Seçimi

Renklerden devam edecek olursak Gri, beyaz ve siyah seçenekleri arasında kalabilirsiniz.

Beyaz risksiz her şeyle uyum sağlayacak bir renktir özellikle eviniz belli değilse beyaz tercih edebilirsiniz.

Ama beyazdan sıkıldım farklılık olsun diyorsanız geriye gri (inox) ve siyah kalıyor.

Siyah oldukça karizmatik dursa da ne yazık ki tozu çekiyor ve çok fazla belli ediyor. Yine de bunları sorun etmem derseniz tercih sizin tabi ki çok şık duruyor.

Son olarak inox yani gri var. Gri oldukça havalı duran renklerinden birisi, hem çok daha yeni, güncel, gösteriyor hem de beyazdan daha farklı duruyor. Her güzelin bir kusuru olduğu gibi inoxta da var. Parmak izlerini, lekeleri çok fazla belli ediyor ama buna bir çözüm olarak şimdilerde parmak izin yapmayan özellikte ve dokuda ürünlerde çıktı. Zaten sayımız çok değil ya da bu benim için sorun değil derseniz tercih edebilirsiniz.

Eğer eviniz belli değilse ya da kiracı olacaksanız boyutuna dikkat etmelisiniz. Standart buz dolabı ölçüler genellikle 186 cm uzunlukta, 70 cm en ölçülerine sahiptir. Eğer uzun bir dolap istiyorsanız bunun için ilk önce evinizi belirlemeniz gerekir, yoksa standart ölçüler için aldığınız buzdolabı uygun olmayabilir.

Daha sonra ise çağımızın büyük sorunlarından enerji tüketimi tabi ki. Yeni nesil buzdolaplarında eskiye göre farklı bir tablo söz konusu sizi bu uzun anlatımlardan karmaşık harflerden ve kafa karışıklığından kurtarmanın kısa yolunu bildirmek isterim. Enerji tablosunun sol altında yazan yıllık cinsten enerji tüketim rakamlarına bakmalısınız orada sizin ekonomik modda 1 yılda tüketebileceğiniz değerler yazmakta ürünler arasında kıyaslama yaparken bunu göz önünde bulundurmanız çok önemli zira aradaki enerji farkıyla yıllar boyu kullanacağınızı ve enerji fiyatlarının artacağını göz önünde bulundurursak bir buzdolabı daha alabilirsiniz. Ayrıca ses desibeline de dikkat etmeniz gerekli.

Buzdolabınızın içi kullanışlı olmalı, bölmelerinin sizin için yeterli olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Özellikle eğer kombi tipi buzdolabı seçiyorsanız alt kattaki difrizlerin derinliği, genişliği ve çekmecelerini göz ardı etmeyelim.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu