Burun estetiği teknikleri

Doç.Dr. Hayati Akbaş, burun estetiği ve teknikleri hakkında bilgilendirdi.

Yaygın bir biçimde kullanılan estetik ameliyatı türlerinden bir tanesi olarak görülen Rinoplasti, yani burun estetiği ameliyatı; burnun fonksiyonel yapısının kazanılmasında ya da farklı bir görüntü oluşmasında etkili bir yöntem olarak değerlendirilmektedir. Rinoplasti ameliyatı gerçekleştirilirken de dört farklı teknik kendini göstermektedir. Doç.Dr. Hayati Akbaş tüm merak edilen sorulara cevap verdi.

minirinoplasti

Minirinoplasti nedir

Burun sırtında yer alan şekil bozukluğuna dayalı olarak kendini gösteren bu teknik; burunun üst kısmında yer alan kemik ve kıkırdağa dayalı olarak yapılan cerrahi müdahale olarak kendini gösterir. Basit bozukluklar ve yüzeysel düzensizlikleri baz alarak yapılan bu burun estetiği ameliyatı devreye girmektedir. Bu teknik basit bir biçimde gerçekleştirilmesi ile de ön planda yer alarak; tamamen burun içerisinden gerçekleştirildiği için herhangi bir biçimde dikiş izinin oluşması sonucu gündeme gelmez. Burun sırtının yuvarlak olmasını sağlayacak olan bu teknik kapsamında burun kemiğine ve burun ucuna dayalı müdahale söz konusu olacaktır. Ameliyat sonrasında da herhangi bir dikiş izi gündeme gelmeyecek olup; sadece az miktarda göz altlarında morarmaya rastlanır. Aynı zamanda da miniroplasti tekniğinin uygulandığı burun estetiği ameliyatlarının iyileşme süreçleri de oldukça kısa bir zaman dilimim içerisinde gerçekleşecektir.

tiprinoplasti

Tiprinoplasti nedir

Burun estetiği ameliyatı tekniklerinden bir tanesi olan tiprinoplasti ise hiçbir şekilde burun kemiğine müdahale edilmeden gerçekleşmektedir. Burun içerisinde yer alan kıkırdak yapısının uç kısmında yer alan bozuklukları gidermeye dayalı bir ameliyat evresinde kullanılan bu teknik; genel olarak açık bir biçimde gerçekleştirilmektedir. Burun ucu düşüklüğü, burun asimetrisi, burun deliklerinin büyüklüğü ve dolgun burun gibi sorunları ortadan kaldırmak için kullanılan bir yöntem olarak tanımlanır. Herhangi biçimde burun kemiğine dokunulmayan bu teknik sonrasında göz etrafında şişme ve renk değişikliği de gözlemlenebilmektedir. Ameliyat sonrasında bir hafta boyunca burunda yer alacak olan bandajlarla da dış kuvvetlere karşı korunması sağlanacaktır.

açık rinoplasti

Açık Rinoplasti nedir

Burun estetiği ameliyatlarında sıklıkla tercih edilen ameliyat türlerinden bir tanesi olan açık rinoplasti; iki burun deliğinin ortasındaki bölgenin kesilmesi ile başlayan bir cerrahi müdahale yöntemi olarak kendini gösterir. Burun ucundaki derinin kaldırılması ile de ameliyat süreci başlayacak ve gerekli düzeltmeler de uygulanacaktır. Var olan problemlerin tam olarak giderildiği bu metot sonrasında; ideal burun yapısına 1.5 ile 2 ay içerisinde sahip olunması da sağlanacaktır. Ameliyattan sonraki evrede buruna dikiş atma ve bandaj işlemi de uygulanmakla beraber; herhangi bir dış kuvvet uygulanmaması da tavsiye edilen hususlar arasında ilk sırada yer alır.

kapalı rinoplasti

Kapalı Rinoplasti nedir

Burun ucuna ya da iki burun deliği arasındaki bölge olarak bilinen septum üzerinde belirgin sorunu olan kişilere Kapalı Rinoplasti yöntemi uygulanır. Bu teknik dahilinde burun delikleri içerisinden yapılan kesintiler; burun sırtında yer alan sorunları gidermeye dayalı olarak gerçekleştirilir. Kapalı rinoplasti tekniğinin amacı da hastaların ameliyatlarının daha kısa bir süre içerisinde gerçekleşmesini sağlamakla beraber; aynı sürenin iyileşme döneminde de geçerli olmasına dayalı olarak gündeme gelmektedir. Yalnız Kapalı Rinoplasti yönteminin tek dezavantajı ise burnun ameliyat esnasındaki simetrik yapısının düzgün bir biçimde kabul edilmemesidir. Ameliyat sonrasında da sadece burun ve göz altlarında bir şişme de baş gösterecek bir olgu olarak kabul edilir.

www.fbm.com.tr

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

Emine 19-01-2018 08:58:44

Burun estetiğinde hayati hocayı öneririm bende. Birçok kez arkadaşlarım da memnun kalmıştı.

YORUM YAZ