Burun Estetiği ve Septum Deviasyonu

Nefes sıkıntısının en sık rastlanan nedeni de septum deviasyonu denilen rahatsızlıktır.

Burun estetiği sadece kozmetik amaçla yapılmaz. Çoğunlukla nefes alma sıkıntısı da burundaki şekil bozukluğuna eşlik eder. Nefes sıkıntısının en sık rastlanan nedeni de septum deviasyonu denilen rahatsızlıktır. Op. Dr. Defne Erkara burun estetiği ve septum deviasyonu ameliyatlarının nasıl yapılacağı konusunda sorularımızı cevapladı. Konuya giriş yapmadan önce, septum deviasyonunun ne olduğundan söz etmek, konuyu daha iyi kavrayabilmek açısından daha faydalı olacaktır.

Septum deviasyonu nedir ?

Septum deviasyonun ne olduğunu anlayabilmek için öncelikle "normal" septumun nasıl olduğunu bilmek gerekmektedir. Sağ ve sol burun delikleri kıkırdaktan oluşan ve dikey bir yapı olan septum dediğimiz duvar benzeri yapıyla ikiye ayrılır. İdeal olarak burun septumu düz ve hizalıdır. Sağ ve sol burun deliklerini eşit olarak ayrılır. Burun boşluğu, her iki burun deliğinden geçen hava miktarı yaklaşık olarak aynı olacak şekilde bölünmüştür.

Septum deviasyonunda ise hastanın septal duvarı hizalanmamıştır ve eğridir. Bu, burun boşluğunu destekleyen kıkırdağın asimetrisine neden olur ve sonuç olarak bir burun deliği diğerinden daha büyük hale gelir. Bu durum, hava akışında orta ila ileri düzeyde bozulmaya neden olur. Eğri bir septum, solunumu bozmakta, sıkça baş ağrıları, uyku bozuklukları ve tekrarlayan sinüs enfeksiyonlarına neden olmaktadır.

Septum deviasyonunun sadece burun septumunda sınırlı kalması olasıdır. Ancak eğrilik, her zaman sadece septumda sınırlı kalmaz, burunda ve hatta yüzün tamamında şekil bozukluğuna, asimetriye neden olabilir. Hem işlevsel hem de görünüm açısından kişiye son derece rahatsızlık verebilen, kişinin bedensel ve ruhsal açıdan sıkıntı yaşamasına neden olabilen septum deviasyonunun, bir operasyonla düzeltilmesi kişinin ruhsal ve fiziksel sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır.

Septum Deviasyonu Neden Olur?

● Bazı durumlarda, anne karnında fetal gelişim sırasında ortaya çıkar ve doğumda zaten vardır.

● Bazen doğum sırasında buruna darbe alınması sebebiyle septum deviasyonu olabilir.

● Çocuklar ve yetişkinler sıklıkla buruna darbe alabilmekte ve septumda sapmalar ortaya çıkabilmektedir.

Septum Deviasyonu Nasıl Tedavi Edilir?

Septum deviasyonunun tedavisinde septoplasti denilen cerrahi düzeltme işlemi uygulanır. Burun şeklinin de etkilendiği durumlarda septoplasti ile birlikte rinoplasti adı verilen burun estetiği de yapmak gerekmektedir. Rinoplasti, dünyadaki en yaygın kozmetik cerrahi prosedürlerinden biridir. Birçok hasta bu prosedürü çeşitli nedenlerle yaptırmaktadır. Kişiler genellikle kozmetik amaçlı ya da fonksiyonel nedenlerle rinoplasti yaptırırlar. Her iki durumda da bir kişinin burnundaki ince bir değişiklik bile tüm yüzünün görünümünü değiştirebilir. En kompleks estetik cerrahi işlemlerinden biridir ve kesinlikle hafife alınmamalıdır.

Septum deviasyonu olanlara yapılan burun estetiği

Rinoplasti konusunda uzmanlaşmış ve bu operasyonu düzenli olarak uygulayan bir plastik cerrah tarafından yapılmalıdır. Burnunuzun görünümünü değiştirmeyi veya solunum sorunları ya da sapmış septumdan dolayı işlevselliğini artırmak istiyorsanız septoplasti ve/veya rinoplasti yaptırmak için bu alanlarda uzman bir plastik cerraha başvurabilirsiniz.Septoplasti ve rinoplasti, septorinoplasti adı verilen tek bir ameliyatla uygulanabilir. Bu iki işlemin kombinasyonu, burun içindeki ve dışındaki değişiklikleri içerir. Her iki işlemi yaptırmaya karar verirseniz, iki ameliyatı aynı anda yaptırmak daha iyidir; çünkü yalnızca bir kez hazırlamanız ve tek bir cerrahi iyileşme süresine katlanmanız gerekecektir.

Septum deviasyonu olan hastalarda bazen sadece septoplasti operasyonu yeterli olabilir. Ancak kıkırdak yapıdaki hasar ileri derecedeyse semer burun deformitesi adı verilen ve ameliyattan sonra burunda çökme ile kendini gösteren bir deformite ile karşı karşıya kalabiliriz. Bu gibi kıkırdaktaki hasarın fazla olduğu durumlarda sadece septuma değil bütün buruna bir bütün olarak müdahale etmek gereklidir. Yani septorinoplasti dediğimiz septum düzeltme ve burun estetiği birlikte yapılmalıdır.

Siz de burun estetiği ve septum deviasyonu ameliyatları hakkında bilgi almak isterseniz Defne Erkara'nın http://www.defneerkara.com/yuz-estetigi/burun-estetigi.html internet sayfasına başvurabilirsiniz.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

Ayşe 10-07-2017 03:54:24

Hem burun hem septum ameliyatı fiyat yaklaşık ne kadar acaba? bilgi verirseniz sevinirim.

YORUM YAZ