Burun piercing'i hakkında bilmeniz gereken her şey

Görünümünüze hava katmanın en keskin yollarından biri olan burun piercing'i (septım piercing) hakkında merak edilen her şeyi sizin için derledik.

Görünümünüze burun piercing'i (septum piercing) ile keskin bir hava verebilirsiniz. Klasik bir halka veya süslü bir tasarımla harika bir görünüm elde edebilirsiniz. Ancak, başlamadan önce dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var. Burun piercingleri hakkında bilinmesi gereken her şey için rehberimize göz atın. Ne kadar acıtacağına, maliyetine, bakımına kadar her şeyi araştırdık.

Burun piercing acıtıyor mu

"Piercing yaptırmak acıtıyor mu?" sorusu, piercing ile ilgili en yaygın merak edilen şeylerden biridir. Kısacası, evet, ancak iyi haberler var. Cildinizde bir delik açtığınız için bir burun piercingi canınızı yakacak olsa da, ağrı kısa sürelidir. Gözlerinizi sulandırabilir veya hapşırmak isteyebilirsiniz, ancak iğne bir kez geçtikten sonra çekeceğiniz acının şiddeti biter. Acının olacağını düşündüğünüz şeyin gerçeklikten çok daha kötü olması muhtemeldir. Farklı insanların farklı ağrı eşiklerine sahip olduğunu aklınızda bulundurun, bu nedenle acı eşiğinizin düşük olduğunu biliyorsanız, sahte bir burun piercingi sizin için daha iyi bir seçenek olabilir.

Burun piercing maliyeti

Bir burun piercinginin maliyeti, nerede yapıldığına ve hangi takıları seçtiğine bağlı olarak değişecektir. Ancak, bir yer seçerken dikkate alınması gereken birkaç önemli faktör vardır. Profesyonellik ve temizlik önceliktir. Uygulamayı yaptıracağınız yerin temiz bir alan ve uygun şekilde sterilize edilmiş aletler içerdiğinden emin olun.

Ek olarak, bir burun piercingi zor olduğu için ideal olarak daha deneyimli birini istersiniz. Bu nedenle, profesyonel hizmet, ekstra para harcamaya değer olabilir. Araştırmanızı yaptığınızdan, incelemelerinizi okuduğunuzdan, portföy talep ettiğinizden ve hatta randevu almadan önce ziyaret edip edemeyeceğinizi kontrol ettiğinizden emin olun. Son olarak takı seçimi de maliyeti belirleyecektir. Tercihen implant kalitesinde paslanmaz çelik tercih edilir.

Burun piercingi için doğru yer

Bir burun piercingi yaptırdığınızda, piercingin doğru yerden geçtiğinden emin olmak önemlidir. Burnunuzun ortasında, kıkırdağın ucu ile burun deliklerinizin ucunda daha sert, daha kalın olan kısmın arasında bulunan küçük, ince bir deri zarı vardır. Bu ince zar, delmenin gerçekleşeceği yerdir. Ulaşmak daha zor olabilir, bu yüzden deneyimli bir delici bulmak iyi bir fikirdir. İğnenin bu kadar ince deriden geçmesinin en iyi yanı, kıkırdak veya kalın dokuya gitmekten çok daha kolay ve daha az ağrılı olmasıdır.

Burun piercing nasıl temizlenir

Piercing sonrası bakım, profesyonel, hijyenik bir delici seçmek kadar önemlidir. Burun piercingini temiz tutmanın en iyi yolu, steril bir salin veya deniz tuzu solüsyonu ile düzenli olarak durulamaktır. Ellerinizi iyice yıkayarak başlayın. Ardından, salin solüsyonuna temiz bir pamuk veya gazlı bez batırın ve 10 dakika boyunca piercinginizde tutun. İyileşmenin ilk altı haftası için bunu günde iki kez yapın. Ayrıca ilk haftalarda dokunmaktan veya hareket ettirmekten kaçının. Son olarak, piercingin tamamen iyileşmesi altı ayı bulabilir. Ardından, piercingin yüzde 100 iyileşmesi 18 aya kadar uzayabilir. Bu nedenle takılarınızı erken değiştirmekten kaçının çünkü bu iyileşme süresini uzatabilir ve hatta enfeksiyona neden olabilir.

Enfekte bir burun piercing nasıl tedavi edilir

Piercingler birçok nedenden dolayı enfekte olabilir. Enfeksiyonlar, sterilize edilmemiş delme ekipmanından, yetersiz bakım veya piercinge çok fazla dokunmaktan kaynaklanıyor olabilir. Enfeksiyon, bakteriler piercinge girdiğinde iltihaplanmaya neden olduğunda gerçekleşir. Tedavi edilmezse tehlikeli olabilir. Piercingin biraz ağrılı, huysuz olması ve hatta iyileşirken beyaz akıntı göstermesi normaldir. Bununla birlikte, sarı veya yeşil akıntı, aşırı veya artan şişlik veya piercing çevresinde ısı hissederseniz, enfeksiyon kapmış olabilirsiniz. Bir enfeksiyonu tedavi etmek için, mümkünse günde iki kez, hatta üç kez tuzlu su durulamalarına devam edin. İyileşmiyorsa ya da kötüleşiyorsa, doktorunuza başvurun.

Burun piercingini çıkarma

Burun piercinginizi tamamen iyileştikten sonra çıkarmak nispeten kolaydır. Takıları değiştirebilir veya fikriniz değiştiyse onu çıkarmak isteyebilirsiniz. Takınızı değiştiriyorsanız, ellerinizi iyice yıkadığınızdan ve yeni takıların sterilize edildiğinden emin olun, böylece enfeksiyon kapmazsınız. Piercingi tamamen çıkarmak istediğinizden eminseniz, burun piercingiyle ilgili en iyi şey, bir yara izi olsa da görünmeyecek olmasıdır. Piercingin bulunduğu delik sonunda kapanacak, ancak bu bir miktar zaman alacaktır. Piercingi ne kadar uzun süre takarsanız, kapanmanın o kadar uzun süreceğini unutmayın.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ