Burun ameliyatında cerrah seçimi

Doğru seçimi yapabilmek için her zaman yapılmış gerçek burunlara ve hastalara bakın, bilgisayarda yapılan tasarlanmış burunlar sizi yanıltmasın.

KBB Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Denizhan Dizdar uyardı: "Doktorunuzu photoshop yeteneğine göre değil, yaptığı ameliyat ve referanslarına göre seçin. Burnunuzu bilgisayar programı değil, hekim yapacak!”. Bir burun ameliyatı planlarken bilgisayar simülasyonlarına ihtiyaç olduğunu ancak bu yazılımlarda gerçekleştirilen burunların, her zaman her zaman gerçeği yansıtmadığını belirten Dr. Dizdar konuyla ilgili şu bilgileri veriyor:

İşlemler milim milim hesaplanıyor

"Doktorlar, teknolojik gelişmeleri takip ediyor ve hastalarına daha iyi hizmet verebilmek için kullanıyor” diyen Dr. Öğretim Üyesi Denizhan Dizdar, "Bunun en çarpıcı örneklerinden biri burun estetiği (veya tüm estetik operasyonlarda) kullanılan simülasyon programları. Cerrahlar artık hastalarıyla görüşürken veya estetik ameliyat planlaması yaparken bu simülasyon programlarını kullanarak yapılacak işlemleri milim milim hesaplayabiliyor. Hastalarının istekleri cerrahi sınırlar içerisinde gerçekçi projeksiyonlar olarak sunulabiliyor” diyor.

Her türlü sonuç mümkün

Dr. Denizhan Dizdar, "Bu durum ilk başta sınırsız bir özgürlük ve her türlü sonucun mümkün olduğu izlenimini verebilir ancak gerçek böyle değil” diyerek de uyarıyor: "Sonuçta estetik ameliyatların öncesinde bu simülasyonların yapılması, en azından hastanın beklentilerini doktorun anlayabilmesi açısından çok önemli. Bu yüzden bu simülasyonlar uzman doktorunuz eşliğinde yapılmalıdır. Cerrah, yaptığı her değişikliğin sınırlarını ve sonuçlarını bilerek yapılabilecek en uygun burnu size gösterecektir. Yine unutmamak gerekiyor ki, burun estetiği için cerrah seçiminde cerrahın simülasyonlarında size vadettiği burun değil, yaptığı gerçek burunlar ve daha önce ameliyat olmuş hastalarının referansları doğru seçimi yapmanıza yardımcı olacaktır.”

Yorumlar

YORUM YAZ