Bu yaz bisiklete binmek için 8 sağlıklı neden

Televizyon karşısından kalkarak pedal çevirmeye başlamak için çok nedeniniz var.

Kardiyovasküler fonksiyondan zihinsel sağlığa kadar, bisiklet kullanmanın kanıtlanmış bir çok faydası bulunuyor. Bisiklete binmeyi, kendiniz ve çocuklarınız için bir rutin haline getirerek fiziksel ve ruhsal sağlığınızı koruyabilirsiniz. İşte televizyon karşısından kalkarak pedal çevirmeye başlamak için 8 neden.

Geliştirilmiş kardiyovasküler fonksiyon

Bisiklete binmek aerobik aktivitedir, yani kalbiniz, akciğeriniz ve kan damarlarınızın hepsi egzersiz yapacaktır. Bisiklete binmek zamanla tansiyonunuzu ve kalp atış hızınızı azaltacaktır.

Kas gücü

Bisiklet, kas, özellikle baldır kaslarınızı çalıştıracak böylece daha fazla kas kütlesine ve daha az yağa sahip olacaksınız. Bisikleti kullanma şeklinize göre üst bedeniniz, omuz ve kollarınız için de iyi bir egzersiz olacaktır.

Zihinsel esneklik

Yapılan çalışmalar, fiziksel olarak aktif bir yaşam tarzına sahip insanların, aktif olmayan bireylerden yüzde 32 daha yüksek iyilik halinde olduklarını gösteriyor. Bisiklete binmek endorfin salınımını tetikler. Beyindeki iyi hissettirici kimyasalların ve düzenli bisikletin getirdiği sağlık ve zindeliğin artışı ise genel olarak daha mutlu olmanızı sağlar.

Artan enerji

Bisiklet, genel olarak fiziksel dayanıklılık oluşturur. Bu sayede gündelik işler için daha fazla enerjiye sahip olursunuz.

Kilo kaybı

Tüm profesyonel bisikletçilerin çok zayıf olmalarının bir nedeni var. Bisiklet sürmek, ciddi seviyede kalori yakmanızı sağlar. Dengeli bir diyetin yanı sıra bisiklet kullanarak kilolarınızdan kurtulabilirsiniz.

Stresi azaltır

Hepimiz stresin hayatımızı olumsuz etkilediğini biliyoruz. Açık havada gerçekleştireceğiniz bu eğlenceli etkinlik stresi azaltmak için harika bir yoldur. Bisiklete binme zihninizi sorunlardan uzaklaştırabilir veya sakin bir şekilde düşünmeniz sağlar. Sizi trafikten kurtarır, iyi uyumanıza yardımcı olur.

Taze bir bakış açısı

Bisiklete binmek, bölgenize veya şehrinize yeni bir bakış açısıyla bakmanız için iyi bir yöntemdir. Yeni yollar, ziyaret edilecek yeni yerler bulabilirsiniz. Araba ile seyahat etmekten çok daha fazla keyif alacağınıza emin olabilirsiniz.

Aile eğlencesi

Bir aile etkinliği olarak bisiklet sürmek, boş zamanlarınızı eğlenceli bir şekilde geçirmek için harika bir yoldur.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ