Bu uçucu yağlar ile dişlerinizi evde kendiniz beyazlatabilirsiniz

Bembeyaz parlak dişler hem fiziksel görünümümüze güzellik katar hem de özgüvenimizi güçlendirir. Evde uçucu yağlar ile kendi hazırlayacağınız karışımlarla dişlerinizi bembeyaz yapmak mümkün detaylar içeriğimizde

Abone Ol 

[tie_tooltip text=”Orijinal dilinde ”essential” şeklinde yazılan bu kelimenin sözlük anlamı temeldir. Bir şeyin oluşmasında etkin rol oynamayan temel yapı parçalarından her birine esansiyel denir.” gravity=”n”]Esansiyel[/tie_tooltip] yağların genellikle aromaterapi ve masajda kullanıldığını biliriz ancak birçok esansiyel yağ aynı zamanda ağız sağlığı için de oldukça faydalıdır. Karanfil , limon ve nane esansiyel yağları akla gelenlerden sadece birkaçıdır. Mükemmel antibakteriyel özelliklere sahiptirler ve enfeksiyonu uzak tutmak için ağız gargarası yapmak için yaygın olarak kullanılırlar.

Peki ya dişlerinizi beyazlatmak için hangi uçucu yağlar, parlaklığı geri getirmeye gerçekten yardımcı olabilir?
Öncelikle şunu belirtelim başka yaşam tarzı değişiklikleri yapmadığınız sürece, dişlerinizi beyazlatmak için sadece doğal bir çare kullanmanın çok fazla bir etkisi olması olası değildir. Bu, özellikle sigara içiyorsanız veya kahve veya soda gibi çok fazla leke bırakan içecekler tüketiyorsanız geçerlidir.

Kullanışlı ve yapımı kolay bir diş beyazlatma karışımında bileşen olarak kullanılabilecek birkaç uçucu yağ vardır.
Öncelikle, uçucu yağları yutmanın son derece tehlikeli olabileceğini unutmayın. Bu uçucu yağlar oldukça güçlüdür ve doğru kullanılmadıklarında bir takım yan etkilere neden olabilirler. Bazı esansiyel yağlar diğerlerinden çok daha güçlü olsa da, uzman gözetimi altında olmadığınız sürece esansiyel yağları dahili olarak almaktan kaçınmak iyi bir uygulamadır.

Uçucu yağlar dişleri nasıl beyazlatır?

Uçucu yağlar ağaç kabuğu, yapraklar, çiçekler, meyve kabuğu ve reçineler gibi bitkilerin çeşitli kısımlarından elde edilen güçlü bitki özleridir. Uçucu yağlar çok yüksek oranda konsantredir ve çok çeşitli terapötik özelliklere sahip bir dizi kimyasal bileşik içerir.
Çok çeşitli iç şikayetlerin yanı sıra cilt ve saç rahatsızlıkları ve stres ve kaygı gibi duygusal bozukluklar için kullanılırlar. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, dişlerinizi doğal olarak ve pahalı bir diş tedavisinden çok daha az maliyetle beyazlatmaya da yardımcı olabilirler . Uçucu yağlar dişlerinizi beyazlatmaya yardımcı olabilir çünkü bazı yağların içerdiği kimyasallar dişlerdeki kötü lekeleri çıkarmak için yeterince güçlüdür. Bazı uçucu yağlar hem ciltte hem de dişlerde etkili olabilen doğal bir beyazlatma maddesi olan limonen gibi bileşikler içerir.


Birçok uçucu yağ, dişlerinizi aydınlatmanın yanı sıra güçlü antibakteriyel özelliklere sahiptir ve bu da onları diş çürümesi veya diş eti enfeksiyonunu önlemek için iyi ve doğal bir seçim haline getirir ve hatta nefesinizin daha uzun süre daha iyi kokmasına yardımcı olabilir.

Dişlerinizi beyazlatmak için en iyi uçucu yağlar hangileridir?

Diş beyazlatma özellikleriyle bilinen esansiyel yağların listesi, diğer pek çok koşul için sunulan yağ listeleri kadar uzun olmasa da, oldukça etkili iş çıkarabilecek birkaç yağ var. Daha fazlası olabilir, ancak aşağıdaki 4 yağın bu sarı lekelerden kurtulmak ve gülümsemenizi aydınlatmak için en iyi esansiyel yağlar olduğunu düşünüyoruz.

[tie_list type=”lightbulb”]

  • Limon Esansiyel Yağı
  • Nane Esansiyel Yağı
  • Tatlı Portakal Esansiyel Yağı
  • Kış Yeşili Esansiyel Yağı

[/tie_list]

Dişlerinizi beyazlatmak için uçucu yağları nasıl kullanmalısınız?

Uçucu yağlarınızı dişlerinizi parlatmak için kullanmanın birçok yolu vardır. Birkaç çok kolay yola bakarak başlayacağız ve ardından bazı diş beyazlatma tariflerine göz atacağız.
Basit yöntemler;
1) Diş Macununa Ekle : Normal diş macununuzu fırçanın üzerine koyun ve sadece bir damla limon veya portakal esansiyel yağı ekleyin. Normal fırçalayın.
2) Daha Parlak Dişler için Gargara : Bir bardak temiz, ılık suya seçtiğiniz uçucu yağdan 4 veya 5 damla ekleyin. Karışıma iki çay kaşığı ksilitol de ekleyebilirsiniz. Malzemeleri iyice karıştırın ve yemekten sonra gargara olarak kullanın.
3) Kabartma tozu ve Uçucu Yağ: Bir çay kaşığı kabartma tozuna bir damla limon veya portakal esansiyel yağı ekleyin. Pürüzsüz bir macun halinde karıştırın ve normal şekilde fırçalayın.
4) Bal ve Uçucu Yağ : Yarım çay kaşığı bala bir damla nane veya kış yeşili esansiyel yağı ekleyin. Karışımı dişlerinize sürün ve durulamadan önce birkaç dakika bekletin.

Uçucu yağlar ile diş beyazlatma tarifleri

Bu tariflerden bazıları, aşındırıcı yapıları nedeniyle dişlerinizdeki mineyi aşındırabilir. Ancak araştırmalar, kabartma tozunun bir zamanlar sanıldığı kadar aşındırıcı olmadığını gösteriyor. Fayda yerine zarar görmemek için bu tariflerin kullanımında aşırıya kaçmayın. Kendinizi birkaç günde bir ile sınırlayın.

1) Limon yağı ile diş beyazlatma tarifi
Malzemeler;
1 damla limon veya tatlı portakal esansiyel yağı.
1 çay kaşığı kabartma tozu.
Su ve küçük bir kap veya tabak.
Hazırlanışı;
Tüm malzemelerinizi bir kapta güzel, pürüzsüz bir macun haline getirin. Diş fırçanızı macuna batırın ve dişlerinizi fırçalayın. 2 veya 3 dakika etki etmesini bekleyin ve ardından ağzınızı iyice çalkalayın.

2) Nane Yağı ile diş beyazlatma tarifi
Malzemeler;
1 damla nane esansiyel yağı
1 damla tatlı portakal esansiyel yağı
Yarım çay kaşığı bentonit kili
1 aktif kömür kapsülü
Su ve küçük bir tabak
Hazırlanışı;
Tüm malzemelerinizi birlikte karıştırın.
Macunu diş fırçanıza ve dişlerinize uygulayın.
Tedavinin birkaç dakika çalışmasına izin verin, ardından durulayın ve normal şekilde fırçalayın.

ÖNEMLİ UYARI!
Uçucu yağlardan hiçbirini yutmadığınızdan emin olun ve kullanımdan sonra ağzınızı iyice çalkalayın.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu