Bu tavsiyeler depresyondan kurtarıyor

Unutmayın, küçük adımlar büyük etki yaratır. Depresyondan ufak ve basit adımlarla ilerleyerek kurtulabilirsiniz.

Depresyon enerjinizi emer. Sizi hiçbir işe yaramayan ve yorgun hissetmenize neden olur. Bu, tedavi arzusunu yok ederek tedavi olmayı da zorlaştırır. Ancak, kontrolü elinizde tutmak için ve genel olarak daha iyi hissetmenize yardımcı olacak küçük adımlar var. Bunları uygulayarak kendinizi kurtarabilirsiniz.

Depresyonla başa çıkmanın yolları

1- Bulunduğunuz yerden şikayet etmeyin. Her zaman burada olmayacağınızı unutmayın. Kendinizi, yaşadığınız ve bulunduğunuz yeri sevmeye çalışın.

2- Bugünün ruh hali, duygular veya düşünceler yarına ait değil. Bugünün yarının göstergesi olmadığını bilin. Eğer yataktan kalkmakta veya bugün hedeflerinize ulaşmakta başarısız olduysanız, yarın tekrar deneyin.

3- Ulaşılabilir hedefler belirleyin. Mesela, evi temizleyin, tüm e-posta gelen kutusunu temizleyin, 1 saat yürüyüş yapın.

4- Kendinizi ödüllendirin. Tüm başarılar kutlanmaya değer. Bir şeyi başardığınızda, hedefinize ulaştığınızda kendinizi ödüllendirin.

5- Yapılacaklar listesi oluşturun. Bir günü ya da bir haftayı yapmanız gerekenleri planlayarak yaşayın.

6- Depreyon sizi yorgunluğa ve mutsuz hissetmeye neden olur. Mümkün oldukça bu dönemlerde sevdiğiniz şeyleri yapmayı deneyin. Rahatlatıcı, enerjinizi yenine getiren şeyler. ReSim yapmak, dans etmek, yürüyüş yapmak veya bisiklete binmek gibi…

7- Müzik, ruh halinizi ve depresyonu iyileştirmek için harika bir yol. Enerjinizi yerine getirecek müzikler dinleyin.

8- Doğada zaman geçirin. Temiz havanın depresyon ürerinde güçlü bir etkisi vardır. Bir araştırmaya göre doğada zaman geçiren insanların zihinsel sağlığı diğerlerine göre daha iyidir. Hafta sonu için yürüyüş planları yapın.

9- Sevdiklerinizle zaman geçirin. Depresyon sizi yalnızlığa itebilir. Arkadaşlarınızdan ve ailenizden uzaklaştırmaya neden olur. Onlarla görüşmeye çalışın birlikte zaman geçiremiyorsanız, telefon görüşmesi yapın. Bu insanların sizi önemsediklerini asla unutmayın…

10- Yeni bir şeyler deneyin. Her gün aynı şeyleri yapmaktan sıkılmadınız mı? Bugün de farklı bir şey yapın. Ayrıca yeni şeyler yapmak, refahınızı arttırır ve sosyal ilişkilerinizi güçlendirir.

11- Elinizdekilere şükredin. Hep istemek, doyumsuzluk sizi depresyona sokabilir. Unutmayın, yerinizde olmak isteyen milyonlarca kişi var. Elinizdekilere şükredip fazlası için de daha çok çalışın.

12- Meditasyon yapın.

13- Yiyip içtikleriniz de hislerinizi etkileyebilir. Depresyonu tedavi eden sihirli bir diyet olmasa da sağlıklı beslenmek depresyon üzerinde olumlu etkileri olabilir.

14- Ve tabi ki yetersiz uyku. Uyku bozuklukları depresyonda sıkça görülür. İyi uyuyamamak veya çok fazla uyumak depresyonu tetikler. Geceleri sekiz saat uyumayı hedefleyin. Her gün aynı saatte yatıp kalkın. Uykunuzu yeterince almak, gün içince enerjik hissetmenize yardımcı olur.

Yorumlar

YORUM YAZ
Doğrulama kodunu yandaki kutuya giriniz :