Bu hafta vizyona girenler- 7 Aralık

Uçuş, Çakallarla Dans : Hastasıyız Dede, Çalıntı Hayat, Açlığa Doymak ve Benim Annem Bir Dinozor bu haftanın yenileri...

Uçuş (Flight)

Özellikle filmin başındaki ürkütücü düşme sahnesiyle çok konuşulan Uçuş (Flight), yolcularını trajik bir felaketten kurtararak kahraman ilan edilen pilot Whip Whitaker'ın olay derinleştikçe ortaya çıkan gerçeklerle hayatının alt üst oluşunu anlatıyor. Eski usul drama severlerin hoşuna gidecek olan filmin başrolünde Denzel Washington yer alırken, filmin yönetmenliğini Robert Zemeckis üstleniyor. Washington'a filmde eşlik eden isimlerse bu yıl pek çok yapımda izlediğimiz usta oyuncu John Goodman, Don Cheadle ve Melissa Leo. Çelik Yumruklar (Real Steel) filmiyle tanıdığımız John Gatins'in yazdığı ve gerçek bir olaydan serbest bir uyarlama olarak hayat bulan film, özellikle Washington'ın oyunculuğu ile dikkat çekiyor.

Çakallarla Dans 2: Hastasıyız Dede

İlk filmle popüler bir hale gelen "Hastasıyız Dede" repliğini filmin ismi yapan Çakallarla Dans : Hastasıyız Dede, ilk filmde çakallık yaparken hapishaneye düşen dört kafadarın bir ilaç deneği olmalarıyla özgürlüğüne kavuşmalarından sonra yaşananları anlatıyor. Kahramanlarımız çakallığı bırakıp dürüst bir hayat sürmek isteseler de, çakallarla dans etmeleri gerekecektir. Murat Şeker'in tekrar yönetmen koltuğuna oturduğu filmin başrollerini ilk filmde olduğu gibi Şevket Çoruh, İlker Ayrık, Timur Acar ile Murat Akkoyunlu üstlenirken, ayrıca konuk oyuncu kadrosunda Doğa Rutkay ve Nihat Sırdar gibi isimler yer alıyor. Yönetmen Şeker filmi hakkında "Altıncı uzun metrajlı filmim olan Çakallarla Dans 2, yaptığım en iyi film oldu diyebilirim. En çok içime sinen, en hazır olduğumuz ve en eğlencelisi. İlk filmdekinden daha beklenmedik şeyler var Çakallarla Dans 2'de." şeklinde konuşuyor.

Çalıntı Hayat (The Words)

Edebiyat sahnesini odak noktası yapan Çalıntı Hayat (The Words), çalıntı bir romanla şöhrete ulaşan bir yazarın daha sonra bunun bedelini ödemesi üzerine kurulu. Filmin yönetmenliğini Brian Klugman ile Lee Sternthal ikilisi yaparken, çalıntı romanın yazarı rolünde Bradley Cooper, romanın asıl sahibi rolünde ise Jeremy Irons'ı izliyoruz. Olivia Wilde ve Zoe Saldana ise filmin kadın oyuncuları olarak karşımıza çıkıyor. Senaryosu da Klugman ve Sternthal ikilisine ait olan film, bir ilk film aynı zamanda. Daha çok televizyondan tanınan Brian Klugman ile TRON: Legacy'nin öyküsünde imzası bulunan arkadaşı Sternthal'ın temelleri Sundance Senaryo Atölyesi'nde atılan filmleri, eleştirmenler tarafında vasat olarak değerlendirildi.

Açlığa Doymak

Geçtiğimiz haftalarda ülke gündemini meşgul eden açlık grevleri sinemacıların da gündeminden düşmüyor. Daha önce Hayata Dönüş Operasyonu belgeseli Simurg'un üstünden geçtiği bu konu, şimdi de Açlığa Doymak ile bir kez daha dikkatleri çekiyor. Kurtlar Vadisi'den tanıdığımız Zübeyr Şaşmaz'ın yönettiği ve Mete Horozoğlu, Hazar Ergüçlü, Didem Balçın, Ali Sürmeli, Uğur Çınar, Hakan Boyav, Musa Uzunlar ile Serkan Ercan'ın oynadığı film, üç farklı karakterin yemek ve açlıkla olan ilişkisini paralel bir öyküyle anlatıyor. Yönetmen filmi hakkında yaptığı açıklamada "Yaşadığımız dünyanın doyumsuzluğu insanları duygusal bir açlığa ve yalnızlığa itmekte. Aynı şekilde insanların doyumsuz arzu ve istekleri de gün geçtikçe insanlığın aç kalmasına sebep olmakta. Ancak açlığa doyar ve doyumsuzluğunu tatmin ederse insan kendisiyle yüzleşebilir." şeklinde konuşuyor. Yönetmen filmde ayrıca İngiliz plastik makyöz ekibi Steve Painter ve Simon Rose ikilisiyle çalıştı.

Benim Annem Bir Dinozor (Dino Time)

Yoon-suk Choi ve John Kafka'nın senaryosunu yazıp yönettikleri animasyon Benim Annem Bir Dinozor (Dino Mom), Ernie ve en yakın arkadaşı Max'in zaman makinesiyle yanlışlıkla dinozorlar çağına dönmeleriyle burada yaşadıkları maceralara odaklanıyor. Orijinal seslendirme kadrosunda Rob Schneider, Jane Lynch ile Tara Strong'un yer aldığı film, küçük izleyiciler için haftanın tek tercihi.

beyazperde

Yorumlar

YORUM YAZ