Bu hafta vizyona girenler

Gölgede Dans, Cennetteki Çöplük, Güneş Yanığı 2, Hayatımın Kararı ve Sammy'nin Maceraları 2 bu haftanın yenileri...

Aşk Yeniden (Hope Springs)

Bol Oscarlı oyuncu Meryl Streep'i son olarak Demir Leydi (The Iron Lady) filminde izlemiştik. Bu sefer Aşk Yeniden (Hope Springs) ile vizyona konuk olan ünlü aktris, Şeytan Marka Giyer (The Devil Wears Prada) filminde de birlikte çalıştığı David Frankel ile tekrar buluştu. Evliliklerinde eski kıvılcımı tekrar yakalamak isteyen bir eşi canlandıran Streep'e kocası rolünde Tommy Lee Jones eşlik ediyor. Ayrıca Steve Carell da ufak bir rolde izleyici karşısına çıkıyor. Yönetmen David Frankel, Meryl Streep, Tommy Lee Jones ve Steve Carell'ın filmdeki karakterlere can vermesinin öykü açısından çok önemli olduğunu vurguluyor ve bu konuda hakkında şöyle konuşuyor: "Bu sıradışı oyuncular aynı dili konuşuyorlar, tabii konuşmasını bilirseniz." diye açıklıyor. "Hepsi kendilerini çok rahat hissetti birbirinin yanında, canlandırdıkları karakterleri fazlasıyla anladılar gerçekten. İş kolaydı diyebilirim. Oyuncuların çok sıkı çalıştığını biliyorum. Ama benim işimi kolaylaştırdılar."

Takip: İstanbul (Taken 2)

Dünya çapında büyük ilgi çeken ilk filmde kızını fuhuş çetesinin elinden kurtaran emekli CIA ajanı Bryan Mills, bu sefer kendi kızını kurtarmak için öldürdüğü katilin babası tarafından İstanbul'da tatil sırasında eşiyle birlikte rehin alınır. Mills'i ve eşini kurtarmaya yardım edecek en büyük isim ise bu kez kızı olacaktır. 80 milyon dolar bütçe ile İstanbul'da çekilen filmin yönetmenliğini Olivier Megaton yaparken, yapımcı koltuğunda ise yine Luc Besson oturuyor. Filmin başrollerinde ise ilk filmde de izlediğimiz Liam Neeson, Famke Janssen ve Maggie Grace yer alırken, onlara kötü adam rolünde Rade Serbedzija eşlik ediyor. Yönetmen Megaton yaptığı açıklamada "Luc ve Robert'ın senaryosunu okuduğunda yeni bir şeyler yapma ihtiyacı duydum" şeklinde konuşuyor ve ekliyor "Sadece farklı bir Bryan Mills hikâyesi değil; aynı zamanda aile eve ailesini korumaya çalışan babaların da hikâyesi".

Striptiz Kulübü (Magic Mike)

Bir dönem striptizci olarak çalışan Channing Tatum'un gerçek hayat hikâyesinden uyarlanan Striptiz Kulübü (Magic Mike) filminin fikri ilk olarak Nicolas Winding Refn'e bizzat Tatum tarafından sunulur. Fakat Refn'in ajandasının dolu olması nedeniyle proje Steven Soderbergh'e nasip olur. Senaryosu Reid Carolin tarafından yazılan filmin kadrosunda Tatum dışında Matthew McConaughey, Alex Pettyfer, Olivia Munn gibi isimler yer alıyor. Filmde gündüzleri Tampa Beach'de mobilya tasarımı yapan geceleri ise striptizcide çalışan Mike'ın hayatını izliyoruz. Striptiz Kulübü 7 milyon dolar gibi düşük bütçesine rağmen 154 milyon dolar gişe hâsılatı gerçekleştirdi. Tatum yaptığı açıklamada film her ne kadar kendi hayatından ilham alsa da, anlatılan hikâyenin kurmaca olduğunu söyledi.

Gölgede Dans (Shadow Dancer)

Philippe Petit'nin New York'ta 1974 yılında gerçekleştirdiği efsane ip cambazlığı gösterisini belgeselleştirdiği Teldeki Adam (Man on Wire) filmiyle En İyi Belgesel Oscarını kazanan James Marsh'ın yönetmenliğinde çekilen Gölgede Dans (Shadow Dancer), Tom Bradby'nin kitabından sinemaya uyarlandı. Film, İrlanda Cumhuriyet Ordusu IRA ile İngiliz Gizli Servisi MI5 arasındaki ilişkiye odaklanıyor. Londra'da metroya bomba yerleştirme suçlamasıyla tutuklanan IRA üyesi bir kadına MI5 subayı iki seçenek sunar: ya sessiz kalacak ve 25 sene hapis cezası alacak ya da kendi ailesine ve örgüte karşı casusluk yapacaktır. Kadın ailesini korumak, subay da kadını korumak istemektedir. Peki bu ikisi nasıl olacak? Senaryosu kitabın yazarı Bradby tarafından senaryolaştırılan filmin oyuncu kadrosunda Oscar adayı aktör Clive Owen, Andrea Riseborough, Altın Küre sahibi aktris Gillian Anderson gibi isimler yer alıyor.

Güneş Yanığı 2 (Burnt By The Sun 2)

Ünlü Rus yönetmen Nikita Mikhalkov'un ilkini 1994 yılında çektiği Güneş Yanığı'nın devamı niteliğindeki ikinci bölümü on altı yıl aradan sonra seyirci karşısına çıkıyor. İlk filmin bittiği noktadan 5 yıl sonrasına odaklanan yeni film, Mikhalkov'un canlandırdığı kahramanımız Albay Kotov'un idamdan kurtulup II. Dünya Savaşı'nda cephelere dönmesinin ardından yaşadıklarını anlatıyor. Kotov'un karısı Maroussia eşinin öldüğünü sanırken, Kızı Nadia ise babasından ölesiye nefret ediyordur. Daha kötü olansa Kotov'un düşmanı Mitya peşindedir. Rus sinemasının en yüksek bütçeli yapımı olma özelliğini taşıyan film Türk sineması için de ilginç bir anlama sahip. Feriye Sineması perdelerini bu hafta Güneş Yanığı 2 (Utomlyonnye solntsem 2: Predstoyanie) filmi ile tekrar açacak.

Cennetteki Çöplük (Der Müll im Garten Eden)

İlk gösterimini Cannes Film Festivali'nde gerçekleştiren Fatih Akın imzalı Cennetteki Çöplük (Der Müll im Garten Eden), Akın'ın dedesinin köyünde yaşanan çevre katliamını her yönüyle perdeye taşıyor ve çay tarlaları ortasına kurulan devasa çöp arıtma ve toplama tesisine karşı köylülerin verdiği mücadeleyi gözler önüne seriyor. Film, Akın'ın film çekimi için geldiği köyünde köylülerin tesisin kurulmasına karşı verdikleri mücadeleyi görmesinden sonra hayat buldu. Belgesel, yönetmenin "cennetten bir köşe" olarak tanımladığı Çamburnu'nun kaderini değiştiren bu çevresel felaketi başında sonuna her yönüyle ele alıyor.

Hayatımın Kararı (Tot altijd)

İlk uzun metrajlı filmi bol ödüllü Ben X ile tanıdığımız Nic Balthazar'ın ikinci uzun metrajı olan Hayatımın Kararı (Tot altijd), ülkemizde ilk kez Altın Koza Film Festivali'nde Dünya Sineması bölümünde seyirci karşısına çıkmıştı. Şimdi ticari vizyonda kendisine şans bulan yapım, iki yakın arkadaş olan Thomas ve Mario'nun yaşadıklarını anlatıyor. Mario'nun MS hastası olmasıyla ikilinin hayatı da değişecektir...

Sammy'nin Maceraları 2 (Sammy 2)

2010 yılında ilk kez tanıştığımız Sammy'nin Maceraları (Sammy's avonturen: De geheime doorgang) 2. bölümüyle devam ediyor. İlk filmde doğanın tahribatına odaklanan Sammy yeni filmde akyaryumdaki balıklar üzerinden hayvan hakları ve insanların hayvanlarla olan ilişkisini masaya yatırıyor. İlk filmde olduğu gibi Ben Stassen'in yönetmen koltuğunda oturduğu film, Belkçikalı nWave Pictures stüdyosunun elinden çıktı. Filmin Türkçe seslendirme kadrosunda Ozan Güven, Engin Alkan, Erkan Taşdöğen, Altuğ Yücel, Nilgün Karababa yer alıyor. Hollywood yapımı animasyonların bütçesinin neredeyse 4'te 1'i, yani 25 milyon avro ile hayat bulan filmin animasyon ekibinde ise 100'e yakın animatör yer aldı.

Yorumlar

YORUM YAZ