Bu hafta vizyona girenler- 2 Kasım

Skyfall, Evim Sensin, Hayalimdeki Aşk ve Babamın Sesi bu haftanın yenileri...

Skyfall

2012 ile birlikte 50. yılına, son macerasıyla birlikte ise 23. filme ulaşan dünyaca ünlü ajan James Bond tekrar karşımızda. Gerek yönetmen seçimi gerekse de barındırdığı farklı karakterleriyle yenilikçi bir proje olarak dikkat çeken Skyfall'da bu sefer saldırıya uğrayan MI5'ı korumaya çalışan Bond'un M'e karşı sadakati sınanacaktır. Uzun bir dönem çekilip çekilmeyeceği konusu yılan hikayesine dönen, iflas durumundaki MGM'in son anda yeşil ışık yakıp çekimlerine Columbia Pictures ve Sony Pictures ortaklığında başladığı Skyfall'ın yönetmen koltuğunda ağır Amerikan dramlarıyla tanınan Sam Mendes oturuyor. Başrolde ismi artık bu rolle anılan Daniel Craig'in olduğu filmde Craig'e M rolünde Judi Dench, filmin kötü adamı Silva rolünde Javier Bardem, Eve rolünde Naomie Harris ve Bond kızı Sévérine rolünde Bérénice Marlohe eşlik ediyor. Kendisini çocukluk yıllarından beri bir James Bond fanı olarak gören yönetmen Mendes, "Öyle bir zamanda yaşıyoruz ki büyük, eğlenceli, gösterişli, izleyiciyi alıp götüren bir film yaparken dünya hakkında bir şey söylemek de mümkün." şeklinde konuşuyor. Skyfall'un bir diğer özelliği ise filmin bazı bölümlerinin İstanbul ve Adana'da gerçekleşmiş olması. Böylece Skyfall, Rusya'dan Sevgilerle (From Russia with Love) ve Dünya Yetmez (The World Is not Enough) filmlerinden sonra Türkiye'de geçen 3. James Bond macerası olmuş oldu. Başta azılı James Bond severlerin, daha sonra ise kaliteli aksiyon-macera tutkunlarının kaçırmaması gereken bir seyirlik Skyfall.

Hayalimdeki Aşk (Ruby Sparks)

İlk filmleri Küçük Gün Işığım (Little Miss Sunshine) ile Oscar'ı kazanarak büyük bir başarı elde eden Jonathan Dayton ve Valerie Faris'in tekrar yönetmenlik koltuğuna oturduğu Hayalimdeki Aşk (Ruby Sparks), zeki ve yaratıcı senaryosuyla benzerlerinin arasından kolayca sıyrılabilen farklı bir romantik komedi denemesi. İlk gösterimini bağımsızların kalesi Sundance Film Festivali'nde yapan filmin senaryosu filmde esas kız rolünde seyrettiğimiz Zoe Kazan'a ait. Filmde Zoe'ye ilham arayan yazar rolünde eşlik eden isimse, gerçek hayatta da sevgilisi olan Paul Dano. Ülkemizde ilk kez Filmekimi kapsamında seyirci ile buluşan filmde hayallerinin aşkı ile rüyalarında tanışan bir yazarın bu kadını roman konusu yapmasıyla hayatına gerçekten girişi sonrasında yaşanan maceralar anlatılıyor. Müzikleri ile de dikkat çeken yapım da Devotchka'nın solisti Nick Urata'yı dinliyoruz.

Evim Sensin

Geçtiğimiz sene ilk yönetmenlik denemesi Ya Sonra ile vizyona konuk olan Özcan Deniz'in beyazperde yolculuğu kaldığı yerden devam ediyor. Evim Sensin, ikili ilişkilerde aradıkları huzuru bulamayan iki farklı insanın arasında alevlenen aşkı anlatıyor. Fakat bu aşk, ikilinin özene bezene kurduğu dünyanın üstlerine bir kabus gibi çökmesine engel olamayacaktır. Son olarak Yeşim Ustaoğlu'nın Araf'ında izlediğimiz oyuncu-yönetmen Özcan Deniz'in senaryosunda da imzasının olduğu Evim Sensin'in başrolünde Özcan'a Fahriye Evcen eşlik ediyor.

Babamın Sesi (Dengê Bavê Min)

"İnsanın geçmişini kaydetmesi her zaman ilgimi çekti. Fotoğraflar, günlükler, 8mm ya da video kayıtlar sinemanın da ilgisini çeken malzemeler. Ancak genel olarak belgeselciler anlatımı güçlendirmek için kullanırlar. Ya da sadece bu tür arşiv materyaller üzerine filmler yaparlar. Belgesel sinemadan gelen biri olarak bir ailenin ses arşivi üzerinden bir hikâye anlatmak beni heyecanlandırdı." şeklinde konuşuyor Babamın Sesi filminin yönetmenlerinden Orhan Eskiköy son filmi hakkında. İki Dil Bir Bavul (İki Dil Bir Bavul)'un yönetmenleri Orhan Eskiköy ve Zeynel Doğan imzalı yapım, ilk gösterimini Rotterdam Film Festivali'nde yapmış ve 19. Adana Altın Koza Film Festivali'nden ise En İyi Film Ödülü ile dönmüştü. Filmin başrollerinde ise Zeynel Doğan'la beraber annesi Basê Doğan ve eşi Gülizar Doğan yer alıyor. Zeynel Doğan'ın ailesinin hikâyesinden yola çıkılarak oluşturulan Babamın Sesi'nin senaryosu ise Orhan Eskiköy'e ait

Yorumlar

YORUM YAZ
Doğrulama kodunu yandaki kutuya giriniz :