Bu hafta vizyona giren filmler

Yargıç Dredd 3D, Roma'ya Sevgilerle, Çanakkale Çocukları, [Rec] 3 Diriliş ve N'apcaz Şimdi? bu haftanın yenileri...

Çanakkale Çocukları

Bu yıl Çanakkale Savaşı'nı ve savaşta verilen kahramanlığı anlatacak pek çok proje ile tanıştık. Turgut Özakman'ın aynı adlı kitabından uyarlanan 'Çanakkale 1915', Serdar Akar'ın uzun zamandır üzerinde çalıştığı "Çanakkale", Mahsun Kırmızıgül'ün Çanakkale Zaferi'ni anlatan '57. Alay' ve bu hafta vizyona giren Sinan Çetin imzalı Çanakkale Çocukları. Kadrosunda Haluk Bilginer, Oktay Kaynarca, Yavuz Bingöl, Wilma Elles, Demir Demirkan, Rebekka Haas'ın yer aldığı film, iki ayrı cephe de iki düşman kardeşi bir araya getirmeye çalışan bir annenin çabasını anlatıyor. Film "Savaşlardan sonra atılan zafer çığlıklarının, annelerin gözyaşlarını bastırdığı günlerin bitmesini diliyor..."

Yargıç Dredd (Dredd)

John Wagner ve Carlos Ezquerra'nın 1977'de 2000AD için yarattıkları Yargıç Dredd 3D (Dredd)'in gelecekteki maceraları sinemada kaldığı yerden devam ediyor. Hem de bu sefer 3D! Uyarlama senaryosu Dredd hayranı olan Alex Garland tarafından yazılan, yönetmen koltuğunda Pete Travis'in oturduğu ve başroldeki Dredd rolünde Karl Urban'ı izlediğimiz film, gelecekte geçen şiddetli bir aksiyon denemesi olarak niteleniyor. Özellikle uyarlandığı çizgi-romanın aslına sadık kalınarak grafik şiddetin dozunun yüksek tutulduğu film, uzak bir gelecekte Büyükşehir'lerin hem kanun koyucusu, hem yargıcı, hem jürisi, hem de infaz memuru olan Yargıçlar'ın en kıdemlisi olan Dredd'in hikâyesini anlatıyor. Yargıç Dredd'e verilen son görev ise, kötü karakter Ma-Ma ve çetesinin işini bitirmektir. Garland daha önceki uyarlamaları da gönderme yaparak Dredd hakkında, " Andrew, Allon ve ben yeni bir Yargıç Dredd uyarlaması yaptık ve bu kez adrenalin ve gerçekçilik bol olsun istedik." şeklinde konuşuyor ve ekliyor: "Karakterin daha önce filme çekildiği o ilk proje, özel ve farklı bir film yapmaya kalkışmış ama bunu başaramadığı gibi, Dredd karakterine de büyük zarar vermişti. Onlar çizgi romanın ruhunu değiştirmişlerdi, bu büyük bir hataydı. Biz bunu yapmayacaktık."

Roma'ya Sevgilerle (To Rome With Love)

Son olarak Paris güzellemesi Paris'te Gece Yarısı (Midnight in Paris) ile Cannes Film Festivali'ni açan Woody Allen, filmografisinin en yüksek hâsılatlı filminden sonra bu sefer Roma'ya gidiyor ve 44. filminde İspanya, Londra ve Paris'ten sonra bu şehri ayağımıza getiriyor. Uzun bir aradan sonra filminde oyuncu olarak da karşımıza çıkan Woody, Roma'ya Sevgilerle (To Rome with Love) filminde emekli opera direktörü olan Jerry'e hayat veriyor. Kızının İtalyan nişanlısıyla tanışmak için ailesiyle Roma'ya gelen Jerry burada Michelangelo'nun babası Giancarlo ile tanışır. Giancarlo'nun çok iyi arya söylediğini fark eden Jerry'nin bundan sonraki görevi Giancarlo'nun tanınmasını sağlayarak kendi kariyerini yeniden canlandırmaktır. Kadrosunda Roberto Benigni,Penélope Cruz, Alec Baldwin, Greta Gerwig, Ellen Page ve Jesse Eisenberg'in yer aldığı film Woody Allen hayranlarının kaçırmaması gereken bir seyirlik.

Rec 3: Diriliş (Rec 3: Genesis)

Jaume Balagueró ve Paco Plaza'nın yazıp yönettikleri İspanyol korku serisi REC 3. filme ulaştı. Bu sefer filmin yönetmen koltuğunda Paco Plaza tek başına oturuyor. Filmin başrollerini ise gelin ve damadı canlandıran Leticia Dolera ve Diego Martín paylaşıyor. Bu sefer bir düğündeyiz. Fakat evlenmeye hazırlanan çiftin en mutlu günlerinin mahvolmasına çok az kaldı. Yavaş yavaş tüm konuklar zombileşmeye başladıklarında, gelin ve damat hayatta kalmak için ellerinden geleni yapacaklar. 3. filmin serinin en kanlı bölümlerinden biri olmaya aday olduğunu ekleyip, 4. film için çalışmalara başlandığını da müjdeleyelim...

N'apcaz Şimdi?

Yönetmen koltuğunda Özgür Özberk'in oturduğu ve kadrosunda Ufuk Özkan, Özge Özberk ve Ebru Kocaağa'nın yer aldığı yerli komedi N'apcaz Şimdi?, Nalan ve Toygar'ın evlilikle başlayan fakat daha sonra Toygar'ın metresi Alev ile kabusa dönüşen hayatlarını komik ve eğlenceli bir dille anlatıyor.

beyazperde.com

Yorumlar

YORUM YAZ