Bu hafta vizyona giren filmler

Araf, Aşkın Ömrü 3 Yıldır, Ayı Teddy, Vur ve Kaç, Tehlikeli Takip, Sabah Yıldızı: Sabahattin Ali bu haftanın yenileri...

Araf

Yeşim Ustaoğlu'nun kendi senaryosundan çektiği yeni filmi Araf, ilk gösterimini Venedik Film Festivali'nin Mostra Internazionale d'Arte Cinematografice Orizzonti (Ufuklar)" resmi yarışma bölümünde gerçekleştirmiş, daha sonra New York Film Festivali'ne davet edilmişti. Ülkemizde ise 19. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali'nde Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması'nda geçtiğimiz günlerde seyirci karşısına çıkan yapım, bir otoban kenarında bulunan benzin istasyonunda, 24 saatlik vardiyayla, hiç değişmeyen bir sıradanlıkta, sanki bir gün hayatlarının birden bire değişivereceği beklentisiyle, sürekli çalışarak yaşayan Zehra ve Olgun'u anlatıyor. Filmin başrollerinde Özcan Deniz, Neslihan Atagül, Barış Hacıhan ve Nihal Yalçın'ı izliyoruz.

Aşkın Ömrü 3 Yıldır
(L'Amour Dure Trois Ans - Love Lasts Three Years)

Dünya edebiyatının asi çocuğu, kitapları ülkemizde de oldukça sıkı takip edilen Fransız yazar Frédéric Beigbeder'in aynı isimli romanından uyarlanan Aşkın Ömrü 3 Yıldır (L' Amour dure trois ans), Beigbeder'e bu sefer yönetmen sıfatı da kazandırıyor. Daha önce 9,90 YTL (99 francs) isimli kitabı da sinemaya uyarlanan ve kitaplarını takip edenler için sinemaya hiç de uzak olmadığı bilinen Beigbeder yeni filminde edebiyat eleştirmeni Marc Marronnier'in aşk ilişkisine odaklanıyor. İlişkiler, aşk ve hayat üzerine eğlenceli bir romantik komedi olarak nitelenen film, yazarın sinemaya uyarlanan önceki filmleri gibi yarı biyografik izler de taşıyor. Filmin başrollerinde izlediğimiz isimler ise Louise Bourgoin, Gaspard Proust ve Jonathan Lambert.

Ayı Teddy (Ted)

Family Guy, American Dad!, ve The Cleveland Show gibi yetişkin çizgi-dizilerin yaratıcısı Seth MacFarlane'in hem yönettiği, hem senaryosunu yazdığı hem de sevimli ama bir o kadar da asi oyuncak ayı Ted'e sesiyle hayat verdiği Ayı Teddy, Macfarlane'in mizah anlayışını bütün bir halde sinemaya taşıyor. Yer yer sınırları zorlayan bu canlı-aksiyon komedinin başrolünde Mark Wahlberg bulunurken, romantik bir ilişki yaşadığı isim olarak da Mila Kunis karşımıza çıkıyor. Filmde küçükken dilediği bir dilek gerçek olunca yetişkin hayatına dahil olan oyuncak ayısıyla yaşamaya başlayan bir adamın komik ve eğlenceli dünyasına konuk oluyoruz... Oldukça iyi eleştiriler alan film yetişkin komedisinin son dönemdeki zirvelerinden.

Vur ve Kaç (Hit & Run)

Aksiyon-komedi türünün dikkat çeken örneklerinden biri olan Vur ve Kaç (Hit and Run), tanık koruma programındayken afişe olan bir adamın hem eski arkadaşlarından hem de polisten kaçma hikâyesi üzerine kurulu. Dax Shepard ve David Palmer'ın yönettiği Filmde Dax Shepard esas adamı, Kristen Bell sevgilisini ve Bradley Cooper ise eski suç ortağını canlandırıyor. Film eleştirmenleri bölse de ünlü sinema eleştirmeni Roger Ebert'i etkilemeyi başarmış. Filme 3,5/4 puan veren Ebert, filmin klişe aksiyon-komedi özelliklerinden sıyrılan bir tarafı olduğuna dikkat çekiyor. Ayrıca not; Bradley Cooper filmde ilginç sarı saçlarıyla epey farklı bir rolde karşımıza çıkıyor.

Tehlikeli Takip (End of Watch)

Ülkemizde Amerika ile aynı anda vizyon şansı bulan Tehlikeli Takip (End of Watch), uyuşturucu mafyasının hedefi haline gelen iki polisin macerasını anlatan bir aksiyon-dram. Çıktıkları bir operasyondaki keşiflerinden sonra hayatları değişen iki Los Angeles polis memurunu Jake Gyllenhaal ve Michael Peña canlandırıyor. 'Hızlı ve Öfkeli (The Fast and the Furious)' ve 'İlk Gün (Training Day)' gibi aksiyon filmlerinin senaristliğini yapmış David Ayer'in bu sefer kamera arkasına geçtiği yapımda ayrıca Anna Kendrick, Cody Horn, Natalie Martinez, America Ferrera ve David Harbour yer alıyor. Film dünya prömiyerine Toronto Film Festivali'inde gerçekleştirmişti.

Sabah Yıldızı: Sabahattin Ali

Türk Edebiyatı'nın usta kalemlerinden Sabahattin Ali'nin hayat öyküsünü ve kendisine ölüme götüren karanlık bir dönemi anlatan belgesel Sabah Yıldızı: Sabahattin Ali, yönetmen Metin Avdaç tarafından hayata geçirildi. Başta Kürk Mantolu Madonna olmak üzere Türkçe edebiyata benzersiz eserler kazandıran, 1948 senesinde Jandarma karakolunda katledilen yazarın hayatına kapsamlı bir bakış atan belgeselin çalışmaları yaklaşık 2 yıl sürdü. Belgeselde ayrıca yazarın özel hayatı, fikirleri, edebiyatçı yönü araştırılarak anlatıldı. Sabahattin Ali'nin yakın arkadaşlarının da katkı sağladığı belgesel faili meçhul cinayetlere de parmak basıyor.

beyazperde.com

Yorumlar

YORUM YAZ