Bu besinler çocukta böbrek taşı yapıyor

Çocuğunuzun sağlığı için bu besinleri onlara vermeyin.

Araştırmalar, son yıllarda çocuklarda artış gösteren böbrek ve üriner sistem taşlarına genetik faktörlerin yanı sıra beslenme, yetersiz sıvı alımı ve iklim değişiklikleri gibi çevresel faktörlerin neden olduğunu gösteriyor.Çocuklarda üriner sistem taşlarının böbrekleri zedeleme riski taşıdığını belirten Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Neşe Karaarslan Bıyıklı, idrarda kanama, karın ağrısı, idrar yolu enfeksiyonu gibi yakınmalarla doktora başvurulduğunu söyledi.

Doç. Bıyıklı, "Ultrasonografi ile tanı konamayan olgularda tomografiden de faydalanılabilir. Çocuklarda taş saptandığında mutlaka nefrolojik değerlendirme yapılmalı, altta yatan metabolik bozukluk araştırılmalıdır. Küçük çocuklarda ve bebeklerde idrar örneği yeterliyken, büyük çocuklarda 24 saatlik idrar toplanması ile idrar elektrolitlerinin incelenmesi uygun olur. Taş düşüren hastalarda mutlaka taş analizi yapılmalıdır" dedi.

BU BESİNLERİ ÇOCUĞUNUZA VERMEYİN!

Doç. Dr. Neşe Karaarslan Bıyıklı "Su tüketiminin artırılmasının yanı sıra tuz kısıtlaması, hayvansal besin tüketiminin kısıtlanması, sebze-meyve ağırlıklı beslenme önemlidir. Cips, kraker, çikolata, çerez gibi hazır gıdalar, çay ve kahve gibi çocuk beslenmesinde yer almaması gereken içecekler taş oluşumuna zemin hazırlıyor. Bazı ilaçların kontrolsüz tüketimi de taş oluşumunda önemli bir yer tutuyor" diye konuştu. Çocuklarda böbrek taşı büyüklüğünün 1 cm ve üzerinde olduğu durumlarda taş kırma ya da cerrahi tedavi uygulanabiliyor.

Yorumlar

söylemesi kolay 25-04-2011 16:24:50

cips kraker cay anladikta arkadas düsünsenize bir cocugu cikolatadan nasil uzak tutacaksiniz?

YORUM YAZ