Bu 3 yiyecek köpekler için saf zehir!

Köpekler özellikle belirli yiyeceklere karşı hassastır. Hatta bazı gıdalar zehirlenme riski bile taşır! Bu yiyecekleri açıklığa kavuşturuyoruz.

Abone Ol 

Köpekler ne yiyebilir?

Köpeklerin metabolizması temelde bizim insanımızdan farklıdır. Biz de herhangi bir soruna neden olmayan şey bazen köpekler için büyük bir sağlık riski oluşturabilir. Köpekler, bazı yiyeceklere karşı o kadar hassastır ki, hayati tehlike oluşturabilirler. Köpekler sindirilemeyen ve hatta onlar için toksik olan yiyecekler yemişlerse, genellikle aşağıdaki belirtilerden bir veya daha fazlası fark edilir hale gelir:

  • İshal
  • Kusmak
  • Titreme
  • saldırganlık
  • baş döndürücü büyüler
  • son derece güçlü tükürük
  • Dışkıda kan

Hangi yiyecekler köpekler için zararlıdır?

1) İnek sütü

İnek Sütü Yerine Ayran – Samsun İlgi Tıp Merkezi

İnek sütü genellikle köpekler için sindirilebilir değildir. İnek sütü köpekler için toksik olmamasına rağmen, kalkık kürklü burunlar sütteki laktoza karşı çok hassastır. İshal, karın ağrısı ve şişkinliğe neden olabilir. Elbette inek sütünden yapılan peynirler köpeklere yedirilmemelidir.

2) Sert çekirdekli meyve

6 Lezzetli ve Sağlıklı Sert Meyve

Köpekler için zehirli olan şeftali, kayısı, kiraz vb. meyvelerin etli kısmı değil, meyvenin çekirdeğidir. Bunlar, köpeklerde akut zehirlenmeye neden olabilen çok miktarda hidrosiyanik asit içerir. Bir köpek bir erik alır ve çekirdeğini çiğnerse, ciddi zehirlenmelere neden olabilir. Ancak çiğnenmeseler bile çekirdekli meyve çekirdekleri köpeklerin sağlığı için çok tehlikelidir. Keskin kenarlar yemek borusuna veya bağırsaklara zarar verebilir. İç yaralanmalar ve kanama meydana gelirse, ölüm riski vardır. Meyve taşları da bağırsak tıkanıklığına neden olabilir.

3) Çikolata ve şeker

Çikolata ve Şekerlemeler |

Kakao çekirdekleri, köpekler için çok tehlikeli olan ve kusma, ishal, kas krampları ve solunum güçlüğü gibi zehirlenme belirtilerine neden olabilen teobromin maddesini içerir. Her çikolatada az miktarda teobromin bulunur. Bununla birlikte, yüksek kakao içeriğine sahip olan bitter çikolatada özellikle büyük miktarda kakao maddesi bulunur. Dört ayaklı arkadaşınız çikolatanızı ne kadar denemek istese de, zayıf olmayın ve paylaşın, çünkü küçük miktarlarda çikolata bile köpekler için hayati tehlike oluşturabilir.

 

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu