Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali başladı

Bu sene 7’nci defa düzenlenen Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali bu hafta başladı.

Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali (BIFED) açılış programı ile dün resmen başladı. Yedi gün sürecek festivalin açılış programında henüz ilk günden koltukların beşte birinin dolduğu açıklandı.

Bu yıl 2-8 Kasım tarihleri arasında, bifedonline.org adresinden çevrimiçi ve ücretsiz olarak yayında olan festivalde, toplam üç kategoride 39 belgeselin izleyici ile buluştu. Festivalde Türkiye Panoraması'ndaki 11 belgesel festivalin kendi sitesi bifed.org adresinden herhangi bir kişi sınırlandırması olmadan izlenebilirken, Ana Yarışma ve Panorama kuşağıdandaki toplam 28 belgeselde telif hakları ve yönetmen talebi sebebiyle film başına 250 kişi sınırlandırması bulunuyor.

"Dayanışmaya ihtiyacımız var”

Açılış programında konuşan Bozcaada Belediye Başkanı ve festival Başkanı Hakan Can Yılmaz, İzmir'de 30 Ekim'de meydana gelen deprem ile ilgili duygularını paylaşarak, ”Bu sabah depremden 65 saat sonra kurtarılma anını sevinç gözyaşlarıyla izlediğimiz Elif bebek hepimize bir umut oldu” dedi. Yılmaz, "28 belgeselin gösterildiği platforma bugün 300'e yakın kişi üye oldu ve bu filmler için ayrılan 7 bin koltuğun daha ilk günden yaklaşık bin 300'ü izleyiciler tarafından doldu. Bu toplam filmlerin neredeyse beşte biri anlamına geliyor. BIFED Youtube kanalında ise toplam gösterimde olan 11 yerli yapım belgesel 800'ü aşkın kişi tarafından izlendi” açıklamasını yaptı.

Festival Yönetmeni Petra Holzer, "Dayanışmaya her zaman olduğu kadar ihtiyacımız var. Ümit veren öykülere de. Bu festivali de önemli bir dayanışmanın sonucunda bir araya getirebiliyoruz. Yerel yönetim ve tüm ada halkı el ele gerçekleştiriyoruz” diyerek açılış konuşmasını gerçekleştirdi.

Uluslararası köklü ekolojik belgesel festivali ağı Green Film Network'e ilk günden beri üye olan BIFED'in kazananı 7 Kasım Cumartesi akşamı çevrimiçi canlı yayınla duyurulacak. Festivaldeki belgeseller pazar gece yarısına dek izlenecebilecek.

Yorumlar

YORUM YAZ