Boyalı saçlar dikkat! Saçlarınızı klorlu sudan korumak için bu adımları uygulayın!

Tatil sezonunun açılmasıyla birlikte kendimizi havuzlara bıraktık. Peki saçlarınızı klorlu sudan korumak için herhangi bir önlem alıyor musunuz? Buyurun haberin detaylarına...

Abone Ol 

Havuzlarda dezenfeksiyon için klor kullanılır. Klorlu su cildimizi ve saçımızı etkiler. Yüzmeden sonra cildinizin kuru ve gergin olduğunu, saçlarınız boyalı ise de bir süre sonra yeşilimsi bir renk aldığını fark etmişsinizdir. Bunun sebebi klorlu suyun içerisindeki bakır elementidir. Bu element oksitlendiği zaman saçınızın protein yapı taşlarına bağlanır. Sonuç olarak saçlarınız boyalı ise yeşilimsi bir renk alır.

Sağlıklı saçlar için 4 ipucu

  1. Saç bonesi takın: Saçlarınızı klorlu sudan korumanın en kolay yolu bone takmaktır. Saçınızı topuz yapıp bone takarak klorlu suda güvenle yüzebilirsiniz.
  2. Önceden duş alın: Elinizde bone yok mu? O halde havuza atlamadan önce duş almalısınız. Çünkü saçınız ıslaksa daha fazla sıvıyı ememez. Bu durum süngerle karşılaştırılabilir: ıslanırsa daha fazla su ememez.
  3. Saçınıza yağ sürün: İstenmeyen bir yeşil dökümü önlemek için başka bir ipucu da yağdır. Örneğin saçınıza hindistancevizi veya badem koyarsanız , klorlu suyu iten doğal bir koruyucu tabaka oluşur. Havuza gitmeden birkaç saat önce yağın saçınıza nüfuz etmesine izin verin.
  4. Saçlarınızı iyice durulayın: Yüzdükten sonra saçınızı temiz su ile iyice durulamalısınız. Klor saçınızda kalırsa ve havada kurursa, güçlü güneş ışığına maruz kaldığında kuru ve kırılgan hale gelebilir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu