Botoks ve brotoks farkına dikkat

Medikal Estetik Hekimi Dr. Meltem Ayran, botoks ve brotoks uygulamaları hakkında bilgiler verdi.

Botoks uzun yıllardır sağlık endüstrisinde kullanılıyor. Estetik alanında da en çok uygulamalardan biri haline gelen toksin uygulamaları, özellikle üst yüz bölgesinde tercih edilen bu uygulama kadınlar gibi erkeklerin de tercih ettiği uygulamalar arasında. Brotoks, erkeklere özel botoks tedavisi uygulamasıdır. Ve son zamanlarda tüm dünyada her geçen gün daha da popüler hale gelmektedir. Erkekler ile kadınlara uygulanan botoks tedavisi birbirinden farklı özellikler taşır. Erkeklerin kas yapısı ve kuvvetine göre botoks tedavisinin daha özel bir şekilde planlanması gerekir.

Erkeklerin bakım rutini arasına girdi

Dr.Ayran, ''Erkeklerdeki botoks uygulaması kadınlardan daha farklıdır. Kadında kaşlar daha kavisli görünürken erkeklerde daha düz ve mimiklerin tamamen kaybolmadığı dokunuşlar tercih edilir.'' dedi.

Dr. Meltem Ayran sözlerine şöyle devam etti; ''Botoks zannedildiği gibi herkesin dikkatini çeken kişiyi çok farklı gösteren bir uygulama değildir. Doğru yapılırsa, kişiye taze, dinlenmiş bir görünüm kazandırır. Bugün birçok işadamı, üst düzey yönetici botoks yaptırmaktan çekinmiyor hatta kişisel bakım rutinlerine bu uygulamayı eklemiş durumda. Sadece üst yüz bölgesi değil, aşırı çalışan çene kaslarının küçültülmesinde, yüz şekillendirmede, terleme tedavisinde, yüzdeki asimetrilerin düzeltilmesinde de botoks kullanılır.'' diye belirtti.

Botoksa erken yaşlarda başlanmalı

Dr.Ayran, ''Kalıcılık süresi 3-6 ay arasında değişir. 4 ayda bir yapılması tavsiye edilir.'' diye ifade ederek, "Botoksa başlama yaşı ne olmalıdır?” sorusunun cevabı ise şu şekilde yanıtladı; "Bazı kişilerin genetik olarak cilt altı yağ dokusu azdır ve ince kırışıklıklar daha yoğun olur. Bazen 20' li yaşlarda göz çevresinde, kaş arasında kırışıklıklar derinleşmeye başlar, işte bu durumda botoksa erken başlamak, kırışıklıkların derinleşmesini engeller ve yaşlanmayı da erteler. Botoksun bir ilaç olduğu unutulmamalı ve bu konuda eğitim almış tecrübeli hekimler tarafından uygulanılması gerektiği hatırlanmalıdır.'' dedi.

Yorumlar

YORUM YAZ