Bol bol kahkaha yogası yapın

Araştırmalara göre, katıla katıla 20 dakika gülmenin psikolojik olduğu kadar pek çok olumlu fizyolojik etkisi bulunuyor. İşte bu yüzden tüm dünyada gülme kulüpleri ve kahkaha yogası eğitimi hızla yayılan yeni bir trend.

Kahkaha yogası, herhangi bir olmasa bile herkesi sebepsizce güldürebilen konsepttir. Kahkahayı egzersizler yoluyla yaratıp, beden hareketi ve katılımcılar arasındaki göz kontağını ekleyerek gerçekleştiriyoruz. İsminin "kahkaha yogası” olmasının temel nedeni, derin nefes egzersizleriyle kahkaha oyunlarını birleştirmektir. Bilimsel araştırmalar, bedenimizin gerçek ile sahte kahkahayı ayırt edemediğini gösteriyor. Her ikisinde de benzer faydayı görüyoruz.

1995'de Dr Madan Kataria tarafından başlatılan kahkaha yogası bugün 100'den fazla ülkede yapılıyor. Örneğin, Hindistan'da yaklaşık 400 kahkaha kulübü bulunuyor. Kahkahanın da eğitimi mi olurmuş demeyin. İçimizden kahkaha atmak gelmese bile doğru teknikleri öğrenerek attığımız kahkaha beynimiz tarafından gerçeğinden ayırt edilemiyor ve kişinin kahkahanın tüm faydalarından yararlanmasını sağlıyor.

Nasıl yapılır

Kahkaha yogası kahkaha ile nefes tekniklerini birleştiren bir egzersiz rutini. Temelde karın kaslarınızı kullanarak solumak ve kahkaha atmak için diyaframı eğitmeye odaklanıyor. Genellikle günlerce sürebilen sağlıklı bir duygusal arınma, rahatlama ve sevinç duygusu veren güçlü bir deneyim olarak da tanımlanıyor. Kahkaha yogasına en az bir arkadaş ile başlamak ise işi kolaylaştırıyor.

Kahkaha Yogasının faydaları

Psikolojik: Endorfinin 24 saat boyunca yüksek oranda salgılanmasını destekleyerek gün boyu iyi hissetmemizi sağlar.

Fizyolojik: Stres seviyesini azaltır, bağışıklık sistemini güçlendirir.

İşte verimlilik: Bedendeki oksijeni artırarak beynin daha aktif çalışmasını sağlar. Bu da kişinin daha odaklı, yaratıcı ve üretken olmasıyla sonuçlanır.

Güçlü iletişim: Sosyal ilişkilerimizi iyileştirir. Birlikte gülmek, kişileri kaynaştırır ve birbirlerine olan önyargılarını kaldırarak daha empatik bir iletişim kurmalarını sağlar.

Zorluklar karşısında direnç: Sorunlarla daha kolay baş edilmesini sağlar. Komik bir şey olmasa bile gülebilme becerisi, öfke yönetiminde kullanılır.

Yorumlar

YORUM YAZ