Boğulma tehlikesine karşı ilk yardım nasıl yapılmalı

İlk yardım bilmeyenler tarafından yapılan müdahalelerin hayati tehlike oluşturduğunu söyleyen uzmanlar ikincil boğulma tehlikesine de dikkat çekiyor.

Boğulma tehlikesi geçiren kişiye ilk yardım bilmeyenlerin de kesinlikle müdahale etmemesi gerektiğinin önemini vurgulayan Acil Tıp Uzmanı Prof. Dr. Özlem Güneysel, yutulan suyun çıkartılmaya çalışılmasının hayati tehlike yaratabileceğini belirterek, yapılması gerekenleri anlattı.

İlk yardım nasıl yapılmalı

- Eğer ilk yardım bilmiyorsanız mutlaka sağlık ekibi çağırın.

- Uzman kişiler gelinceye kadar boğulma tehlikesi geçiren kişinin üstündeki giysileri çıkartın ve mümkünse kuru bir havlu ile sarın.

- İlk yardım bilmeyen bir kişi tarafından yutulan suyu çıkartmaya çalışmak hastaya zarar verebilir.

- Boğulma tehlikesi geçiren kişi sudan çıkartıldıktan sonra bilinci açık, iyi gibi görünüyor bile olsa mutlaka hastaneye götürülmeli ve bir hekim tarafından muayene edilmelidir.

Sinsi tehlike: İkincil boğulma

Fazla miktarda su yutmanın dışında, solunum bozulması ve buna bağlı hayat kaybına kadar gidebilen ikincil boğulma tehlikesine de dikkat çeken Prof. Güneysel, ikincil boğulmanın su altında boğulma tehlikesi geçiren kişinin ilk travmayı atlatmasından sonra gelişen sinsi bir durum olduğunu söyledi.

Boğulan kişi farkına varamayacağı miktarlarda su yutmuş olabilir ve ikincil boğulma adı verilen ve akciğerlerde olumsuz sonuçlar ortaya çıkarabilecek durumla karşılaşıyor olabilir. Ayrıca kaç yaşında olursa olsun kalpte çeşitle ritim bozuklarına neden olabilir. Nörolojik bir sorun olmasa da boğulma tehlikesi sonrası kişiler en az 4-6 saat tıbbi gözlem altında tutulmalıdır.

Yorumlar

YORUM YAZ