Boğaz ağrısı için hızlı yardım: Zencefil-Sarımsak

Evde kolayca hazırlayabileceğiniz basit karışımlar, boğaz ağrısını yatıştırmanıza yardımcı olabilir. Diyetisyen Serkan Sıtkı Şahin, boğaz ağrılarına karşı kolayca hazırlanabilen 3 malzemeli tarif paylaştı.

Boğaz ağrısı yaygın bir sorundur, ancak çok fazla rahatsızlığa neden olabilir. Yutkunma zorluğuna ve hatta konuşma zorluğuna neden olabilir. Geçmeyen boğaz ağrıları durumunda mutlaka bir sağlık profesyonelinden yardım almak gerekir. Ancak evde hazırlayabileceğiniz basit karışımlar da, boğaz ağrısıyla etkili bir şekilde savaşmanıza yardımcı olabilir. Bu durumdan kurtulmanızı sağlayacak özelliklere sahip çeşitli malzemeler vardır. Boğaz ağrısına genellikle soğuk algınlığı eşlik eder.

Bu yazıda, boğaz ağrısından kurtulma ve aynı zamanda soğuk algınlığı semptomlarını azaltabilecek basit bir içecek hazırlama adımlarını öğreneceksiniz.

Boğaz ağrısı için hızlı yardım: Zencefil-Sarımsak

Bu içeceği hazırlamak için sarımsak, zencefil, limon ve yeşil çay veya sıcak su gibi kolayca ulaşabileceğiniz malzemelere ihtiyacınız var.

Sarımsak, enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olabilecek antibakteriyel özelliklere sahiptir. Limon, bağışıklığı artırabilecek ve yaygın soğuk algınlığı ve boğaz ağrısı semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilecek C vitamini ile doludur. Zencefil, öksürük ve boğazla ilgili sorunları tedavi etmek için yaygın olarak kullanılır. Antioksidanlar, antibakteriyel ve antienflamatuar özelliklere sahiptir. Yeşil çay, büyük bir antioksidan kaynağıdır. Ayrıca antienflamatuar özellikler içerir.

Hazırlanışı

Bu içeceği hazırlamak için yeşil çay hazırlamaya başlayın. Üzerine rendelenmiş zencefil ve iki küçük ezilmiş diş sarımsak ekleyin. Bir kaşıkla iyice karıştırın ve 2-3 dakika bekletin. Son olarak çeyrek limon sıkın. Bu sıcak çayı yudumlayın. Sonunda rendelenmiş zencefil ve sarımsakları da çiğneyebilirsiniz.

İçeceği hazırlamak için başka bir alternatif; biraz su kaynatın ve benzer şekilde rendelenmiş zencefil ve içine iki küçük ezilmiş diş sarımsak ekleyin. Bunları ekledikten sonra 1-2 dakika kaynatın ve 1 dakika bekletin ve son olarak limon ekleyin. Benzer şekilde, zencefil ve sarımsağı çiğneyebilirsiniz.

Bu içecek size etkili sonuçlar verebilir. Sonuçları fark edene kadar bu içeceği belirli aralıklarla deneyin. Durum oldukça şiddetli ise, tıbbi yardım alın.

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ