Bitkisel ilaçları kullanırken dikkatli olun

Son yıllarda popülaritesi oldukça fazla artan tıbbi bitkisel ürünler, bazı hastalıkların ve ilaçların yanında ciddi yan etkiler yaratabiliyor. Dyt. Serkan Sıtkı Şahin, bitkisel ürünlerin ilaç etkileşimlerini ve yan etkilerini yazdı.

Bitkisel ürünler geleneksel ilaçlar ve diyet takviyeleri olarak satılabilir. Kullanımları milyarlarca dolarlık perakende satışları ile dünya çapında popülerlik kazanmıştır. Bitkisel ilaçları tüketmeye başlayan bireyler nadiren tıbbi uzmanlara danışır. Genellikle, aileden veya arkadaşlardan ya da bağımsız okuma yoluyla bilgi alırlar. Genellikle tüketiciler, birçok bitkisel ilacın belirli hastalıklar veya bozukluklarla ilgili olarak insan klinik denemelerinden geçmediğinin farkında olmadan belirli sağlık sorunlarını önleyebilmek ve tedavi edebilmek için alternatif olarak görürler.

Bitksel ürünlerin farmakolojik etkililik üzerinde etkileri vardır.

Klinik denemelerin olmaması da doğru dozların, doz ayarlamalarının ve tedavi süresinin belirlenmesinde zorluklara yol açar.

Tehlikeli etkileşim

Bitkisel ürünlerin diğer ilaçlarla etkileşime girme riski de vardır.

Diyabetik hastalarda yapılan araştırmalar, bireylerin birçoğunun bitkisel ürünlerle reçeteli ilaçları birleştirdiğini göstermiştir. Zararlı olabilecek bir ilaç etkileşimi potansiyeli olduğundan bu endişe verici bir eğilimdir.

İkinci olarak, içerik açısından, bitkisel ilaçlar, birçoğu tanımlanamayan çoklu aktif bileşenler içerir. Bu, bitkisel ilaçların standardizasyonunu zorlaştırır. Çeşitli çalışmalar, bitkisel ilaçlara, reçeteli ilaçlar karıştırıldığını bildirmiştir. Örneğin eklem rahatsızlıklarını tedavi etmek için kullanılan bazı bitkisel ilaçlara, ağrı ve iltihabı azaltmak için ağrı kesiciler karıştırılır. Aynı şekilde bitkisel zayıflama haplarına da sıklıkla iştah bastırıcı bileşenler karıştırılır. Karıştırma ayrıca cinsel performansı tedavi etmek için teşvik edilen bitkisel ilaçlarda da gerçekleşir ve tüm bunlar böbrekler, karaciğer, kalp ve beyin için felakete varabilecek sonuçlara yol açabilir.

Bitkisel ilaçların güvenli olduğu ve yan etkilerinin bulunmadığı genel algısı yanlış ve yanıltıcıdır. Manipüle edildiklerinde, çok çeşitli istenmeyen reaksiyonlar oluşturarak ciddi yaralanmalara, yaşamı tehdit eden problemlere ve hatta ölüme neden olabilirler.

Tüketiciler olarak, bitkisel ilaç kullanma ihtiyacını gerekçelendirmeliyiz. Onları kullanmaya istekli olanlar önce sağlık profesyonellerine danışmalıdır.

Ayrıca, her bireyin sağlığı ve fiziksel durumu farklı olduğundan ve ilaçlara farklı tepki vereceklerinden, bitkisel ilaçları yalnızca başkalarının ifadelerine veya kişisel deneyimlerine dayanarak almaktan kaçının.

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ