Birbiriyle karıştırdığımız 5 hastalık

Bazen kendimiz için bir doktor olmaya çalışıyoruz ve genelde bir hastalığı başka bir hastalıkla karıştırıyoruz. Sıklıkla yanlış teşhis edilen hastalıkların ortak listesini hazırladık...

Serkan Sıtkı Şahin / [email protected]

Bazen kendimizin doktoru olmaya çalışıyoruz ve güvenilir veya güvenilmez her türlü bilginin toplandığı yer olan internet sayesinde de hastalıkları birbiri ile karıştırıyoruz. Sağlık hafife alınmamalı. Sağlıklı olmak, hayattaki en önemli şeylerden biri, bu yüzden gözden kaçabilecek ya da başka bir şeyle karıştırılabilecek bazı hastalıkları araştırdık.

Bizler Kadın ve Kadın olarak herkese sağlıklı bir hayat diliyoruz ve yanlış teşhis edilebilir hastalıkların ortak listesine başlıyoruz.

Panik atak ve kalp krizi

Panik atak ve kalp krizini ilk bakışta ayırt etmek çok zordur çünkü birçok ortak belirtileri vardır. Göğüste keskin bir bıçak ağrısı genellikle kalp krizini gösterir. Çoğu durumda, bu ağrı sadece sol kolda bulunur.

İşte kalp krizi ve panik atak arasındaki farklardan bazıları:

Kalp krizi geçiren kişiler hızlı nefes alırlar ve panik yapmazlar. Fakat çok korkmuş hissedebilirler. Kalp krizinden önce, bir baş ağrısı hissediyor ve titriyor olabilirler. Panik atak durumunda, bir insan sinirleri ve aklı üzerinde kontrolünü kaybetme hissine sahiptir. Panik atak geçirirdiğinizde, vücudunuz gergin olur, bu nedenle kas ağrısından dolayı acı çekebilirsiniz.

Menenjit ve soğuk algınlığı

Menenjit, beyin ve omurilik etrafındaki yumuşak zarların iltihabıdır. Çok tehlikelidir ve beyin hasarına neden olabilir. Bu nedenle erken ve doğru bir tanı koymak çok önemlidir. Ateş, kas ağrısı, baş ağrısı ve yorgunluk gibi genel belirtiler yanıltıcı olabilir.

Bu hastalık genellikle soğuk algınlığı ile karıştırılır, çünkü semptomlar çok benzerdir.

Bu menenjit belirtilerine dikkat edin:

- Sert bir boyun
- Kasılmalar
- Ciltte lekeler ve döküntüler
- Parlak ışığa duyarlılık

Tüberküloz ve soğuk algınlığı

Tüberküloz hala dünyadaki en yaygın ölümcül hastalıklardan biridir. Bu hastalıkta, bakteriler genellikle akciğerlerde ortaya çıkar ancak vücudun diğer bölgelerine de zarar verebilir. Bir kişi öksürdüğü, hapşırdığı veya konuştuğunda tüberküloz yayılır. Tüberkülozu olan bir kişinin ateşi 37-37.5 °C civarı olur ve esas olarak akşamları yükselir.

Yorgunluk, ateş, gece terlemesi ve üşüme gibi belirtiler soğuk algınlığınız olduğunu düşünmenize neden olabilir. Ancak, bunun sadece soğuk algınlığı olmadığını söyleyen belirli belirtiler var :

- 3 hafta veya daha fazla süren öksürük
- Kanlı öksürük
- Nefes alırken veya öksürürken göğüs ağrısı
- Kontrolsüz kilo kaybı

Meme kanseri ve mastit

Kanser hastalarının neredeyse yarısına çok geç tanı konulmaktadır. Kanser hastalarının yaklaşık dörtte biri, ilerlemiş aşamaya geçtiğinde hastalıklarını öğreniyor. Vücudunuzla uyum içinde olmaya çalışın ve nasıl hissettiğinize dikkat edin.

Kanser belirtileri ile diğer hastalıkların belirtileri çok benzerdir. Örneğin, enflamatuar meme kanseri, mastit ile kolayca karışır ve kalın bağırsaktaki habis bir tümör, ülseratif kolit veya irritabl bağırrsak sendromu ile benzer semptomlara sahiptir. Deride tahriş, kızarıklık, ağrı ve göğüs yanması gibi mastit ile aynı belirtilere sahip olabilirsiniz.

Lütfen aşağıdakiler gibi daha belirgin kanser belirtilerine dikkat edin:

- Kaşıntılı göğüsler
- Memenin içinde hissedilen topaklar veya düğümler
- Göğüste topaklar
- Meme başı reaksiyonları

Lütfen düzenli olarak meme kanseri kontrolü yaptırınız.

Apandisit ve yumurtalık kisti

Her iki hastalık da tehlikelidir ve uygun bir tanıya ihtiyaç vardır. Her ikisi de, karnın sağ alt tarafında sancılı olabilen güçlü ve ani bir ağrıya neden olabilir. Belirtilere internetten bakmamak daha iyidir, bunun yerine derhal doktorunuzu veya ambulansı arayın.

Kusma ve ateş gibi bazı yaygın belirtileri vardır. Ancak hastalıkları tanımlayabilen bazı işaretler var. Kistler, adet döngüsünü bozabilir. Apandisit vakalarında ise gergin, sıkı bir göbek ve gaz geçirememe durumları ortaya çıkabilir.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ