Bir babanın oğlunu kaybettikten sonra öğrendiği 10 şey

Oğlunu 3 yaşındayken kaybeden Richard Pringle, hayatı yaşamaya dair çok şey öğrenmişti ve bunu herkesle paylaştı.

Hep duyarız; "Allah evlat acısı vermesin". Çünkü canından kopan canın yerini hiçbir şey dolduramaz aslında.

Richard Pringle, bu acıyı yaşayan babalardan biri. 3 yaşındaki oğlu Hughie'yi beyin kanaması sonucunda kaybetti. Bu kayıp, ona hayatı yaşamanın inceliklerini öğretmişti. Şu anda karısı ve iki kızıyla yaşamaya devam eden Richard, bunu diğer insanlarla da paylaştı.

Ben bu paylaşımı biraz geç gördüm. Ancak öylesine samimi ve içten ki, bir de ben paylaşmak istedim. O kadar haklısın ki Richard; her sözün altın değerinde.

baba oğul

Bir babadan 10 tavsiye

1 - Bir daha asla ama asla onu öpemeyecek ve sevemeyecekmiş gibi çok öpün ve sevin.

2 - Her zaman bir şeyler için zamanınız var. Her ne yapıyor olursanız olun, onu bırakın ve çocuğunuzla oynayın. Bir dakika bile olsa… Hiçbir şey, biraz beklemeyecek kadar önemli değil.

3 - Mümkün olduğunca çok fotoğraf ve video çekin. Bir gün elinizde kalan tek şey onlar olabilir.

4 - Para değil zamanınızı harcayın. Harcadığınız para önemli değil, ne yaptığınız önemli. Su birikintilerinin üzerinde zıplayın, yürüyüşe çıkın, denizde yüzün, kamp yapın ve eğlenin. Onların tek istediği bu! Hughie için neler satın aldığımı hiç hatırlamıyorum, sadece yaptıklarımızı hatırlıyorum.

5 - Şarkı söyleyin, birlikte şarkı söyleyin. Benim en mutlu anılarım, Hughie'nin arabanın yan koltuğunda ya da kollarımda olduğu ve birlikte en sevdiğimiz şarkıları söylediğimiz anlar. Müzik, hatıraları yaratır.

6 - Basit şeylerin kıymetini bilin. Akşam saatleri yatak odasında hikâyeler okumak, beraber akşam yemekleri yemek, tembel tembel geçen Pazar günleri… Basit şeylerin kıymetini bilin. Bunlar benim en çok özlediğim şeyler. Bu özel zamanların farkına varmadan geçip gitmesine izin vermeyin.

7 - Yanından ayrılırken onu mutlaka öpün. Eğer unutursanız geri dönün ve onu öpün. Onu öpmek için bir şansınızın daha olup olamayacağını asla bilemezsiniz.

8 - Sıkıcı şeyleri eğlenceli hale getirin. Alışveriş yapmak, arabayla tur atmak, dükkanlarda gezmek… Şakalar yapın, kahkaha atın, gülümseyin ve kendinizden memnun olun. Onlar böyle şeylerden hoşlanır. Hayat, eğlenmemek için çok kısa.

9 - Bir günlük tutun. Yaptığı her şeyi yazın. Söylediği komik şeyleri, yaptığı tatlı şeyleri… Biz Hughie'yi kaybettikten sonra günlük tutmaya başladık. Her şeyi hatırlamak istiyoruz.

10 - Eğer çocuğunuzla birlikteyseniz, onu her gece öpün. Birlikte kahvaltı yapın. Okula onunla birlikte yürüyün. Üniversitede yanında olun. Evlenirken yanında olun. Çok şanslınız. Bunu asla unutmayın.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

filan 29-01-2018 17:33:28

aynen

falan 29-01-2018 17:32:33

amin

ali 26-01-2018 15:28:52

Çok dokunaklı ama içinde bir kere bile "Allah" denmemiş, üzüldüm. Ne kadar şükretsek az, ölen her çocuğun cennete gideceğini bildiren bir inancımız var. Yoksa bu hayat çok ağır olurdu,çekilemezdi. Tüm bunları bilmeme rağmen yine de korkuyorum ayrılırsak diye. Allah hepimizi ve evladlarımızı korusun, Allah evladını kaybedenlere sabır versin.

Serkam Turker 26-01-2018 14:43:55

Cok aci. Rabbim kimseye yasatmasin

Gözlerim doldu ... 26-01-2018 14:09:47

Mehmmet DEMİR 26-01-2018 13:36:49

Sadece evlat değil bize emanet( sahip olduğumuz) edilen her şey için geçerli

Mehmmet DEMİR 26-01-2018 13:36:29

Sadece evlat değil bize emanet( sahip olduğumuz) edilen her şey için geçerli

YORUM YAZ