Bir annenin emzirme üzerine isyanı

Avustralyalı Reality Show Yıldızı Maddi Wright, emzirme konusundaki mücadelesini "Keşke bebeğimi hiç emzirmemiş olsaydım" diyerek sosyal medyada paylaştı.

Avustralyalı bir Reality Show Yıldızı olan Maddi Wright, çok sevdiği bir kocası ve iki çocuğu olan bir kadın. Programı da kocası Lloyd Wright ile birlikte yapıyorlar. Peki onlar hakkında bir şeyler yazmamıza sebep olan şey ne?

Böyle bir girişin ardından insan show ile ilgili bir haber çıkacağını düşünse de durum tamamen kişisel. Çünkü Maddi, Instagram hesabından, altına "Keşke bebeğimi hiç emzirmemiş olsaydım” yazdığı bir post paylaştı. İşte her şey ondan sonra başladı.

Maddi Wright

Instagram postu

Maddi, bebeğini doğurduktan sonra, günümüzde her annenin yaptığı gibi yaşadıklarını sosyal medyadan paylaşmak istedi. Emzirme ile ilgili yaşadığı mücadeleden yorulmuştu ve 4 aylık emzirme sürecinde yaşadığı pişmanlığı paylaşma cesaretini şu cümlelerle gösterdi:

"Keşke bebeğimi hiç emzirmemiş olsaydım. Bu çok sert bir cümle ve pek çoğunuz buna katılmayacaksınız biliyorum ama işte sebebi…

4 aylık emzirme döneminden sonra 3 haftadır emzirmiyorum ve artık tamamen farklı bir insanım. Daha iyi bir anneyim, daha iyi bir eşim. Daha fazla enerjim var.

Gerçi memelerimde bir boşluk hissi var, onu birazcık özleyeceğim.

Ancak diğer oğlum için daha fazla zamanım var. Eşime karşı daha sevecen yaklaşabiliyorum. Kamuya açık yerlere girerken korkmuyorum.

Kıyafetlerimin içinde yine mutluyum, her yere süt sızmadığı için daha rahatım. Konforsuz sutyenleri giymekten kurtulduğum için mutluyum.

Endişe duymadan evden tek başıma çıkabiliyorum. Spor salonuna tekrar gidebiliyorum.

Biliyorum çok fazla kişi adeta bir polismiş gibi ve ben de çok acayip bir suçluymuşum gibi yaklaşacak bana, negatif yorumlarla dolduracak burayı.

Ama ben annelerin, diğer kadınların kararlarına saygı göstermelerinin önemli olduğunu düşünüyorum.

Bir anne olmanın pek çok farklı yolu var.

Ve birçok annenin unuttuğu şey de şu; annelerin mutlu olması gerek”.

Maddi Wright

Gelen tepkiler şaşırtıcıydı

Evlattı, o bir candı ve annelik her koşulda kutsaldı; fedakarlık gerektirirdi. Hâliyle çok fazla olumsuz tepkiyle karşılaştı. Ancak ilginç olanı, ona destek verenlerin sayısı daha çoktu. Bu duruma en çok Maddi şaşırdı; yalnız olduğunu zannediyordu. Anneler emzirmeyi sevmeyebilir, bu da doğal. Ancak buradaki konu daha çok kadınların yaşadığı zorluklarda birleşmiş olmasıydı… Maddi parents.com'a yaptığı açıklamada sonucu böyle bildirmişti.

Maddi Wright

Hissettiğinde yalnız değilsin

Bir yandan da Maddi'nin açıklamaları gerçekten de cesaret gerektiriyordu. Çünkü annelik ziyadesiyle içgüdüsel bir olgu ve emzirme konusundaki bu hisleri birçok annenin anlaması çok zor. Aslında bu bir his işte; doğrusu ya da yanlışı olmaz ki. Gerçek olan şu ki, Maddi sayesinde emzirmeyi sevmeyen ve bu yüzden kötü bir anne olduğunu hisseden kadınlar, yalnız olmadıklarını anlamış oldu. Bence önemli olan da buydu. Sonuçta bir şekilde her sorunun bir çözümü bulunurdu.

Önce insan, sonra da kadın olarak bir başkası ne düşünür diye duygularımızı o kadar saklıyoruz ki, insan olduğumuzu ve her duyguyu yaşamaya açık olduğumuzu unutuveriyoruz. Yargılama kırbacını elimize almış, kalbimizi kırbaçlıyoruz. Bir de bakmışız, mutsuzuz. Bu yüzden doğru okumak, doğru anlamak ve hissettiğin gibi yaşamak gerek...

Not: Anne sütünün ne kadar faydalı olduğunu unutmamakta fayda var. Emzirmekten vazgeçmek yerine, her zaman bir yolunu bulmaya çalışmak en iyisidir.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ