Bir nikah üç borçlanma

Borç korkusu evlilik heyecanını bastırdı.

Geçtiğimiz yıl 572 bin çiftin evlendiği Türkiye'de mutlu bir yuva kurmak, evlilik teklifine 'Evet' demek kadar kolay değil. 'Biz düğün istemiyoruz' diyenler için bile en az 5 bin TL olan evliliğin maliyeti şaşalı bir düğünle lüksten kaçmadan evlenmek isteyenler için 100 bin TL'ye çıkıyor. Böyle olunca da masraflarla baş etmek zorunda kalan çift için borcun yarattığı tedirginlik evlilik heyecanını bastırmaya başlıyor. Sadece Nikâh işlemleri için ortalama 400 TL harcamak zorunda kalan çiftler mütevazı bir gelinliğe 2 bin TL, damatlığa 600 TL, saç-makyaja en az 400 TL, şeker ve davetiyeye de 500 TL ödemeyi göze almak zorunda kalıyor. Evlilik yeni bir ev açma anlamına geldiğine göre işin içine mobilya, beyaz eşya da girince masraflar da çığ gibi büyüyor. Yani sanıldığı gibi iki gönül bir olunca samanlık seyran olmuyor.

AİLE PAYI YÜZDE 50

Bir araya geldiğimiz çiftler arasında masrafın tamamını ailelerin yardımıyla karşılayıp yeni hayata sıfır borçla başlayanlar var. Ama ortalamada ailelerin çiftlerin masrafına yaptığı katkı yüzde 50'ler civarında oluyor. İddialı bir düğün ile evlenip aileden hiç destek almayan bir çiftin sadece organizasyon için 40 bin TL harcadığını, mobilya ve beyaz eşya için de 25 bin TL'lik alışveriş yaptığını varsayalım. Böyle bir durumda bankalardan 3 yıl vade ile 65 bin TL evlilik kredisi alan çiftin yeni hayatına başlar başlamaz her ay 2 bin 186 TL ödeme yapması gerekiyor. Yani yeni ailenin aylık ortalama gelirinin 6 bin TL olduğunu düşünecek olursak, gelirlerinin 3'te birinden fazlasını kredi borcunu geri ödemek için kullanmaları gerekiyor. Geri ödeyecekleri toplam tutar ise 78 bin 714 TL

200 TL borca gidecek, 800 TL bize kalacak
Aylık geliri 2 bin TL olan ayakkabı pazarlamacısı Meftuni Çay tam 1 yıllık nişanlısıyla 21 Mayıs'ta evleniyor. Nişanın hemen ardından hazırlıklara başlayan çift 8 ayda 3 bin 200 TL'ye mal olan beyaz eşyanın taksitlerini ödemeyi bitirmiş. Mobilya için de ödemelere başlamış. Ama bu borcun bitmesi için 8 ay daha 300 TL ödeme yapması gerekiyor. 1Düğün salonu ile 4 ay önceden anlaştığı için 2 bin TL gibi iyi bir fiyat almayı başarmış. Evlilik için yeni bir ev alan Çay yeni ev için her ay 550 TL ödeme yapacak.

FATURA 25 BİN TL

Damatlığının 400 TL'ye gelinliğin 1200 TL'ye mal olduğunu dile getiren Çay, "İşimiz zor. 10 bin TL kredi aldım. 3 yıl vade ile ayda 340 TL ödeyerek bitireceğim. Şu an düğünün heyecanı var ama borçtan dolayı evlilik heyecanı bastırıyor. Neyse ki istediğimiz birçok şeyi alabilecek gücümüz oldu. Ama toplammaliyet 25 bin TL'yi buldu" diyor. Aylık ödemelerle toplam borcu 1200 TL olan Çay'a geçinmek için ayda 800 TL kalıyor.

Balayını fırsat sitesinden aldık
Esra Şahin 1 yıldır tanıdığı Serkan Dursun ile 23 Ekim'de evleniyor. Holiday Inn Topkapı'da yapılacak düğün salonu için 11 bin TL ödeyecek olan çift mobilyalara 25 bin TL'ye yakın bütçe ayırmış. Beyaz eşyalar için 6-7 bin TL'lik harcama yapacak olan çift harcamalarının yüzde 20'sini ailelerin desteğiyle karşılayacak. Evliliğe borçla adım atmayacaklarını dile getiren Esra Şahin, "Biz bir süredir bunun için birikim yapıyorduk. O nedenle şimdiden taksitle alışveriş yapmaya başladık. Evlendiğimizde bir borcumuz olmayacak" diyor. Esra Şahin'in gelinliği 3 bin TL'ye damatlık ise 2 bin TL'ye mal olacak. Çift balayı Bodrum'da geçirecekleri için fırsat sitelerinden kupon alarak 450 TL kâr etmiş. Evlendiklerinde toplam gelirleri 4-5 bin TL'yi bulacak.

'Düğün için birikimleri harcayıp bankaya 10 bin TL borçlandık'
Bankacı Feyza Genç ve akademisyen Avşar Gürpınar 2008 Mayıs'ında tanışmışlar ve 2011 Mayıs ayında evleniyorlar. Dalyan Club Fenerbahçe'de dünya evine girecek olan çift düğünü ses ve ışık gibi ek harcamalarla birlikte 28 bin TL'ye mal ediyor. Hazır aldıkları gelinliğe 2 bin TL, damadın giyimi için de 1000 TL harcadıklarını dile getiren Feyza Genç, "Mobilyalar için 8 bin TL harcadık. Ama var olan mobilyalarımızı da elden geçirerek kullanacağız. 300 davetiyeyi de 300 TL'ye mal ettik" diyor.

Aylık gelirleri 5-6 bin TL civarında olacak olan çift düğün için 10 bin TL banka kredisi de kullanmış. Ayrıca 6 bin 500 TL olan beyaz eşyaları için de 12 ay taksit ödeyecekler. Kirada oturacakları ev için ise 1100 TL ödeme yapacaklar. Tüm bunların toplamı çiftin her ay 2 bin TL'ye yakın sabit ödeme yapacağı anlamına geliyor. Bu da toplam gelirlerinin 3'te birine denk oluyor. Şu anda birikimlerinin tamamını düğün ve ev hazırlıkları için kullandıklarını ifade eden Avşar Gürpınar, "Bundan sonra gelecekler ile yeni hayatımıza başlayacağız. Çevremizin yardımıyla iyi indirim alabildiğimiz yerler de oldu. Bu bizim için güzel bir telaş"

'Aileler olmasa evliliğe 5 yıllık borçla başlardık'
Arzu ve Gökay Erçağ çiçeği burnunda evli bir çift. Özel günler özel tarihlerde yaşamak için 29 Ekim'de nişanlanıp 23 Nisan'da da evlenmişler. Kumburgaz'da oturuyorlar ve düğünlerinde yörenin tüm âdetlerini yerine getirmişler. 1 gece kına, 1 gün damat tıraşı ve son gün de düğünleri gerçekleşmiş. Ailelerin maddi desteğinin yüzde 50'nin üzerinde olduğunu dile getiren Erçağ çifti davullu klarnetli damat tıraşı için 1500 TL, gelinin özel bir elbise diktirdiği kına gecesi için 5 bin TL, Kaya Ramada'da gerçekleştirdikleri düğün için canlı müzik ve organizasyon dahil 40 bin TL harcamışlar. Dış çekim istedikleri için profesyonel bir fotoğrafçıyla anlaşıp 1600 TL ödemişler.

1 YILDA KAPATIRIZ

Bu ve bunun gibi masraflar üst üste binince aylık geliri 6 bin TL olan çift evliliğe 15 bin TL borçla başlamış. Borcu 1 yılda kapatabileceklerini dile getiren Gökay Erçağ "Aileler olmasa masrafları ödemek için kaç yıl borç ödemek zorunda kalırdınız?" yönündeki sorumuza "5 yılda ancak biterdi" cevabını verdi. Evdeki tüm mobilyalar için 22 bin TL harcayan çiftin dünya evine girmesinin toplam faturası ise 70 bin TL'yi buluyor. Çift düğünde gelen altınlar arasında 4 tane sahte altın çıktığına dikkat çekiyor ve "Gelen altınlar düğün masrafını karşılamaya yetti" diyor.

'Beni en çok gelinliğe ödediğim para üzdü'
Fransızca öğretmeni Seda Yiğittürk ile turizmci Sencer Cömert 10 yıllık birlikteliklerini 11 Haziran'da Marmara Yelken Kulübü'nde gerçekleştirdikleri düğün ile evliliğe taşıyacaklar. "Babalar bize bir şey bırakmadı" diyen Seda Yiğittürk evlilik için yaptıkları masrafın 40 bin TL'ye ulaştığını söylüyor. Gelinliğini 2 bin TL'ye mal eden Yiğittürk "2 makas hareketiyle prova sırasında gelinlik ile ilgili birçok işlem zaten bitiyor. O yüzden bana en yüksek gelen gelinliğe ödediğim bedel" diyor.

BORÇ MUTLULUK VAAT ETMEZ

Tek gereksiz alışverişinin ise 50 TL'ye aldığı klozet takımı olduğuna dikkat çeken Yiğittürk, "Saç ve makyajı 500 TL'ye mal ediyoruz. Biz borçlu girmediğimiz için şanslıyız. Evlilik hayatı mutluluk vaat etsin diye yapılıyor. Ama borçlu girince mutluluk da vaat etmiyor. Babam emekli olmuştu ama şimdi yine çalışmaya başladı. Bu da hem babamı mutlu etti, hem de bu dönemde masrafların altından kalkabilmemizi kolaylaştırdı. İkimizin ailesi de bizlere bir masraf bırakmadı" diye konuşuyor.

Yorumlar

celal 15-05-2011 12:15:03

birde boşananların sayısını verseniz....

YORUM YAZ