"Bir Kofer, Bir Sandık" 7 Ekim'de Sirkeci Garı'nda

Balkan Göçmenleri 7 Ekim Pazar günü Türkiye’ye ilk ayak bastıkları yer olan Sirkeci’de bir araya geliyor

"Bir Kofer Bir Sandık” 10. Yılına özel birbirinden güzel etkinlikler ile balkan göçmenleri ile buluşmaya hazırlanıyor. Balkan Göçmenleri, geçmişlerini anmak ve geleceğe umutlarını aktarmak için 7 Ekim Pazar günü Türkiye'ye ilk ayak bastıkları yer olan Sirkeci Garı'nda buluşuyor. Balkan Göçleri ile Türkiye'ye gelen Balkan göçmenleri, Kosova Prizrenliler Kültür ve Yardımlaşma Derneği'nin Sirkeci Garı'nda düzenleyeceği ''Bir Kofer, Bir Sandık'' etkinliğinde sevinci ve hüznü bir arada yaşayacak.

Balkan etkinlikleri bir kez daha adını duyuracak

Kosova Prizrenliler Kültür ve Yardımlaşma Derneği'nin düzenlediği ''Bir Kofer, Bir Sandık''etkinliğinin 10. Yılına özel, birbirinden güzel etkinlikler ve konserler yer alacak. Balkan halk oyunları, Arif Lila'nın yönetmenliğinde Müjdat Gezen tiyatrosu oyuncularının da yer alacağı göçü anlatan canlandırma ve yöresel yemekler katılımcılarla buluşurken, Balkan sanatçıları gecenin sonunda vereceği konserlerle büyük bir coşku yaşatacak.

Göç toplumlar için en acı ve zor tecrübelerden biri

Türkiye'ye göç ve bu göçün etkilediği yaşamlara dikkat çekmenin yanı sıra Balkan kültürünün de tanıtımının amaçlandığını belirten Kosova Prizrenliler Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Gülen Aksu Türker; "Tarihte her nerede olursa olsun göç acı bir anı olarak hafızalarda yer alıyor. Kosova Prizrenliler Kültür ve Yardımlaşma Derneği'nin her yıl düzenlediği "Bir Kofer Bir Sandık” etkinliğinin bu yıl onuncu yılı. Bu etkinlik ile insanlara göç olgusunu yaşatmayı ve gelecek kuşaklara balkan müziğini, tiyatrosunu, yemeğini, kıyafetlerini tadımlık da olsa anlatmayı amaçlıyoruz. Kosova Prizrenliler Kültür ve Yardımlaşma Derneği olarak göçün zor yüzünü hatırlatmayı ve çocuklarımıza anlatmayı bir görev olarak görüyor, tüm halkımızı etkinliğe davet ediyoruz'' dedi.

Yorumlar

YORUM YAZ