Bir erkeğin gözünden: Aldatılan kişi ne yapmalı

Evlilik-İlişki Terapisti Serhat Yabancı kadinvekadin.net okuyucuları için yazdı.


Aldatan kişi, bu durumu çözmek ve ilişkiyi toparlamak istiyorsa önce "evet aldattım, bütün kusur bende" demelidir. kabullenme olmadan iyileşme olmaz. tıpkı hastalık gibidir. hasta olduğunu kabul etmeyen ilaç içmez, tedavi olmaz. ve iyileşemez.

Şüphelendiğinizde kurgu yapmak yerine, uygun bir ortam, iletişime açık bir ses tonu ve beden diliyle partnerinizle konuşun.

Hissettiklerinizden bahsedin. Suçlamak ve hesap sormak sadece savunma yaratır.

Eğer aldatıldığınız kesin ise, bunu onunla konuşun. Nedenlerini ve açıklamasını dinlemeden karar vermeyin.

Olayı 3. kişilere anlatmadan önce, kendi aranızda çözmeniz gerekir. Sonuçta anlattıktan sonra ayrılmanız zorunlu hale gelebilir. bazı insanlar sadece olay ortaya çıktığı için ayrılmayı zaruri görev görür. insanların ondan bunu beklediğini sanır. çevrenizdekilerin ; "Neden halen berabersin, daha ne yapmasını bekliyorsun" gibi duyumlar ilişkiye devam etseniz bile sizi rahatsız edebilir.

Aldatılan kişi, her zaman suçu kendinde aramamalıdır. nedenler ne olursa olsun aldatılmak kader değil.

Aldatılma sonrası cinselliğe devam etmek, aldatılanın özgüvenini kazanmak ve kaybetmekten korkmasının göstergesidir. Cinsellik yaşamaya devam etse de duygusal olarak kendisi ile çatışır. Bu süreçte aldatılan istemediği sürece cinsellik yaşanmaması gerekir. aldatılan ise cinselliği koz olarak kullanmamalıdır.

Aldatmak, bir cinsiyet özelliği değildir. Kişinin yetişme tarzı, çocukluğu, sosyal yapının özelliği, evlilikten veya ilişkiden beklentisi bunu belirler. aldatılan kişi, ayrılsa da bu hatay karşı cinsin tümüne yüklemeden çözümlemelidir.

Siz mükemmel bir eş olsanız bile eşinizin sizi aldatması onun sorunu ve özelliğidir. Her aldatma %100 evlilik sorunu göstergesi değildir.

Aldatmalarda, aldatanın zayıflığını görmezden gelmemek gerekir.

Erkeğin büyütülürken annesi tarafından "aslan oğlum, istediğini yap, sana kız mı yok" gibi telkinleri sadakati azaltır. Hep alternatifi olduğunu ve hep daha iyisini bulacağını düşünür.bu tip narsist benlik gelişimlerine engel olmak için yetiştirme şekillerine dikkat etmek gerekir.

Aldatma bir bağlanma ve bütün olma sorunudur. Bazen sizin hiç bir sorununuz olmasa da aldatılabilirsiniz. Bu durum sizin dışınızda nedenlerden kaynaklanır. Kendinizi suçlamanız sonucu değiştirmez.

Eğer eşinizi aldattıysanız ve tekrar yapmayacaksanız. ama pişman iseniz bunu eşinize anlatın..

"Bir kez aldatan hep aldatır" doğru bir analiz değildir.

Devamlı olarak aldatıyorsanız, siz ve eşiniz için en sağlıklısı ya destek almak ya da ayrılmaktır. Zaman ilerledikçe her iki tarafın da ruh sağlığını bozulabilir.

Eşiniz sizi aldatmış olsa bile bunu çocuklarınız ile asla paylaşmayın. Çocukları yanınıza almanız,sizi bu evlilikte her zaman haklı çıkarmaz.

Aldatılmış olsanız bile intikam için aldatmayın. Bu sizin için ileride büyük değersizlik duygusu oluşturur.

Eğer eşinizi aldatıyor ve kendinizi mutlu hissediyorsanız, sizde değersizlik temelli duygular veya gizli bir öfke mevcuttur. Temelde kendini değersiz hissetmeler, belli aralıklarla geçici değer görmeler ile bunu kapatmaya çalışmak yerine psikoterapi almak en sağlıklısıdır.

Aldatma resmi olarak boşanma nedenidir. Cezai olarak, hem aldatan hem de buna neden olan kişiye (3.kişiye)yasalarca ceza öngörülmektedir.

Aldatma sonrası yaşanan duygusal ve fiziksel sıkıntılar için destek alınması zorunludur. alkol almak, yok saymak,uykuya dalmak,ilaçlara sarılmak anlık rahatlık verse de taziyenin bitişini sağlamaz.

Aldatma olayı, bir ilişki için artçı deprem olarak görülüp ilişikiyi tekrar dizayn etmek için aynı zamanda olumlu bir fırsata dönüştürülebilir. aldatma sayesinde ilişkideki sorunlar, konuşulamayanlar, biriktirilenler ortaya çıkar ve çözümü için adımlar atılır.

Aldatma sonrası, en büyük sorun tekrar güvenmektir. Aldatan kişi, aldatılanın güven ihtiyacını gidermek için sabırlı olmalı, sık sık sorulacak olan sorulara karşı tutarlı olmalı,pes etmeden cevaplamalıdır. güven sınaması için sizin telefon veya mail adreslerinizi incelemek isterse sadece bir süreliğine izin vermelisiniz. Unutmayın, kırılan bir (öz) güvenin bedelsiz tamiri olmaz.

Aldatılan kişi, ne kadar merak ederse o kadar derine girer. bir noktadan sonra herşeyi detayına kadar öğrenmekten vazgeçmeli, bildiği kadarıyla kabul etmelidir. aksi taktirde sorunun ve merakın sonun olmadığını bilmelidir.

Aldatan kişi, bir an önce herşeyin normale dönmesi için aceleci davranmamalıdır. Bu olayı basite almamalıdır.

Aldatılan kişi, daha fazla detay talep ederse ,bunlar açıklanmamalıdır. örneğin; eşinizin diğer kişiyle nasıl öpüştüğünü bilmeniz ne sizin ruh sağlığınıza ne evliliğinize bir fayda sağlamaz.

Eğer ilişkinizi düzeltmek istiyorsanız; ona karşı net olun. Neler beklediğinizi, bundan sonra nasıl bir sistem istediğinizi belirtin. açık ve net olmak iki tarafın da yol haritasıdır.

Aldatılan kişi, evliliğindeki ve kişiliğindeki zayıf ve sorunlu kısımları fark etmeli, çözmeyi seçmelidir. Çünkü nedenler değişmedikçe sonuçlar da değişmez.

Serhat YABANCI
Aile-İlişki-Evlilik Terapisti

Yorumlar

25-06-2020 19:27:21

Esim benide aldati ve yuzume soyuluyor birsey olmaz ben neyapmaliyim

KuralsizVS 20-02-2019 17:50:08

Anlatmak istediğim Okadar Cok Sey Varki Anlatamıyorum İhanete Ugrayanlar Direk Ayrılın Yoksa Asla Unutamazsınız Dışarda Niceleri Var Hayırlı İnsanlar Bulun İhanet Edenler Utansın Kendilerinden Kocalarına Veya Eşlerine Soylesinler Sonucu Ne Olursa Olsun... Aldatacaksanız Ayrılın Oyle Yapın Ne Bok Yicekseniz...

Fırtına 15-02-2019 13:24:22

Aldatan her zaman aldatır..en iyisi ayrılmak..nişanın...

19-09-2018 21:57:30

Çok haklısınız bencede öyle bir kurum olmalı

defne 29-04-2018 19:54:13

Ben.4.senedir evliyim kocamla.beni ilk defa bir kadinla aldatmaya kalkistigini itiraf etti ama aldatmaya kalkistigi kisiyi görüncr bisey hissetmemis geri dònmüs yani bisey olmamis aralarinda ama ben inanamiyorum ona bir türlü ve onun yaptigi gibi bende onu aldatmaya kalkismak istiyorum icim sogumuyor yoksa basa cikamiyorum baska turlu tm cok af.diledi benden zaten biseyde yapmqdim diyo ama sizce ne yapmaliyim

neslihan 18-08-2016 21:11:07

ben 4 senelik evliyim eşim sürekli aldatıyor her seferinden özürler diliyor barışıyorum oglum için ama bir hafta sonra gene aynı oluyor ne yapmam lazım güçüm kalmadı artık

ali 07-09-2015 11:13:52

aldatılan erkeler de var... ama kadınlar kadar dürüst olamıyoruz maalesef...

hayat 03-07-2015 12:44:00

3 haftalık evli iken aldatıldığımı ogrendım.sevgılıyken baslamıs ılıskılerı bır yıl surmus.bu surecte bız nısanlandık esım askere gıttı ve evlendık ama onlar hep devam etmıs.yalvarıp aglıyor benı sevdıgını soyluyor.ama aklımdan cıkaramıyorum her hareketeı o kadına baglıyorum yasadıklarına baglıyorum. bu bırsenelık surecı an an hatırlamaya calısıyorum. baglantı kurmaya calısıyorum.kımselere anlatamıyourm.ve ılk tanıstıgımız gunden berı hep uzerıme tıtreyen benı cok mutlu eden cok duskun bır adamdı.hıcbır zaman ondan yana sıkayetım mutysuzlugum olmamıstı. sımdı ıse sevıyor muyum onu evlılıge devam edebılecek mıyım guvenebılecek mıyım ???*

sevda 21-06-2015 16:33:25

Mrb ya affiniza siginarak bi soru sorcam içim içimi yiyor çok kötüyüm bi ay birisiyle esimi aldattim bi anlik şeytana kapilarak yemin olsun esimi çok seviyorum kendimeden çok hem de nasil bu hatayi yaptim bilmiyorum birisini mi kinadimda basima geldi onuda bilmiyorum tövbe ettim Rabbine ilk ve son oldu sizce eşime anlatmalimiyim

sakine 18-06-2015 15:16:38

Benim kocam beni 18 seneden sonra beni evimde aldatti ama hergün tartisiyorum hic biseye yaramiyor nasil yapacam bilmiyorum cok caresizim sa

hulya 10-06-2015 15:34:55

Benimde erkek arkadasimla aramizda kultur ve seviye farkliligimiz var ,kendisi cok kompleksli ,surekli kendini ispatlama cabasi icerisinde ve bu arada beni aylardir aldatiyor ama ... bildigimin farkinda degil !!ama ben onemsiz bir problemden dolayi biraktim ,su an kendisi onu hic yok yere bahane arayip ayrildigimi saniyor.beni sadece bir defa aradi ,daha sonra 2 hafta sonra farkli numaradan aradi ama konusmadi,tahmin ediyorumki kendisiydi,su an bir ay oldu gorusmeyeli ,onceleri olsa defalarca acar cozum yollari bulmaya calisirdi,simdi sessiz kalmayi tercih etti cunki eskisi gibi ilgisi yoktu zaten,tekrar arar sanirim ama .. ben neye karar verebilecegimi tam olarak bilmiyorum.

büşra 17-03-2015 20:23:26

Beni eekek arkadsim aldaati defalarca ama bn yindede onu seviyorum ama ona guvenmiyorum

hale 09-03-2015 00:31:50

benim eşimde 18 yıl sonra eski sevgilisi ile aldattı beni gercekten çok kötü bir durumdayım yıllarca çocugum olmadı ve çocugum olduktan sonra bu olayı duyunca şok oldum daha dogrusu takip ederek yakaladım ses kayıt yaptım kanıtlarım olsun diye yaptım ama yetmıyor eski güveni sevgiyi geri getirmek sadece onunla evli kalmamı gerektıren çocugum babaya çok düşkün olması neden aldatılıyoruz anlıyamıyorum

talihsiz 12-02-2015 21:29:07

Bende 17yil sonra aldatildim afetim alistirdim kendimi tam unutmayacalisiyodum tekrar ayni kisiyle aldatigini ogrendim vede 1:5yasinda cocuklari oldugunu ogrendim cok aci cektim dunya basm yikildi anlatilmaz aci kelmelerle yamakla anlatilmaz 6ay ayri yasadim yine pisman ol soyledi bisuru yalvarmalar falan neyse cocuklarin hatrina bi kez daha afetim simdi cocugu ustune aldi ve ben izin alarak cocugun sucu yok yapmisa nufusuna al.ak zorunda neyse simdilik biraz iyi gidiyo ama budurumda en igisi bana sorarsaniz adam gibi anlasip karsilikli bosanmakcunku kiriliyon unutmuyon aci ceken yine biz oluyozu neyse caresilikten cocuklar icin destegim yok napa nilirdim mecbur gecim sikintisindan baristim sev icin degil

gulten 10-02-2015 00:23:21

Aldatan bence kendini aldatio siz sadece uzulup agladiginizla kaliyosunu syna wmin olun hic birsey esjisi gibi olmuo eger kalmak istiyorsaniz cok aci cekiyorsunuz inanin ben cok aci xekiyorum onu seviyorum suan cok kotu cok karmasigim tek duam allahim dayanma gucu versun

Özge 09-02-2015 13:36:35

Valla helal olsun ya cok guzel yazmissiniz.benim hissettilerimin hepsinin cevabini vermissiniz.

damla 08-02-2015 01:11:46

Benim esim benim icin herseyi herkese inat gittik bence hic bir kadin degmez beni aldatti en buyuk darbeyi ondan yedim ayni kaderi paylastigim insanla burdan sesleniyorum ikisine yaziklar olsun bencede affetmeyin huylu huyundan gecmez aldatanlar aci ceksin yazik onlara kendini kandiriyorlar

Affetmeyin 02-02-2015 12:54:20

Affetmek mi neden ? Sizi aldattı CEZASIZ mı kalacak sevginizin kıymetini bilmeyeni kendinizden mahrum ederek verin .Üstelik zaman kaybetmeden çünkü sizsiz kalma fikrine alışmadan hemen cezasını kesin ki daha çok acı çeksin

islam tam ve gercek olarak yasansaydi yuvalar yiki 01-02-2015 17:04:06

yorumlarda kadinlari suclayan biri var sozum ona sen hic aldatilmadin galiba hep aldattin simdi boyle kolay konusuyosun basina gelirse gorursun kimdeymis kabahat ,ortalikta kuyruk sallayan edepsiz kadinlar olursa boyle masum kadinlarinda yuvasi yikilir

güler 29-01-2015 09:34:06

herşeye katlanılırda aynı yasıpa baş koydugun guvendiğin ınsan tarafından aldatılmaz katlanılması çok güç bir durum. ben öğreneli üzerinden tam 1 yıl geçti. şüphelerim üzerine yola çıkarak telefon dökümünü çıkardım numaradan o kişiye ulaştım...ikiside kabul etmedi iş ile alakalı işte sıradan gorusmeler yapıldıgını söylemıslerdı bana eşim yeminler bile etti.inanmadım ama inanmak istedim sabır ettım ALLAHIM varsa boyle bısey benım karsıma cıkar cıkarki göreyim elllerine ayaklarına dolansın dedım hep. ve cok degıl 2 3 ay sonra çok alakasız bir yerden karşıma yazısmaları cıktı.eşim whatsahptan onunla yaptıgı konusmayı kendi kendine maıl atmış yanlıslıkla maıl hıc acılmamıs duruyordu.bu yazısmayı tesaduf eseri iş yerindeyken gördüm keşke dedim keşke ölseydin de bu kdr yakmasaydın içimi.... sonrası sonra ne ben eskisi gibi oldum nede o görmek ıstedıgı gıbı gorebıldı evliliğimiz devam ediyor şimdi pervane deli divane benim için ama ne faydaaaaaa.her gece istisnasız ikiside rüyalarımda benden çaldıkları için Hakkımı helal etmiyorum.

YORUM YAZ