Bir diyetisyenin kilo hakkında dürüst düşünceleri

Aralıklı oruç, ketojenik diyet, şok diyetler, glütensiz beslenme ve internette pazarlanan yüzlerce diyet... Peki, toplumun ne düşündüğünden bağımsız olarak gerçekten kilo vermek veya almak istiyor muyuz? Zayıflayınca gerçekten mutlu olacak mıyız?

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin / [email protected]

Beslenme alanında ilginç bir şey oldu: Kilo, çok dokunaklı bir konu haline geldi.

Diyetisyen olduğumda, obezite ile ilgili ortaya çıkan araştırmalar ateşli bir konuydu. Kilo kaybı hakkında birçok dergi makalesi okudum ve yazdım. Diyetisyen olarak ilk işimden biri, bir zayıflama merkezinde danışmanlık yapmak ve küçük gruplara liderlik etmek için yerel bir klinikte çalışmak oldu.

Sonuçta, kilo yönetimi beslenmede popüler bir uzmanlık olmasına rağmen, bunun benim için doğru odak merkezi olmadığına karar verdim.

Şimdilerde, tüm bedenlerde kabul ve saygıyı ön plana çıkaran fiziksel ve duygusal sağlığı vurgulayan bir yaklaşım var.

Kültürümüzde vücut pozitifliğinin yayılmasından heyecan duyuyorum. Kataloglarda farklı vücut tiplerine sahip kadınları, vitrinlerdeki farklı vücut tiplerindeki cansız mankenleri ve pistte yürüyen daha fazla vücut çeşitliliğini görmeyi seviyorum.

Oysa karanlık bir tarafı da var. Yani vücudun pozitif olmasına rağmen düşük karbonhidrat diyetini denemek mümkün müdür? Ya da diyetisyeninizin söylediğine bakmaksızın, kilo vermeye çalışmaktan vazgeçmeniz uygun mudur?

Diyetisyenler arasında kilo söz konusu olduğunda çeşitli görüşler ve yaklaşımlar var ve bu iyi bir şey çünkü farklı yaklaşımlar farklı insanlar için çalışıyor.


(Görsel: pxhere)

Benim inandığım şey ise;

Vücudunuz ve kilonuz hakkında kendi kararlarınızı verme hakkına sahip olduğunuza ve kararlarınızı ne ölçüde olursa olsun, BKİ çizelgesine, dergilere, arkadaşlara, aileye, doktora, ünlülere veya toplumun dediklerine göre değiştirmek istemediğinize inanıyorum…

Kilonuzu değiştirme hakkınız olduğuna inanıyorum. Birisi belirli bir kiloda mutlu olsa da, aynı kilodaki diğer bir kişi memnun ve mutlu hissetmeyebilir. Vücudunuz sizindir ve siz karar verirsiniz.

Kilonuz için asla utanmamanız gerektiğine inanıyorum. Kilo vermek veya kilo almak gibi istekleriniz için asla utanmamanız gerektiğine de inanıyorum.

Farklı beslenme biçimlerinin farklı insanlar için işe yaradığına inanıyorum. Bazıları düşük karbonhidratla kilo verir, bazılarında işe yaramaz. Bazıları vegan olmayı sever, bazıları et ve süt tüketmemeyi hayal bile edemez. Kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacak bir beslenme şekli bulursanız, gerçekten mutlu olabilirsiniz.

Aralıklı oruç, ketojenik diyet, şok diyetler, Akdeniz diyeti, glütensiz beslenme, daha fazla lif tüketimi, sodyum azaltma… Elbette bu tarz planlarla beslenebilirsiniz ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere farklı beslenme planlarını deneme hakkına sahip olduğunuza inanıyorum. Nasıl yediğiniz size kalmış ve bunun için eleştirilmemeli veya alay edilmemelisiniz.

Ve çocuklara gelince…

Ebeveynlerin yiyecek ve kilo etrafında fiziksel ve duygusal olarak sağlıklı bir ortam yaratma sorumluluğu olduğuna inanıyorum. Yani bu, ebeveynlerin besleyici gıdalara erişim, gıdalarla ilgili sağlıklı tutum ve davranışlara rol model olmak ve egzersiz için özendirici olmak gibi birçok görevi olduğu anlamına gelir. Bu aynı zamanda ebeveynlerin kendi bedenlerini eleştirmemeleri, diyet veya "kötü” yiyecekler hakkında konuşmamaları veya tatlı gibi yiyecekleri ceza olarak kesmemeleri gerektiği anlamına gelir.

Hiçbir çocuğun ağırlığından dolayı utanmamasına veya "diyet yapmaması” gerektiğine inanıyorum. Sağlıklı bir ev ortamı, zihinsel ve fiziksel olarak çocuklar için önemlidir. Ancak bir evde daha fazla sebze yemeği yapmak gibi değişiklikler yapılacaksa, vücut boyutuna veya kilosuna bağlı olarak belirli aile üyeleri için değil, herkesin sağlığı için yapılmalıdır. Çocuklar, yetişkinler gibi her boyutta ve vücut şeklinde olabilir.

Ben bunlara inanıyorum.

Peki siz bu konuda neler düşünüyorsunuz?

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

05-07-2019 09:41:58

Şöyle bir nokta var. Olay vücut görünüşü değil. Vücudun bütünlüğü. Yanı karaciğerinin, beyninin kısacası bedenin sağlığı önemli. Kan değerleri önemli.kilosundan memnun olsa bile fizyolojik bir sorun varsa çözümlenmesi gerekir.

04-07-2019 21:26:41

teebrikler yahu bizim böyle düşünen diyetisyenlere ihtiyacımız var

YORUM YAZ