Bir avuç dolusu yediğimiz yemiş, aslında zehir saçıyormuş!

Canan Karatay'ın dediğine göre, bolca tükettiğimiz bu besin, uygulanan işlemlerden dolayı oldukça zararlıymış! Severek yediğimiz yemiş, aslında gazla muhafaza ediliyormuş...

Abone Ol 

Besinlerin tüketilip tüketilmemesi hakkındaki bilgilendirmeleriyle gündeme gelen Profesör Doktor Canan Karatay, bu sefer başka bir yiyeceğin zararlarını açıkladı!

“Ben hayatımda bir tane bile yememişimdir. Fındık, fıstık ve ceviz varken neden kaju yiyeyim?” diyerek kajunun son derece zararlı olduğundan bahsediyor.

Kaju, mevsimi dışında da yurt dışından geldiği için bozulmaması sağlanmaktadır. Ürünün bozulamaması veya küflenmemesi için ise bromür gazı sıkılmaktadır. Bu yüzden tüketilecekse bile mevsimi dışında tüketilmemelidir.

Kajuya palm yağı katıldığı da olmaktadır. Karatay, bu konudaki bilgilendirmesi ise “Gördüğümüz kadarıyla şimdi palm yağı doymuş yağdır en tehlikeli yağdır ve ülkemizde çıkmaz. Güneydoğu Asya’da çok Endonezya’da çok olur, yapılır ve hakikaten çok ucuza ithal edilir. Çok tehlikelidir palm yağı katı yağdır. İşte o katı yağ tehlikelidir.” şeklindedir.

Karatay’a göre en sağlık için en yararlı yağ kaynağı doğal sıkım zeytinyağıdır. Ayrıca tüketilmesi gereken besinin ise balık gibi besinler olduğunu her seferinde söylemektedir.

Başa dön tuşu