Bilmeniz gereken 2022 yılının popüler ilişki terimleri

Ghosting gibi gün geçmiyorki gelime dağırcağımıza yeni flört terimleri de eklenmesin. Uzun uzun ilişki deneyimlerinizi anlatmaktansa popüler terimler artık tercih ediliyor. Bilmeniz gereken 6 ilişki terimi..

Abone Ol 

Slow fade

Ellerinizden yavaşça kayıp giden ilişkileri ya da flörtleri bilirsiniz. Bir anda uzaklaşılmaz, herhangi bir konuşma yapılmaz; sakin ve emin adımlarla ayrılığa zemin hazırlanır. İşte bu duruma slow fade adı veriliyor. İletişimin yavaş yavaş azaldığı, aramaların ve mesajlaşmaların dozunun düştüğü bu aşama slow fade olarak tanımlanıyor. Özellikle ayrılık konuşmalarından sakınan ve kalp kırmaktan korkan kişiler için slow fade sıkça tercih edilen bir yöntem.

Coronesty

Aslında bu terim son iki senedir yani koronavirüs pandemisinden beri hayatımızda. Ancak aşılanmaların ve dozların artmasıyla birlikte güvenle date’lere dönenlerin oranı da arttığı için 2022’de önemli bir flört terimi haline geliyor. Coronesty, corona ve honesty kelimelerinin birleşiminden doğuyor. Yani korona günlerindeki dürüstlük beklentisi olarak açıklayabiliriz.

Malum, pandemi süreci herkes için zamanın, ilişkilerin ve mutluluğun ne kadar önemli olduğunu, hiçbir şey için zaman kaybetmemek gerektiğini öğretti. Bu noktada coronesty de, biriyle ilişkideki amaçların açıkça belirtilmesi anlamını taşıyor. Yani “buluşma bir tek gecelik mutluluk mu olacak, keyifli bir flörte mi dönüşecek, yoksa düzenli bir ilişki arayışı mı var” gibi soruların açıkça taraflar tarafından cevaplandığı ve böylece beklentilerin karşılandığı buluşmalarda coronesty kavramı bir hayli önem taşıyor. Kaybedecek zamanınız yok!

Hey-ter

Hey! Evet bu başlangıcı hepimiz çok iyi biliyoruz. Online flört uygulamalarını denediyseniz özellikle “hey” seslenişinin kolaya kaçan ve kısmen sohbet tıkayan bir ruhu olduğunu hissetmişsinizdir. Çünkü hey’e yalnızca hey olarak cevap verilebilir, öyle değil mi? İşte hey-ter kalıbı, basitçe “hey” ile başlayan bir konuşmadan nefret edilerek görmezden gelinmesi yani cevap verilmemesi anlamına geliyor.

Hard-balling

Burada terimimiz sert oyunculardan esinleniyor. Futboldan örnek aldığımızda sert bir topçu hedef odaklıdır, faullerden ve sakatlıklardan korkmaz; yalnızca skor odaklıdır. Flörtlerde de ne istediğini bilme ve ne olursa olsun korkmadan bunun peşinden gitme durumuna hard-balling adı veriliyor. İlişkideki red flag yani kırmızı bayrakların görmezden gelinmesi ile yalnızca amaca odaklanılır.

Aromantic

İngilizce’de “a-” önekinin olumsuz anlam katmasıyla bildiğimiz ve dilimizde de kullandığımız bazı kelimeler var. Tıpkı cinsel çekim hissetmeyen kişileri tanımlamak için kullanılan aseksüel gibi. Dilimize kolayca “aromantik” olarak entegre edebileceğimiz bu kelime ise anlayabildiğiniz üzere romantizmden uzak kişiler için kullanılıyor. İkili ilişkilerde duygusal ve romantik yaklaşımlardan uzak, bunları hissedemeyen kişiler aromantik olarak tanımlanıyor.

Roaching

Roaching ise hamam böceğinden esinlenerek üretilmiş bir tabir. Evinizde bir hamamböceği gördüğünüzde muhtemelen bir yerlerde gizlenen daha fazla hamam böceği olduğunu da bilirsiniz, değil mi? Flört terimi olarak da roaching, takıldığınız bir kişinin aynı anda birden fazla kişiyle ilişki içinde olması ve bunu sizden saklaması olarak karşılık buluyor. Partnerlerin karşılıklı olarak açık bir ilişki yaşadıkları konusunda anlaşmaları roaching sayılmıyor çünkü öyle bir senaryoda ortada bir yalan ve gizleme olmuyor. İşin içine bu durumu saklamak girdiğinde roaching yaşanıyor.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu